Három év szünet után újra az élvonalban szerepel a BEAC–Újbuda női csapata. A részben önkéntes távolmaradásról, a visszatérésről és a saját nevelésre épülő filozófiáról Buttás Pál mesél honlapunknak.
Lakner Gábor • A Vasas–Diósgyőr (55-88) mérkőzéssel elrajtolt a női kosárlabda NB I 2015-16-os idénye. A tizenkét csapatos mezőnyben három év – részben önkéntes – távollét után található a BEAC–Újbuda csapata is, amely légiósok nélkül vág a bajnokságnak. A feljutást kivívó gárda magja együtt maradt, hosszabb távra tervezve azonban több 16-20 év közötti fiatal került a csapatot irányító korábbi klasszis, Balogh Judit keze alá.
A visszatérésről és az utánpótlás-nevelésről a bajnoki rajt előtt Buttás Pál szakosztályelnökkel beszélgettünk.
„Az előző években sem az anyagi lehetőségeink, sem a játékosállományunk nem tette lehetővé, hogy vállaljuk az élvonalbeli indulást. Hiába szerepeltünk jól az amatőrbajnokságban, a legjobb játékosainkat többnyire elvitték tőlünk a tehetősebb egyesületek. Tavaly azonban úgy döntöttünk, hogy ez így nem mehet tovább, hiszen ha nem indulunk az NB I-ben, akkor egyre fiatalabban hagynak minket ott a játékosok, mert nem tudunk perspektívát nyújtani nekik. Ezért úgy vágtunk neki az idénynek, hogy szeretnénk bajnokságot nyerni, és ha sikerül, akkor egy osztállyal feljebb indulunk.”
Ami azt illeti, sikerült. A BEAC megnyerte a másodosztályú bajnokságot, és az élvonalbeli szerepléshez meg is tudták erősíteni a játékoskeretet. Az amatőr bajnokságban most is indulnak, ott kizárólag a saját nevelésű fiatalokat versenyeztetik a fejlődés érdekében.
„Továbbra is hűek maradunk a BEAC-os eszmékhez, és saját utánpótlásbázisunkból szeretnénk feltölteni az első csapat keretét, de az nem megy egyik pillanatról a másikra. Mintegy kétszázhatvan fiatal kosárlabdázik nálunk, zömében a XI. kerületi iskolákból kerülnek ki. Nagyon jó a kapcsolatunk az intézményekkel és az önkormányzattal, de a TAO nélkül nem tudnánk huszonkét csapatot elindítani a korosztályos bajnokságokban.”
A BEAC olyannyira jól áll létszámban, hogy több korcsoportban párhuzamos csapatokat is nevezett. És hogy az idény végen mivel lenne elégedett Buttás Pál?
„Az elsődleges cél a felnőttcsapat bennmaradása, az utánpótlásban pedig szeretnénk legalább három korosztályban bejutni a nyolccsapatos országos döntőbe. Persze, ha egy lesz belőle, akkor sem szomorkodunk. Tapasztalatból mondom: nem biztos, hogy azokból a gyerekekből lesznek a legjobb játékosok, akik a korosztályukban fényes sikereket aratnak. Sok múlik azon, hogy később milyen ingerek érik őket, és abban nekünk is nagy szerepünk van. Elsősorban nem is élsportolókat, hanem embereket szeretnénk nevelni.”