Varga Péter, a Magyar Sakk Szövetség ifjúsági bizottságának elnöke több feltörekvő fiatalt is esélyesnek tart a válogatottságra, és azt is elmondja, mire van szükség a kiteljesedésükhöz.
Lakner Gábor • Főként pozitívumokról számol be Varga Péter, a Magyar Sakk Szövetség ifjúsági bizottságának elnöke a sportági utánpótlással kapcsolatban. Attól azonban tartózkodik, hogy túlzottan rózsaszín képet fessen, hiszen vallja: mindig van hová előrelépni. A kétségkívül örömteli változások mellett azokat a területeket is bemutatja, amelyekben még rejlik fejlődési lehetőség.
„Magyarországon akadnak tehetséges sakkozók, persze őket gondozni kell, továbbá elősegíteni a további fejlődésüket. A végső cél minden esetben az, hogy a fiatalok az olimpiai válogatott tagjai legyenek. A szövetség nagy figyelmet fordít az utánpótlásra, és minden korábbinál több támogatást nyújt. A Központi Sakkiskola is nagyon jól működik, a gyerekek sokat fejlődhetnek az ott eltöltött időben. Azzal együtt a kiemelt játékosainkat még jobban kell menedzselnünk a nemzetközi színtéren, ezen a téren még fejlődnünk kell.”
A szakembert arra is megkértük, mutassa be azokat a fiatalokat, akik a következő években ott dörömbölhetnek a felnőttválogatott ajtaján. Rapport Richárdnak persze már nem kell a küszöbön várakoznia, a junior világranglista vezetője meghatározó játékos Polgár Judit kapitány együttesében.
„Ha a piramis csúcsa felől nézzük az utánpótlást, akkor kiemelt tehetségünkkel, Rapport Ricsivel kell kezdenem. Még mindig juniorkorú, de már világsztár, és nagyszerűen beépült a felnőttválogatottba. A következő versenyző, aki jó eséllyel pályázik a válogatottságra, az Gledura Benjámin; véleményem szerint egy-két éven belül ő is követi Ricsit. Utánuk jönnek a most tizennégy-tizenöt éves sakkozók: Kozák Ádám, Havasi Gergő vagy Marjanovics Annamária. Nekik szintén jó esélyük lehet bekerülni a keretbe. Sok munka vár még rájuk, akárcsak a tizenkét éves Krstulovic Alexre. Szintén biztató volt Gaál Zsóka és Márkus Molli Amina szereplése a nyolc éven aluliak között, de az esetükben még csak remélni tudjuk, hogy eljutnak a legmagasabb szintig.”
Az említett piramis alja is egyre szélesebb, de Varga Péter szerint lehet és szükséges is növelni a gyereklétszámot.
„Az egyéni korcsoportos országos bajnokságon és a diákolimpián jelentősen nőtt a résztvevők száma. Mindenképpen van még hová előrelépni, de elindult a pozitív folyamat, és Polgár Judit iskolai programjának hatása is mindinkább érezhető. Reményeink szerint évről évre több gyerek száll be a versenysakk vérkeringésébe.”
A létszám mellett az eredményességre sem lehet panasz. Tavaly egyéniben egy-egy Európa- és világbajnoki érem, valamint több előkelő helyezés volt a termés, csapatban pedig két negyedik hely.
„Nemzetközi szinten a múlt esztendő kiemelkedően jól sikerült egyéniben és csapatban is. Pici hiányérzet azért van bennem, hiszen csapatban éppen hogy lemaradtunk az dobogós helyezésekről. Az idén ebben is szeretnénk előrelépni, az U18-as együttesünket mindenképpen a dobogóra várjuk, és az U16-osok számára sem elérhetetlen az érem. A csapategység is rengeteget javult, egyre jobban kezdenek összeérni a fiatalok. Nüanszokon múlt eddig is az éremszerzés, s a jövőben mindent megteszünk azért, hogy a gyerekek pszichésen és fizikailag is bírják a terhelést. A szervezési hiányosságokkal nem tudunk mit kezdeni, azokat legfeljebb kizárni tanulhatjuk meg. Ami biztos: a sakktudás megvan, azon nem múlik majd a siker.”