A nem olimpiai sportágak egyre gyarapodó táborában igyekeznek minél jobb eredményeket elérni a szumózók. Nincs könnyű dolguk, mert ők valóban igen szerény anyagi lehetőségeik mellett teszik a dolgukat. Ám a sport szeretete olykor tényleg kisebb-nagyobb csodákra is képes. Erről győződhettem meg a szolnokiak mesterével, Nedbalek Ferenccel az érdi versenyükön volt beszélgetésem során is.
Nedbalek Ferenc két kedvencével
– Mi tényleg amatőrök vagyunk, s mint olyanok, természetesen lelkesek is. A számos szakosztályt működtető Szolnoki MÁV SE egyikeként örülünk, hogy a Járműjavító területén lévő helyiségünkben edzhetünk birkózóinkkal és szumózóinkkal. Évente 400 ezer forint a biztos alapunk, ehhez még szerencsés esetben további, hasonló nagyságrendű összegeket kaphatunk sikeres pályázataink esetén.
– Ön a vezetőedző, de Ön is a munkája mellett foglalkozik tanítványaival.
– Jómagam a MÁV-nál, a mozdonyokat javító részlegben dolgozom diszpécserként, miként edzőkollégáim – Libor Dezső és Makai Erika – is napi teendőik után, a sportág iránti elkötelezettségük miatt foglalkoznak a fiataljainkkal. A korábbi években mindketten sikerrel szerepeltek világversenyeken is. Melléjük szép lassan becsatlakozik a fiam, Balázs is, aki 20 éves és súlyos sérülése miatti másfél éves kényszerpihenőjéből van visszatérőben, hogy a 115 kilósoknál folytassa.
– Hogyan oszlik meg a 30 tanítvány sportáganként?
– Szinte kivétel nélkül valamennyien birkóznak és párhuzamosan a szumót is gyakorolják. Érthetően előbb-utóbb mindenki a birkózásban szeretne eredményes lenni, hiszen az olimpiai sportág. Az évek során ez csak keveseknek sikerül, a többség végül a szumóbeli sikerekért is tud lelkesedni. Jómagam is birkózó voltam annak idején, a 90 kilósok mezőnyében a rangsorban az 5-6. helyeken szerepeltem, de senkinek nem voltam könnyű ellenfele. A masters versenyeken is rendre elindulok: súlycsoportomban, a 130 kilósok között 2016-ban világbajnok lettem.
– Vajon tanítványai közül felnőnek-e hasonlóan eredményes versenyzők?
– A legfontosabb a sport megszerettetése a fiatalokkal. Ez a fő célunk a 2016-ban újra megalakult szakosztállyal. Az elődök közül meg kell említenem Tóth Jánost és Tiger Tibort, akik annak idején sokat tettek a szakosztályért. Jelenleg is vannak biztató tehetségek a legalsó korosztálytól kezdve, folyamatosan építkező klubunkban. Róna Cintiát külön is megemlíteném: ez a 13 éves leány a diákbajnokságot megnyerte, a serdülő birkózók országos bajnokságán pedig 2. lett úgy, hogy 15 évesekkel együtt versenyzett.
Végül egy nagyon fontos információ: a Szolnoki MÁV SE fiatal birkózói és szumózói rövidesen saját, új termükben folytathatják edzéseiket.
(jochapress/Jocha Károly)