Az Európai Ifjúsági Kosárlabda Liga közép-európai térnyerése fontos lépés a végső cél, az összeurópai bajnokság létrehozása felé. Erről a régiót vezető Radics Balázs nyilatkozik honlapunknak.
Lakner Gábor • Magyarország idén már nem csak résztvevőként, hanem rendezőként is felkerült az Európai Ifjúsági Kosárlabda Liga (EYBL) térképére. A tapasztalatokról és a további lehetőségekről Radics Balázs, a szervezet közép-európai régióvezetője beszél honlapunknak.
– Minek köszönhető az EYBL magyarországi térnyerése?
– A TAO-támogatás előtt lehetetlen volt nemzetközi tornákat szervezni, azt követően pedig minden csapat külön-külön rendezte meg a változó erősségű és színvonalú viadalait. Akkoriban a Vasasban dolgoztam, és mi is így szerveztük a négy város tornáját. Akkor jött az ötlet, hogy próbáljunk összefogni, és közösen építeni versenyrendszert. Így találtunk rá a már huszonöt éve működő EYBL-re, aamely nyitott volt a közeledésünkre.
– Nehéz bevonni a csapatokat a sorozatba?
– A magyar csapatok részvétele magától értetődik, és a külföldi együtteseket is egyre könnyebb bevonni. Az egyik fontos érv a magas színvonal, a másik pedig a közelség. Korábban akár Moszkváig kellett utazniuk hasonló erősségű tornákért, most pedig busszal is eljuthatnak egy-egy állomásra.
– A hazai edzők korábban elmondták, mit nyerhetnek az EYBL-ben. A külföldi csapatok hogyan profitálhatnak a részvételből?
– Több ország is hasonló cipőben jár, mint mi: a csapataiknak évente öt-hat igazán éles mérkőzésük van. Ők szívesen jönnek, hiszen egy hétvégén máris megduplázzák a számot. A nívósabb bajnokságból érkező csapatokat az is motiválja, hogy megismerkedjenek más kosárlabda-kultúrákkal. Igaz, jelenleg ők tanítják a játékot, mi pedig tanuljuk. De az északi csapatok példája mutatja, hogy a különbség öt-hat éven belül ledolgozható, mára a finnek is tanítókká léptek elő.
– Milyen további újdonságok várhatók?
– Mindig van hová fejlődni, jelenleg azon dolgozunk, hogy januártól az U15-ös korosztály is bekapcsolódjon a sorozatba. Tervben van a női szakág bevonása is, de egyelőre nem tudom megmondani, mikor valósulhat meg.
– Az EYBL hogyan fogadta a közép-európai régió tevékenységét?
– Eddig jó visszhangja van a működésünknek, a szervezet elégedett a rendezéssel és a tornák színvonalával is. Nagy az érdeklődés, sok néző előtt, jó hangulatban játszanak a csapatok. Az EYBL vezetője járt már Magyarországon, és januárban, amikor Budapesten két tornát is rendezünk, ismét vendégül látjuk. A közép-európai régióval újabb területet fedett le a szervezet, ami nagy lépés a végső cél, az összeurópai bajnokság létrehozása felé.