Az első méterek után rendőri beavatkozást igénylő incidensek zavarták meg az olimpiai fáklya vasárnapi londoni körútját, amelynek 50 kilométeres útvonala mentén több száz, Kína tibeti politikája ellen tiltakozó tüntető sorakozott fel.
A lánggal, amely előző este érkezett Szentpétervárról a londoni Heathrow repülőtérre, vasárnap Sir Steve Redgrave brit evezős olimpiai bajnok indult el az észak-londoni Wembley Stadionból. Redgrave a stadionon kívül egy fiatal sportolónőnek adta át a fáklyát, aki egy nyitott, emeletes londoni városnéző busszal vitte tovább.
Ahogy a második fáklyavivő felszállt a buszra, három tiltakozó vetette utána magát, és megpróbálták kikapni a fáklyát a kezéből, vagy eloltani a lángot. A busz ajtajánál dulakodás tört ki a rendőrökkel, akik végül a három tiltakozót a földre teperték, majd elvitték.
Nem sokkal később, a Notting Hill kerület felé vezető főúton ismét több, egymást követő dulakodás tört ki a rendőrök és a tiltakozók között; egy demonstrálónak néhány pillanatra sikerült is megragadnia a fáklyát, mielőtt őt is leteperték volna.
Innentől a fáklyavivők és kísérőik kerékpáros rendőrök gyűrűjében indultak tovább, többszöri kényszerű megállóval. Az egyik incidens során a tiltakozók kézi tűzoltó készülékkel próbálták kioltani a lángot, sikertelenül.
Az olimpiai láng útvonalát, amely érinti a Downing Street-i miniszterelnöki hivatalt is, a Scotland Yard kétezer rendőre biztosítja; a biztonság készültség egymillió font kiadással jár.
A Wembleytől a délkelet-londoni Greenwich-ben lévő O2 arénáig húzódó útvonal mentén a sűrű havazás és a télies hőmérséklet ellenére mintegy 80 ezren sorakoztak fel; a tömegben tiltakozó transzparensek is feltűnnek.
A Scotland Yard már előre közölte: az erőszakmentes tiltakozásokat engedi, de határozottan fellép azok ellen, akik megpróbálják fizikailag akadályozni a láng útját.
A brit Liberális Demokrata Párt vezére, Nick Clegg felszólította Gordon Brown kormányfőt a nyári pekingi olimpia megnyitó ünnepségének bojkottjára, Brown azonban ezt visszautasította.
MTI