Szombaton öt bajnokot avatnak a vizes vb-n

Szombaton a legfrissebbek az 5m nyíltvízi úszók lesznek Balatonfüreden. Itt avatják a vb első aranyérmesét két magyar, Papp Márk és Rasovszky Kristóf részvételével. A rajt 10 órakor lesz.

A 19 esztendős junior világ- és Európa-bajnok Rasovszky kiváló formában várja a viadalt, az elmúlt hetekben egy Világ-, valamint két Európa-kupa-győzelemmel hangolt, aki mindhárom számban (5 km, 10 km és 25 km) elindul, az olimpiai 13. helyezett és csapatban Európa-bajnoki bronzérmes Papp csak az 5 kilométeres versenyre koncentrál.
Ott lesz a mezőnyben a világbajnoki címvédő dél-afrikai Chad Ho is.

A pénteki selejtező napon két helyszínen négy magyar sportolóért szurkolhattunk. Közülük Kiss Szófi szerepelt a legjobban a csodaszép városligeti környezetben. Először az egyéni technikai versenyben a 13. helyen zárt, s így az elsőszámú tartalék lesz a döntőben. Ez az eddigi legjobb magyar világbajnoki helyezés ebben a számban.

A 22 éves magyar versenyző 28.-ként mutathatta be kűrjét Oláh Ibolya Magyarország című számára. Hatalmas ováció mellett állt a pódiumra, minden egyes sikeresen bemutatott elemét ujjongás és taps követte. Tapsvihar közepette szállt ki a medencéből, végül 78,7579 pontot kapott, amivel 13. lett. Bár egy hellyel lemaradt a szombati döntőről, de amennyiben riválisai közül valaki nem vállalja a szereplést, ott lehet a legjobbak mezőnyében.

„Volt egy-két hibám, ettől függetlenül életem legjobb szólóját csináltam” – nyilatkozta az M4 Sportnak Kiss Szofi. Hozzátette, a hazai közönség és a helyszín miatt nagyon izgult.

„Féltem, hogy nem úgy sikerül, ahogy szerettem volna, de szerencsére nem így alakult. Nagyon örülök a pontszámomnak is, mert bár lehetett volna magasabb, de ebben a mezőnyben elég jónak számít” – fogalmazott a sportoló, aki 17 évesen párosban szerepelt a londoni olimpián, egy esztendővel később lemondta a válogatottságot. Majd 2014-ben visszatért, az Európa-bajnokságon párosban 15., csapatban 11., kombinációban 9. lett.

Kiss Szofi ezen a napon délután a páros technikai selejtezőjében is indult Schwarcz Anett oldalán, és a 40 fős mezőnyben a 19. helyet szerezte meg.

A selejtezők befejeztével az egyéniben orosz, spanyol, japán, a párosoknál orosz, kínai, ukrán sorrend alakult ki.

A Duna Arénában a férfi 1m műugrás selejtezőjén Bóta Botond (balra) a 44., Ligárt Ábel (jobbra) pedig a 49. helyen végzett. A mezőny 51 versenyzőjének hat ugrást kellett bemutatnia. Bótának az első gyakorlata sikerült a legjobban (54,25), végül 265,45 ponttal zárt. Ligártnak a második próbálkozása volt a legjobb (49,60), összességében 238,30 pontot kapott. Két kínai műugró végzett az élen a selejtezőben.

Szombaton Budapesten 4 világbajnokot avatnak.

A Városligetben 11 órakor kezdődik az egyéni szinkronúszók fináléja, ahol Kis Szófi lesz az előúszó. A győzelemre a legnagyobb esélye az orosz Szvetlana Kolesnicsenkónak van, aki közel 2 ponttal verte a selejtezőben a spanyol Ona Carbonellt. A bronzéremért a japán Yukiko Inui és az ukrán Anna Voloshina harca várható a selejtezők alapján.

Érdekes lehet a 19 órakor kezdődő vegyes duettek  technikai selejtezője, ahol a sportágba nemrég beeresztett férfiak is bemutathatják tudásukat egy hölgy úszóval párban. Itt kanadai, amerikai és orosz párharc várható az élen.

A Duna Arénában igazi versenydömping lesz, amely 10 órakor a férfiak 3m szinkron versenyének selejtezőjével kezdődik. Ott lesz a mezőnyben a rió olimpiai három dobogósa, a brit Chris Mears, Jack Laugher, az amerikai Sam Dorman, Michael Hixon, a kínai Csao Juan egy új pár Hszie Siji kiséretében.

Ezután sorrendben 3 számban is avatnak világbajnokot.
13 órakor a 10m szinkron vegyes toronyugrók, 16 órakor a női 1m és végül 18:30-kor a délelőtti férfi 3m szinkrón fináléjára kerül sor.

A nap versenyeinek eredményét itt nyomon követhetik.

(MOB-MTI Fotók:vaol.hu, MTI/ Illyés Tibor, Czeglédi Zsolt)