Új gazda a háznál

Noha egymás lábán tapostak a „vérszagra” gyűlő újságírók és operatőrök Borkai Zsolt hétközi sajtókonferenciáján, a jelentősen megkurtított feladatkörű MOB első embere nagyvonalú megértéssel fogadta, hogy a Sporttörvény parlament elé terjesztett módosító javaslata értelmében januártól az EMMI-hez kerül a jogosítványok zöme. Szabó Tünde államtitkárral így is, úgy is a jövőről beszéltünk: a fiatalok sportját érintő változásokról, a létrehozandó utánpótlás-nevelési helyettes államtitkárságról; arról, hogy jobb lesz-e tinédzser sportolónak, vele foglalkozó edzőnek lenni, mint volt mostanáig.

B. G. Ami a Balogh Zoltán sportért felelős miniszter által benyújtott módosítás adminisztratív részét illeti: a januártól működő rendszer lényegében visszaállítja a Sporttörvény 2012. január elsejével hatályba lépett, nagy változtatása előtti állapotot. Az akkor a MOB tagozataivá alakított köztestületek a jövő év elejétől ismét a korábbi szervezeti formában működnek majd. A kormány elképzelése szerint négy köztestület jön létre: a verseny- és élsporté (ez lesz maga a MOB, amely az olimpiai sportágakat tömöríti), a nem olimpiai sportágaké, a fogyatékkal élőké, valamint a diák-, hallgatói és szabadidősporté. Ezzel egy időben feláll a nemzeti utánpótlás-nevelési feladatokat ellátó helyettes államtitkárság, amelynek életre hívását Borkai Zsolt üdvözlendőnek minősítette.

szabo_tunde_szaka_jozsef02

Szabó Tünde  •  Fotó: Szaka József/MÚSZ

Szabó Tünde, a korábbi olimpiai ezüstérmes úszóból lett államtitkár érdeklődésünkre annyit mondott a döntés előzményeiről, hogy felülvizsgálták a sportirányítás eddigi rendszerét, és arra a következtetésre jutottak: az öt éve megálmodott, a MOB-ra bízott egycsatornás finanszírozási modell nem vált valóra. Elsősorban azért nem, mert azóta sokkal több támogatás került a magyar sportba (tao, kiemelt és „felzárkóztatási” sportágak), annyi szakmai és létesítményfejlesztési program indult el, hogy a projektek kényszerűen „több lábon álltak, állnak”. A nagyobb átláthatóság, a könnyebb irányíthatóság, a hatékonyabb ellenőrizhetőség a cél akkor, amikor az EMMI magához vonja az összes feladatot és jogosítványt – a jövőben hozzávetőleg harmadannyi munkatársat foglalkoztató MOB-nak szakmai javaslattevő, együttműködő szerepet szánva az új szisztémában.

Az államtitkár hozzátette azt is, hogy helyes volt a rendszer átalakításával megvárni az olimpiai ciklus végét, „mert ilyenkor időszerű áttekinteni és értékelni az időszak elvégzett feladatait”. Szabó Tünde úgy véli, a legfontosabb, hogy megvalósuljon az egyirányú és egycsatornás finanszírozási modell, a különféle területeket és programokat egyetlen intézmény felügyelje, működtesse és kontrollálja. A feladatok között természetesen lesznek olyanok, amelyek prioritást élveznek, s az egyik – ha nem a legfontosabb – ilyen az önálló helyettes államtitkárságot kapó utánpótlás-nevelés ügye.

Bár a korábbi úszószövetségi főtitkár, majd alelnök nem árulta el, ki lesz az új szervezeti egység irányítója, annyit azért elmondott: „sportemberről” van szó.

Sportiranyitas

Januártól még inkább fókuszba kerül a fiatalok sportja  •  Forrás: jegkertse.hu

Az államtitkárság kiemelt feladatnak tekinti a meglévő programok fokozottabb egymásra épülését. A Sport XXI-, a Héraklész-, a Bajnok- és a Csillag-programot folytatni kívánják, ám a korábbiaknál is több eredményt várnak azoktól. A Hold utcában rendkívül nagy reményeket fűznek az utánpótlás-nevelő edzők fokozottabb támogatásához. A hosszú ideje a hazai sportélet talán legneuralgikusabb pontjának mondható szakemberhiányra, a minőségi munkát végző trénereknek az optimálisnál jóval csekélyebb mennyiségére való tekintettel külön alap jön létre a trénerek munkájának megbecsülésére. „S abból a kiemelt edzői program tagjain és a Gerevich-ösztöndíjban részesülők mellett további kétszáz, fiatal sportolókkal foglalkozó szakember jut jelentős fizetéskiegészítéshez” – így az államtitkár.

Különös jelentőségű a taóból származó bevétel, hiszen az öt, úgynevezett látványsportág új dimenziókban működhet, amióta a rendszert bevezették. Az Európai Unióval kötött megállapodás azonban bő fél év múlva, 2017. június 30-án lejár, nem csoda a minisztériumban gőzerővel dolgoznak azon, hogy elérjék: az EU a továbbiakban is járuljon hozzá a társasági adóból származó pénzek sportba juttatásához. Mivel az összegek jelentős részét éppen a fiatal sportjára kell, hogy fordítsák, Szabó Tünde elmondása szerint stratégiai kérdés a transzparencia, a megfelelő kontroll, az ügyletek szabályosságának megkövetelése. A kibővült feladatkör nyomán az államtitkárság a már létező ellenőrzési főosztályán is fejlesztéseket tervez.

Idekapcsolódik, hogy – amint azt Lázár János miniszterelnökséget vezető miniszter egy hónapja bejelentette – a tizenhat kiemelt sportág támogatása jövőre tovább nő, ám hogy milyen mértékben, azt most még nem tudni. Ismert ellenben az a szándék, hogy tervek garmadája fekszik Szabó Tünde asztalán a korosztályos sporthoz kapcsolódó további projektek megvalósításra, ahogyan az is: a jelenleg a Magyar Olimpiai Bizottságban dolgozó utánpótlás-nevelési szakemberek akár a helyettes államtitkárságon is folytathatják a munkájukat, amennyiben ők is úgy gondolják, hiszen olyan sportvezetőkről van szó, akik korábban is az állami sportirányításban dolgoztak.

Zárásként az államtitkár azt prognosztizálja, hogy az Országgyűlés – a törvényalkotás folyamatát ismerve – heteken belül elfogadhatja a benyújtott módosító csomagot.

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS