Csaknem nyolcszáz gyerek lépett jégre a Városligeti Műjégpályán első alkalommal megrendezett Magyar Hoki Napján. A kicsik amellett, hogy megmérkőztek egymással, találkozhattak a példaképeikkel is.
Pusztai Viola • Hihetetlen látványt nyújtott szombaton délután a budapesti Városligeti Műjégpálya, hiszen amerre csak nézett az ember, apró jégkorongozókat látott. Az ország minden tájáról érkeztek a csapatok, egészen pontosan hetvennyolc, így csaknem nyolcszáz 8-10 éves gyerek lépet jégre az első alkalommal megrendezett Magyar Hoki Napján.
Észak-Amerikában és Svájcban már hagyománya van a sportág ünnepének, most pedig a hazai szövetség is úgy gondolta, érdemes életre hívni az örömhokinak beillő rendezvényt. A MOL Liga legjobb juniorjátékosa, a MAC Budapestet erősítő Terbócs István szerint ez tökéletesen sikerült:
− Nagyon jó ötletnek tartom, és azt is, hogy az utánpótlásban szereplő gyerekek a bajnokságban játszott mérkőzéseknél kötetlenebbül is megméretik magukat. Sokan eljöttek az A csoportba feljutó felnőttválogatott tagjai közül, így a kicsik Frank Banhamet, Orbán Attilát, Nagy Krisztiánt vagy Tokaji Viktort is testközelből láthatták, beszélhettek velük, és ez mindenféleképpen motivációt ad, hogy folytassák a jégkorongot.
A gyerekek természetesen kihasználták az alkalmat, hogy kérdezhetnek a példaképektől, szakmai dolgokba azért még nem mentek bele. Inkább az érdekelte őket, hogy megkaphatják-e mezeket, üthetnek-e a nagyok ütőjével, ügyesnek tartják-e őket, és megnyerik-e a következő mérkőzésüket.
A Fehérvár AV19 hátvédje, Orbán Attila remekül érezte magát a kicsik között, és meglepetten jegyezte meg, hogy rengeteg lányt lát a mezőnyben:
− A hoki kemény küzdősport, ráadásul, amikor én voltam gyerek, a korosztályomban a fiúk alig voltak tizenöten. De úgy gondolom, ez is azt mutatja, hogy a jégkorong egyre népszerűbb Magyarországon, és jó úton járunk.
A szapporói hősök egyike, Kovács Csaba, aki részese volt a krakkói feljutásnak is, szintén örömtelinek nevezte, hogy ennyi gyerek jégkorongozik a szupermini- és a minikorosztályban. Megjegyezte, hogy a jövő egyéniségei közülük kerülnek ki, s talán még nagyobb eredményeket érnek el, mint az ő generációja. Ennek pedig apaként is szurkolhat, hiszen a két ikerfia, Bence és Csaba a MAC Budapestet erősíti, azaz folytatja a családi hagyományt.
A szövetség a Magyar Hoki Napjának szeretne hagyományt teremteni, de ahogy arról Kovács Zoltán főtitkár is beszélt, a premier őket is kemény kihívás elé állította:
− Felemelő érzés ennyi gyereket látni a jégen, de logisztikailag kisebb akadályba ütköztünk, ugyanis a Városligeti Műjégpálya kapacitásának határaival játszunk. Míg a hétköznapokban több ezren korcsolyáznak a jegén, egyszerre a hét-nyolcszáz gyerek azért soknak bizonyult. A csapatok a felállított tizennyolc kispályán két turnusban váltották egymást, a mérkőzéseket három a három ellen játszották, ugyanúgy, mint a bajnokságban. Miután Magyarországon rengeteg kispálya van, szeretnénk a felnőttek között is megvalósítani ezt a játékrendszert.
Nagy Krisztiántól, a krakkói hősök egyikétől pedig azt is megtudtuk, miért jó a gyerekeknek, hogy ebben a korban kispályán hokiznak:
− A fejlődésük érdekében minél több játéklehetőséghez kell jutniuk, többet korcsolyázni, korongba érni és ez a kisebb pályán, kevesebb szereplővel nagyon jól működik.
Ahogy a mellékelt kép mutatja, a magyar hoki jó úton jár, és ha nem tér le róla, a sportág első hazai ünnepén jégre lépő gyerekek közül még sokukkal találkozhatunk a jövőben.