Március 3-án szombaton este a Körcsarnok adott otthont a Magyar Utcai Harcosok Országos Szövetsége által rendezett utcai harcos torna döntőjének. A küzdelem 80 kg alatti kategóriában a kempós Felföldi „Hegylakó” Szabolcs, míg 80 kg felett a thai boksz kiválósága, Jánosi László diadalát hozta. A számos illusztris versenyzőt és sztárvendéget felvonultató gálán kivétel nélkül rendkívül magas színvonalú mérkőzéseket láthattak az érdeklődők.
Nagy nap volt a szombat a küzdősportok szerelmesei számára, hiszen a legkeményebb magyarországi viadal legjobbjai szálltak ringbe mindkét kategóriában. A vidéki összecsapások győztesei egyenes kieséses rendszerben meneteltek az este folyamán a két döntő mérkőzés felé, és nem is okoztak csalódást a Körcsarnokba látogatóknak.
Kedves gesztus volt a Szövetségtől, hogy a versenyzőket karate ruhába öltözött kisgyerekek kisérték be a küzdőtérre, szimbolizálva hogy az utcai harc egy sportág, amelynek szabályai vannak. Az XEL Hontono Karate-Do Egyesület kis sportolói Orosz Imre sensei vezetésével nagy sikert arattak a nézők körében. A gyerekek fegyelmezetten, nagy büszkeséggel kisérték példaképeiket a ring közepére, majd vissza az öltözőkig.
A zsűriben olyan illusztris személyiségek foglaltak helyet, mint Jobbágy József, az utcai harcosok elnöke, Trimola Ákos társelnök, Dr. Hubicsák Ferenc alelnök, Dr. Lázár László szakmai igazgató, Kovács “Vipera” Attila profi bokszoló és Serifoglu Gülsem, a szövetség nemzetközi kapcsolatainak felelőse. A rendezvény fővédnöke Dr. Csötönyi Sándor, a Magyar Ökölvívók Szövetségének elnöke volt. A gálán díszvendégként tette tiszteletét Kamarás Iván színész – maga is a küzdősportok nagy rajongója és űzője – , Vikidál Gyula énekes, Sallai Sándor volt válogatott labdarúgó, Sebeők János író, filozófus, Zámbó Árpy előadó, Gáspár Laci énekes, Tóth Tibor, a Hooligans gitárosa. Jelen volt a nézőtéren egykori profi ökölvívó világbajnokunk, Nagy „Csonttörő” János és Ogly G rapper is. A küzdelmeket felváltva vezette Orlik Zoltán versenyigazgató és Papp Valér, a Magyar Zen Bu Kan Kempo Sportszervezet elnöke. A gála előtt Lázár László tanítványai adtak ízelítőt az izraeli harcművészetek hatékonyságából.
A meccsek keménységéről sokat elárul, hogy mindössze egy esetben került sor hosszabbításra, és az egyenként 15 percesre tervezett menetek ezt leszámítva nem is mentek végig: rendszerint vagy kiütésre, vagy sérülés miatti leléptetésre került sor. A sportág szépségét azonban mi sem bizonyíthatta volna jobban, minthogy mindössze egyetlen bírói figyelmeztetésre került sor tiltott technika használata miatt; a harcosok mindvégig egymást tisztelve, a fair play szabályainak megfelelően küzdöttek a ringben. A szabályok egyszerűek: a gerinc, az ágyék, a szem és a torok célzott támadását leszámítva minden megengedett, beleértve ebbe a térd- és könyöktechnikákat is. A földharc 10 másodpercig tarthat, a földön ütni és rúgni azonban nem szabad.
Ugyan hagyományosan a nehezebb súlycsoportban zajló mérkőzéseket szokás igazán látványosnak tartani, itt bizony ez nem érvényesült, sőt, a legöldöklőbb küzdelmeket a 80 kilogramm alatti kategória hozta. A jelenlévők alighanem egyetértenek abban, hogy noha végül nem jutott a döntőbe, a székesfehérvári zen bu kan kempósok ifjú kiválósága, Ács „Lacika” László két találkozója volt a legizgalmasabb, beleértve ebbe a döntőket is: a fiatal versenyző először a kickboxos Hosszú Ferenccel, majd a nagyszerű thai bokszossal, Géczi „Romboló” Dániellel csapott össze, mindkét alkalommal hiheteten akaraterőről és állóképességről téve tanúbizonyságot. Ennek köszönhetően habár egy megrendítő erejű ütés végül a földre vitte, a közönség kedvenceként hagyhatta el a szorítót.
A kategória győztese, a szintén kempós Felföldi Szabolcs gyorsabban dűlőre vitte összecsapásait: páratlan céltudatossággal, hatalmas fizikai erővel és halálpontosan vitelezte ki technikáit, így minden ellenfelével szemben nagy fölényben volt. Az utolsó mérkőzésen a Lacika által a végkimerülésig elfárasztott Romboló gyakorlatilag félpercenként a földre került, így nem is volt kérdéses, kihez kerül a fődíj, az egymillió forint és a hozzá járó csodálatos Horfer-serleg.
A 80 kilogramm alatti kategória résztvevői közül mindenképpen kiemelendő még Robert Lyons si-fu két tanítványa, a Hegylakó által megállított Major Sándor, aki előzőleg a torna leghosszabb mérkőzésén diadalmaskodott a thai bokszos Madarasi Papp Miklós felett, illetve a kung-fu világbajnok Sokorai Viktor is, aki egy szerencsétlen szemsérülés miatt volt kénytelen feladni a küzdelmet.
80 kilogramm felett zajló meccsek nagy esélyese a 32 éves Kiss Dénes volt, aki korábban már nyert utcai harcos tornát. Kiss úthengerszerű fellépéssel menetelt el a döntőig, ahol végül egy földharcban kényszerült megállni Jánosi Lászlóval szemben. Szintén kiemelendő a mezőnyből Veres Ádám teljesítménye, aki csupán felrepedt szemöldöke miatt veszítette el második mérkőzését; ki tudja, mi történik, ha ez a sérülés nem következik be. Ékesen bizonyítja a verseny nívóját, hogy a kiesők között is olyan közismert harcosok voltak, mint Szuhányi Gyula, Kiss László vagy Kovács Gábor. A győztesek mellett egyébként a döntők vesztesei sem távoztak üres kézzel a gáláról, hiszen ők is számos különdíjat kaptak a rendezvény támogatóitól.
A gálát megelőzően az Xlsport kiemelt médiatámogatói megállapodást írt alá a szövetséggel, így az utcai harcosok rendezvényeiről továbbra is tőlünk értesülhetnek első kézből. Ugyanígy a két győztesnek is kiemelt médiatámogatást nyújtunk az elkövetkezendő egy év során, beszámolva edzéseikről, tornáikról. Mellettük Géczi Dánielre esett a választásunk a vesztesek közül: a Romboló következő egy évét szintén figyelemmel fogjuk kísérni.
Az idei utcai harc-gála újfent bebizonyította, hogy ezzel a kőkemény és egyre népszerűbb sportággal igenis számolni kell. Viszlát jövőre!
Több mint 600 kép megtekinthető a galériában.
XLsport – Draveczki Ádám – Ezüstszegi József