Utánpótlás foci: Félidőben a szerkesztőtől

foci2.jpg

Félidejéhez érkezett az U19-U17-es I. osztályú (kiemelt) ifjúsági bajnokság. Az őszi idény – az előző évek gyakorlatától eltérően – most úgy fejeződött be, hogy valamennyi mérkőzést lejátszottak, így a tabella teljes, de nem hiánytalan…

Táblázatkezelő programunk ugyanis nem a versenykiírás szerint kezeli a csapatok besorolását, ezért itt és most rögzitjük, hogy:
– az U19-esek tabelláján a Budapest Honvéd (több győzelmének köszönhetően) a második, míg a Győr a harmadik,
– ugyanitt és ugyanezért a Debrecen az ötödik és a Fehérvár FC a hatodik,
– az U 17-eseknél a Kaposvár a hatodik, a Budapest Honvéd a nyolcadik
– a Nyíregyháza pedig a tizedik, míg a Vasas a tizenegyedik helyet foglalja el.
Mindezért valamennyi érdekelt és érdeklődő elnézését kérjük, és megértését várjuk.

Az U19-es bajnokság értékelésénél a legfontosabb és egyben legörvendetesebb ténynek azt tartjuk, hogy kiegynesúlyozottabb lett a mezőny, egyben bízunk abban: az erőviszonyok kiegyenlítődése annak köszönhető, hogy az eddigi kiemelkedő csapatok mellé felnőttek mások is.
 
Az élen telelő MTK a legjobbkor, az utolsó előtti fordulóban vette át a vezető helyet, viszont csak egy ponttal előzi meg a Honvéd és a Győr csapatát. A Rába-parti zöld-fehérek az idén különösen erősnek tűnnek, amit az is bizonyít, hogy mindössze egy vereséget szenvedtek (még a 2. fordulóban hazai pályán a Fehérvártól), a legkevesebb gólt kapták és – az egyaránt 37 gólos MTK, Honvéd és Ferencváros mögött – a második legtöbb gólt szerezték.
 
Ugyancsak pozitívum jó néhány vidéki együttes megerősödése, hiszen a már említett Győr mellett jó idényt zárt a Debrecen, a Fehérvár és a Nyíregyháza is. Külön említést érdemel az ötven százalékos mérleget produkáló újonc Békéscsaba nyolcadik helyezése. Érdekesség, hogy a táblázat első felében négy olyan csapat (MTK, Győr, Ferencváros, Debrecen) található, amelyek az elmúlt bajnokságban is itt zártak. A legnagyobb fejlődést a Budapest Honvéd mutatta, hiszen a tavaly éppenhogy megmenekült együttes most a bajnoki címmel kacérkodik. Persze ez köszönhető az ifjúsági bajnokságok egyik specialitásának, miszerint a korosztályok – lényegében – évente váltják egymást, így a kispestieknél is csak egy-két hírmondó maradt az elmúlt évi csapatból.

Meglepetés, hogy csak a bajnoki tabella második felében található a tavalyi bronzérmes Zalaegerszeg, illetve két patinás fővárosi csapat, a Vasas és az Újpest is. A másik újonc, a Sopron nem áll ugyan kieső helyen, de sokat kell tenniük majd tavasszal azért, hogy továbbra is ebben az osztályban maradhassanak. Az első változás egyébként éppen náluk volt, amikor két fordulóval az őszi idény vége előtt edzőt váltottak, pedig ez eddig csak a felnőtt csapatuknál volt jellemző.

Dunaújvárosban is a felnőtt labdarúgás körüli problémák látszanak megjelenni a fiataloknál is, így ők, meg a pécsi és a kaposvári csapat ádáz harca várható tavasszal a kiesés elkerüléséért.

Az U19-es bajnokságában ősszel összesen 383 gól esett. A góllövő lista élén (12 találattal) a Nyíregyháza fiatal labdarúgója Nagy Dávid áll. Érdekesség, hogy nincs már veretlen csapat. A hazai pályán elért eredmények alapján a dobogósok:
1. Budapest Honvéd száz százalékos teljesítménnyel, hét meccsből szerzett 21 pontjával (gólkülönbség: 23-4)
2. Ferencváros ugyancsak 21 ponttal, de egy vereséggel (gólkülönbség: 25-5)
3. Fehérvár FC 20 ponttal (veretlenül, 6 győzelem, két döntetlen; gólkülönbség: 13-5).
Pályaválasztóként egyébként veretlen maradt az MTK Budapest csapata is, de "csak" tizenhét pontot szerzett.

Vendégként viszont – bár két vereséget is szenvedett – a kék-fehérek végeztek az élen:
1. MTK Budapest 16 ponttal (gólkülönbség: 19-8)
2. Győri ETO 14 ponttal (veretlenül, 3 győzelem, 5 döntetlen, gólkülönbség: 12-6)
3. Budapest Honvéd 11 ponttal (gólkülönbség: 14-12).

