A taekwondo 2000-ben került fel az olimpia műsorára. Magyarország már a sportág első olimpiai megjelenésekor egy ötödik helyet szerzett Salim József jóvoltából az 58 kg-os súlycsoportban. Azóta nem sikerült sportolóinknak ebben a sportágban olimpián szerepelni. Rióra az olimpiai kvalifikációs pontverseny első hat helyezettje, továbbá a kontinentális verseny döntősei vívhatják ki a részvétel jogát.
A sportág számára nagy lehetőség volt, hogy Bakuban, az I. Európa Játékokon is bemutatkozhattak.
Sokáig két magyar hölgyversenyző, Gonda Ivett és Kotsis Edina jól állt a rangsorban, de az utóbbi versenyeken hátrább szorultak. Így számukra a január 16. és 18. közötti isztambuli torna hozhatja meg a kívánt kvótát.
A sportág fellendítése érdekében Patakfalvi Miklós, a szövetség elnöke és Hosung Chang, a Dankook Egyetem rektora a Koreai Kulturális Központban együttműködési szerződést írt alá.
A magyar szövetséggel kötött megállapodás keretein belül a magyar versenyzőknek, edzőknek lehetősége nyílhat Koreában edzeni, felkészülni, továbbtanulni, míg a Dankook több területre is küldhet diákokat, tanárokat, hogy gyakorlatot szerezzenek a sportágon belül akár edzőként, akár bíróként, és minden más szakmai szempontból fontos területen.
“A taekwondo sport és kultúra is egyben, szeretnénk, ha a világ minden pontján előbb-utóbb megismernék kultúránk ezen szeletét”- fogalmazott köszöntőjében Hosung Chang, a Dankook Egyetem rektora. “Egyetemünkön kiemelt szerepet kap a taekwondo, még olimpiai bajnok is tanul nálunk. Támogatjuk a magyarokat mind szakmailag, mind a költségek egy részének átvállalásában, hogy jöjjenek hozzánk, és segíthessük a fejlődésüket” – fejtette ki a rektor.
“Ennél autentikusabb környezetben nem is készülhetnének magyar sportolók, edzők, bírók, mint Korea. Életvitelszerűen űzik a sportágat, európaiként szinte felfoghatatlan, hogy egy egyetemen taekwondo tanszék működik” – vázolta az együttműködésben rejlő lehetőségeket Patakfalvy Miklós, a Magyar Taekwondo Szövetség elnöke. Hozzátette, a taekwondo egy dinamikusan fejlődő sport, ami már a 2020-as paralimpia programján is szerepel; a magyar, igen fiatalnak számító szövetség pedig próbál felzárkózni az igen eredményes olimpiai családhoz. “Nagy segítség a Dankook részéről a megállapodás, hiszen nekünk már a kiutazás is igen költséges, kint viszont olyan technikai, taktikai metódusokkal ismerkedhetünk meg, amire máshol nem nyílna lehetőség. Nagy reményeket fűzök a közös munkához, hiszen azon túl, hogy lehetőségünk nyílik kijutni hozzájuk, ők is küldenek Magyarországra tanulókat, akik itt végezhetik gyakorlati idejüket.
A sajtóeseményen egy rövid kulturprogram bemutatót követően a magyar taekwondósok is színpadra léptek, Kopcsik Laura (Eb-harmadik) formagyakorlatát mutatta be, Kotsis Edina (vb-harmadik, a nyitóképen jobbra) és Ducz Barbara (vb-ötödik) küzdelemből adott ízelítőt.
(MOB)