A jó kezdés ellenére az utánpótláskorú fiatalok közül csak Szudi Ádám (20) került főtáblára férfi egyesben a Budapesten zajló felnőtt asztalitenisz Európa-bajnokságon. A dortmundi légiós vegyes párosban már nyolcaddöntős. Majoros Bence (19) a párosban vigasztalódott.
STJ • Ahhoz képest, milyen prímán alakult a felnőtt asztalitenisz Európa-bajnokság nyitó napja férfi egyesben a magyar keret még utánpótláskorú játékosainak, a szerda valóságos rémálommá lett. Vagy ahogy Török László mondta legendássá lett szöuli úszóközvetítésében: ilyen nincs, és mégis van. Pedig az első nap eredményei alapján még arra is volt esély, hogy Majoros Bence (19), Lakatos Tamás (21) és Szudi Ádám csoportelsőként kvalifikálja magát a 64-es főtáblára. Ez a bravúr azonban végül egyiküknek sem sikerült, sőt, pótselejtezőt is csupán Szudi vívhatott.
Kezdjük a sort Majoros Bencével, aki két győzelemmel zárta a keddi napot. Különösen a négyszeres kontinensbajnok szerb Alekszandar Karakasevics térdre kényszerítése volt figyelemre méltó eredmény. A Borussia Dortmund ifjú légiósa tehát karnyújtásnyira került az 5-ös számú kvartett megnyeréséhez. S még az sem tűnt megoldhatatlan feladatnak, hogy száz százalékos mérleggel zárja a selejtezőt, hiszen ellenfele, a holland Ewout Oostwouder korábban simán kikapott Karakasevicstől. A párosban már magyar bajnoki címmel büszkélkedő Majoros ráadásul erősen fogadkozott, hogy nem hallgat semmiféle szirénhangra, hanem teljes erőbedobással küzd a kétszeres holland egyéni bajnok ellen is.
Ehhez képest az első szettet rögvest elvesztette 12-10-re, de a folytatás már a remélt forgatókönyv szerint alakult. Majoros a második felvonásban 11-8-ra nyert, majd valósággal elsöpörte az asztaltól ellenlábasát (11-2). A Tüskecsarnok lelátóján a karrierjét Nyírbátorban kezdő magyar versenyző drukkerei már ünnepelni kezdtek. A nézőtéren ugyanis elterjedt az az információ, hogy a két játszma megnyerése elegendő Majorosnak a csoportelsőséghez, s azzal a 64-es főtáblára kerüléshez. Ez így is lett volna, ha Karakasevics korábban nem 4-0-ra gázolja le a hollandot, így ugyanis a hármas körből már a szerb állt a legjobban. Nem tudni, Majorosra is átragadt-e a nézőtéri fiesztahangulat, netán őt is úgy tájékoztatták előzetesen, hogy két nyert szettel mindenképpen révbe ér. Ami biztos: Oostwouder előbb egyenlített (5-11), majd újra átvette a vezetést (10-12). Az ötödik szett elvesztése azért különösen fájó, mert Majorosnak szettlabdája volt. Ezután már a meccsben maradásért kellett küzdenie a jobbkezes magyar fiatalnak, akinek azonban szerencséje sem volt: a mindent eldöntő játszma elején háromszor is az asztalon túl hullott le a hálón megperdülő labda. Oostwouder vérszemet kapott, s behúzta a hatodik felvonást is (7-11), s ezzel 4-2-re nyert. E győzelemmel azonban csak annyit ért el, hogy magával rántotta Majorost. A magyar tudniillik lecsúszott az első helyről, s így a pótselejtezőben kellett volna kiharcolnia a főtáblára jutást.
Igen ám, csakhogy a 23 második helyezett közül csupán 18 folytathatta. Hogy kiknek adatott meg a lehetőség, arról sorsolás döntött. S hiába Magyarország az Eb házigazdája, Majorosra rájárt a rúd, ekként a csomagolni kényszerülő ötösbe került. Egyesben tehát egyik napról a másikra a mennyország kapujából a pokol tornácára jutott.
Ha nem is jelenthetett tökéletes kárpótlást, azért lélektanilag bizonyosan jót tett a fiatal sportolónak, hogy párosban viszont feljutott a főtáblára. Az egyéniben nem induló, szintén utánpótlás korú Ecseki Nándor (20) alkotnak egy duót ezen az Eb-n, és a kedd esti programban 3-0 (11-8, 16-14, 11-9)-ra nyertek az észt Aleksandr Smirnov, Vallot Vainula kettős ellen.
Lakatos Tamásnak sajnos már nem kellett izgulnia amiatt, kézen fogja-e Fortuna a pótvizsgát megelőző sorsoláson. A Passau légiósának nem hozott szerencsét a 13-as csoport. A záró összecsapáson gyorsan 2-0-s hátrányba került az osztrák David Serdarogluval szemben (10-12, 5-11), s bár ekkor még verejtékes csatában egyenlített (17-15, 11-9), a folytatásból az osztrák jött ki jobban (12-14, 13-15), s 4-2-re nyert. Lakatos ekként csoportharmadik lett, és elbúcsúzott az egyéni versenyektől.
Szudi Ádám utolsó csoportmeccsén alaposan próbára tette a neki szurkolók idegeit. A dortmundi légiós behúzta az első három szettet Lionel Weber ellen (11-5, 11-8, 11-8), ám amikor már mindenki azt hitte, perceken belül befejezheti a mérkőzést, a svájci váratlanul feléledt, s ledolgozta hátrányát (13-15, 6-11, 11-13). Vagyis a döntés a hetedik játszmára maradt. A két játékos folyamatosan egymás sarkát taposta, a hajrá viszont Szudinak sikerült jobban (11-9), s így végül 4-3-ra győzött.
Az úgynevezett bejátszó körben aztán már jóval könnyebb dolga volt az ír Ashley Robinson ellen. A 22 esztendős pingpongozó harmadik hazája ranglistáján, és tavaly indult a Suzhouban megrendezett világbajnokságon is. Az ír asztaliteniszsport erejét ugyanakkor pontosan jelzi, hogy a világranglistán jelenleg 360. helyezett ifjú Robinson fő célja: bekerülni az első 300-ba. E terve megvalósításához a világranglistán a 182. helyet elfoglaló Szudi elleni meccsen egy lépéssel sem került közelebb, hiszen a magyar játékos simán, 4-0-ra megverte (11-8, 11-6, 11-8, 11-3). Szudi a sikerével fellépett a főtáblára, melynek küzdelmei csütörtökön indulnak.
Addig persze még akadt némi dolga a párosban kétszeres ifjúsági Európa-bajnoknak: vegyes párosban előbb a főtáblára kerülésért Pergel Szandrával 3-1 (8-11, 11-6, 11-5, 11-8)-re verték meg a belga Cedric Nuytinck, Eline Loyen duót. Majd a következő akadályon is túllendültek: az osztrák Chen Weixing, Sofia Polcanova kettős ellen 3-2 (11-3, 11-6, 9-11, 9-11, 11-4)-re diadalmaskodtak, s immár a nyolcaddöntőben vannak.