Sorsoltak a kedden Stockholmban kezdődő kadet Európa-bajnokság első versenynapjára. Kiderült, hogy a szabadfogás első programját alkotó öt súlycsoportnak 133 szereplője lesz, s annak több mint a fele (72) a hajdani Szovjetunió tagországait képviseli. A világszövetség – szerintünk hibás – döntése, miszerint a kadet-kontinensbajnokságokon országonként két versenyzőt lehet szőnyegre küldeni, az Eb-t padlóra küldheti.
Szekeres István • Amikor februárban kiderült, hogy a birkózó-világszövetség úgy döntött: a kadetkorosztály kontinensbajnokságain az országok mostantól minden súlycsoportban két versenyzőt indíthatnak, a magam részéről azonnal tiltakoztam. Az akkor a honlapunkra írt jegyzetemben (Sikerélmény-megvonás) azt fejtettem ki: „Ha a (sportági) nagyhatalmak dupla létszámmal szerepelhetnek, a kicsik már csak kedvező sorsolásban sem reménykedhetnek, esélyük sincs arra, hogy a fiataljaik valamennyi sikerélményt vihessenek magukkal a későbbi évekre. Így a megítélésem szerint a kadet-kontinensbajnokságok mezőnye felduzzad, de a résztvevő országok száma csökken. Nem sok értelme van ugyanis annak, hogy a kicsik a gonddal nevelt palántáikat beküldjék a húsdarálóba.”
A probléma gyökere ugyanis a következő…
A birkózás volt a hajdani Szovjetunió legeredményesebb sportága, de a birodalom felbomlása után tizenhárom utódállam ugyanott folytatja, ennyinek van felnőtt-világbajnoki érme, ami nem csoda, hiszen a korábbi sikeres edzésmódszerekkel dolgozik, és közös edzőtáborokban, együtt gazdagítja a módszertanát. Miközben mindegyik a saját népi küzdőmódjainak évszázados hagyományaira építhet. Plusz arra, hogy többükben a birkózás számít a nemzeti sportnak, amelybe mesés összegek folynak, és amelybe özönlenek a fiatalok.
Más kérdés, hogy az utódállamok fölénye a felnőtt-világversenyeken már régóta kopik. Ott ugyanis nem országokról, hanem csúcsra járatott egyéniségekről szól a történet. Csakhogy az utódállamok a sok tízezer versenyzőjük közül már utánpótláskorban csúcsra járatják a pillanatnyi legjobbjaikat, mert demonstrálni kell, hogy a hatalmas (zömmel állami) pénzeket sikeresen hasznosítják. Hogy az esetleges kadetvilágbajnokból ily módon nem lesz eredményes felnőtt, nekik bőven belefér…
És hogy ez hogy néz ki az utánpótlás-világversenyeken, arra legyen példa a tavalyi kadet Európa-bajnokság. Szabadkán a három fogásnem egyenként tíz súlycsoportjában kiosztottak, ahogy kell, összesen százhúsz érmet. Abból kereken hetvenet szovjet utódállamok nyertek: 22 aranyat, 14 ezüstöt és 34 bronzot.
Ha amonnan dupla létszám indul az idén, akkor bizony…
Hogy a kedden a stockholmi Björkängshallen-jégcsarnokban megkezdődő Európa-bajnokság felvezetéseként ne elméletekről szóljak, megvártam az első nap mérlegelését és sorsolását. Onnan már konkrét számokat lehet kiszedni.
Hát, a helyzet nem rózsás. Tavaly az első versenynap programján szereplő öt szabadfogású súlycsoportban 28 ország 97 birkózója lépett szőnyegre, most 27 országból 133. A többlet az ex-szovjet országok „dupla” létszámából adódik. Tíz versenyzőt, azaz súlycsoportonként kettőt indít Grúzia, Oroszország, Ukrajna (és Törökország), kilencet Azerbajdzsán és Örményország, nyolcat Fehéroroszország és Moldova. A 133 indulónak jóval több mint a fele (72) a hajdani Szovjetunió tagországait képviseli.
Velük szemben indul harcba hat magyar; az egész Eb-n pedig – a harminc súlycsoportban – harminckilenc. Akiknek csak azt tudom tanácsolni: ne nézegessék a sorsolási táblát, mindig csak a következő ellenfélre koncentráljanak, azt akarják legyőzni, mindegy honnan jött. Most minden egyes győzelemnek dupla értéke van.
És ha valaki már a legjobb tízbe jut, ugyanúgy kell megünnepelni, mint máskor az érmet.
Remélhetőleg a „máskor” pedig visszatér az Eb után, és a világszövetség visszavonja a halva született ötletét.
KADET EURÓPA-BAJNOKSÁG, STOCKHOLM
A program és a magyar szereplők
Kedd-szerda: szabadfogás
Kedd. 42 kg: nincs magyar induló. 50 kg: Rácz Richárd (Orosházi SBK). 58 kg: Vilhelm Zoltán (UTE), Kiss Károly (Dunaferr SE). 69 kg: Mester Milán (ESMTK), Porcsin Kálmán (Vasas SC). 85 kg: Vátzi Bálint (Dorogi NC)
Szerda. 46 kg: Budai-Kovács Marcell (Csepeli BC). 54 kg: Nagy Zoltán (Csepeli BC). 63 kg: Nagy Péter (Csepeli BC). 76 kg: Horváth Zsolt (ESMTK), Bíró Roland (Kertvárosi SE). 100 kg: Orosz Tibor (ESMTK)
Csütörtök-péntek: női birkózás
Csütörtök. 38 kg: nincs magyar induló. 43 kg: Molnár Nikoletta (Csepeli BC). 49 kg: Faragó Nikoletta (Községi SE Földes). 56 kg: Szél Anna (Orosházi SBK), Dollák Tamara (UTE). 65 kg: Elekes Emese (ESMTK)
Péntek. 40 kg: nincs magyar induló. 46 kg: Kis Krisztina (Kaposvári SI). 52 kg: Szekér Szimonetta (Dorogi NC), Bognár Erika (Kecskeméti TE). 60 kg: Németh Anna (Dorogi NC), Felhő Viktória (Kiskunhalasi BC). 70 kg: Nagy Bernadett (UTE)
Szombat-vasárnap: kötöttfogás
Szombat. 42 kg: Spányik Ákos (Dorogi NC). 50 kg: Farkas Rajmund (Kecskeméti TE). 58 kg: Kecskeméti Krisztián (Ceglédi VSE), Szivák József (Ceglédi VSE). 69 kg: Lévai Tamás (Dorogi NC), Mohella Flórián (Ceglédi VSE). 85 kg: Szőke Alex (ESMTK), Kismóni Botond (Dorogi NC)
Vasárnap. 46 kg: Kecskeméti Dávid (Ceglédi VSE). 54 kg: Váncza István (Érdi Spartacus), Török Tamás (Ceglédi VSE). 63 kg: Bak Gergely (ESMTK), Putnoki Zsolt (Dorogi NC). 76 kg: Takács István (BVSC), Vitek Dáriusz (Dorogi NC). 100 kg: Vátzi Roland (Dorogi NC)