UEFA-workshop a kríziskommunikációról

image

Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) szakmai továbbképző tanfolyam-sorozatának keretén belül a kommunikációs krízishelyzetekkel kapcsolatos konferenciát tartott múlt hétvégén. Az MLSZ-t a Jogi- és Sajtóiroda vezetője, Borbély Zoltán és az iroda munkatársa, Dinnyés Márton képviselte a prágai rendezvényen, amelyen Európa legtöbb tagszövetségének sajtóvezetője részt vett.

A tartalmas kétnapos program során az elméleti képzés hasznos gyakorlati információkkal, konkrét példákkal párosult. A krízishelyzetekben szükséges kommunikációs magatartás alapjait John Bailey, a szingapúri ICON PR-ügynökség képviselője mutatta be, aki évtizedek óta áll kapcsolatban légitársaságokkal, szakterülete a válságkommunikáció, számos légitragédia, szerencsétlenség utómunkálataiban vett részt. Mint elmondta, fontos a kockázatok felmérése, a válságtervek, kommunikációs utak kialakítása, a krízismentes időszakokban zajló előkészítő munka, ugyanakkor olyan helyzetek is előállhatnak, amelyekre valóban előre senki sem készülhet. Itt a kommunikátorok személyes tulajdonságai nyomnak leginkább a latba (pontosság, hitelesség, empátia). Szóba került az előadás során a közösségi média (Facebook, Twitter stb.), és az internetes kommunikáció szerepe és módja is.

A labdarúgó-szövetségek munkatársai számára legmegrázóbb, leghúsbavágóbb előadását Francois Manardo, a Francia Labdarúgó-szövetség korábbi sajtófőnöke tartotta, aki a 2010-es világbajnokságon történt eseményeket mesélte el a stábtag, sajtófőnök szemszögéből. Elmondta, a stáb és a játékosok fokozatos távolodása évekig tartó jelenség volt, amely egy konkrét helyzetben csúcsosodott ki: a csapat tagjai sztrájkot jelentettek a franciák egyik nyilvános edzésén Dél-Afrikában, a játékosok pedig közleményt fogalmaztak meg, kiállva a hazaküldött Nicolas Anelka mellett, a szövetség vezetőivel szemben. Az előadás – emberi tanulságok mellett – arra világított rá, hogy a stáb és a játékosok, illetve a vezetőség kapcsolata nem romolhat meg hosszú távon, mert a bizalmatlanság krízishelyzeteket hozhat létre.

Az észt szövetség szóvivője, Mihkel Uibolecht számunkra is aktuális témában tartott prezentációt, a februári Észtország – Bulgária válogatott mérkőzés utóélete kapcsán. A résztvevő szakemberek kiemelték, az ilyen helyzetek kommunikálásakor nagyon fontos a visszafogottság, az ártatlanság vélelme, a labdarúgó-szövetség szerepének pontos ismerete, valamint a hatáskörök át nem lépése.