Az U17-es bajnokság első nyolc helyezettje között egyformán 4-4 fővárosi és vidéki csapat található. Hosszú idő – lényegében két év – után szorult le az élről és lett "csak" második az MTK, míg a listavezető helyet a Ferencváros vette át. A zöld-fehérek majdnem minden mutatóban (legtöbb győzelem és szerzett gól, legkevesebb kapott találat) megelőzik nagy vetélytársukat, annak ellenére, hogy az MTK Budapest maradt a mezőny egyetlen veretlen csapata.

A győriek itt is a dobogó harmadik fokát foglalják el. Az egyik legnagyobb meglepetés talán az újonc Békéscsaba hetedik helyezése (az U19-es csapatukkal teljesen azonos, ötven százalékos mérleggel), főleg ha azt is figyelembe vesszük, hogy a mezőny második felében olyan együtteseket találunk, mint a Zalaegerszeg, vagy éppen a Vasas. A tabellát az egyedül győzelem nélkül maradt újonc Sopron zárja.

A fiatalabbaknál egyébként nincs különösebb jelentősége a helyezésnek, már ami a bajnoki besorolást illeti, mert a "nagyok" viszik magukkal őket, viszont érdemes úgy nézni és értékelni a szereplésüket, hogy ők követik majd az előttük levőket.
Ezt figyelembe véve idén mi is együtt értékeljük, illetve edzőikkel értékeltetjük az egyesületek U19-es és U17-es csapatait.

Az U17-es bajnokságában ősszel összesen 483 gól esett, ami éppen százzal több (!!), mint az U19-eseknél. A góllövő lista élén (24 találattal, ami éppen duplája az U19-es listavezetőjénél) az MTK Budapest fiatal labdarúgója Tischler Patrik áll.
A hazai pályán elért eredmények alapján a dobogósok:
1. Ferencváros nyolc meccsből szerzett 21 pontjával (gólkülönbség: 36-3). A zöld-fehéreket éppen legnagyobb vetélytársuk, az MTK győzte le a Népligetben.
2. Debrecen 19 ponttal (gólkülönbség: 27-9). Őket pedig a Ferencváros fosztotta meg hazai veretlenségüktől.
3. Győri ETO 16 ponttal (gólkülönbség: 22-3). Érdekesség, hogy ők is csak a Ferencvárostól kaptak ki otthonukban.
Pályaválasztóként egyébként az MTK Budapest csapata maradt egyedül veretlen, de "csak" tizenöt pontot szerzett, mert három alkalommal (Győr, Kazincbarcika és a Vasas ellen) is ikszeltek otthon.

Vendégként viszont a kék-fehérek – az Újpest elleni döntetlen mellett – hétszer is nyertek, így nem véletlen, hogy az élen végeztek:
1. MTK Budapest 22 ponttal (gólkülönbség: 28-6)
2. Győri ETO 17 ponttal (5 győzelem, 2 döntetlen, és egy kiadós – öt-nullás – vereség Debrecenben, gólkülönbség: 23-11)
3. Ferencváros 18 ponttal (6 győzelem, 1 vereség – Zalaegerszegen, gólkülönbség: 19-7).

Még két dolog, ami említésre méltó. Az egyik az utánpótlás csapatok munkájának feltételei, amely véleményünk szerint meg sem közelíti az ezen a szinten elvárhatót. Igaz, egyre többet hallani az úgynevezett futballakadémiákról, amelyekkel mi magunk is – februártól kezdődően – külön cikksorozatban foglalkozunk majd. Most csak annyit jegyzünk meg, hogy ezen a területen nem látszik egységes koncepció, sokkal inkább az "ahány ház, annyi szokás" elve érvényesül. Az is probléma, hogy neves klubjaink – például Ferencváros, Újpest, Zalaegerszeg – esetében nyoma sincs akadémiák létrehozására irányuló kezdeményezésnek.

A másik dolog a játékvezetés. Erre vonatkozóan azt szoktam mondani: hiszem, ha látom, azaz tapasztalataim döntő részét azokon a meccseken szerzem, amelyeken magam is jelen vagyok. Sajnos a mondást modósítanom kell, figyelembe véve a csapatok edzőinek véleményeit is, mert ugyan látom, de sokszor el sem hiszem, hogy mi minden előfordulhat.

Összességében: kiegyenlített őszi idény után remélhetően izgalmas tavasz következik. Előtte azonban – a közel négy hónaposra nyúló (!!!) – téli szünetet kihasználva következzenek majd a csapatértékelések, amelyekkel a jövőben hetente jelentkezünk. 

www.upfoci.hu