Hőhullámnak, illetve kánikulának általában azt nevezzük, amikor a három vagy több egymást követő napon a hőmérséklet eléri vagy meghaladja a 32 Celsius fokot. Ezek a kánikulai időszakok sajnos halálosak is lehetnek, hiszen a tartósan magas hőmérsékletet bizonyos esetekben az emberi szervezet már nem tudja megfelelően kezelni – ez főként idősek esetében fordul elő.
A kánikula okozta halálozás alapvetően ok az ún. hipertermia, vagyis az a jelenség, amikor az emberi test több hőt nyel el, mint amennyit le képes adni. Az emberi szervezet a véráramlás megváltoztatásával és a verejtékezéssel alkalmazkodik a különböző hőmérsékletekhez. A testünk által kibocsátott hő 90%-a a bőrfelszínről párolog el, ugyanakkor ha a víz nem képes elpárologni, az izzadás nem tudja lehűteni a testünket, a párás hőség ezért kifejezetten veszélyes, hiszen a környezeti pára megakadályozza a verejték elpárolgását – és így a test hőmérsékletének csökkenését is.
Alapvetően az idősek és a nagyon kis gyermekek a legveszélyeztetettebbek, de nagyobb veszélynek vannak kitéve a túlsúlyosak, a betegségben szenvedők és a szív- és érrendszeri panaszokkal küzdők is.
A hőség fokozottabb veszélyt jelent a városokban, ahol ilyenkor egyrészt megül a szennyezett levegő, ami fokozhatja az asztmás tünetek és más légzőszervi panaszok előfordulását, másrészt pedig a hőt jól tároló és azt nehezen leadó aszfalt- és betonfelületek miatt ún. hőszigetek alakulnak ki, és a levegő hőmérséklete éjszaka sem csökken sokkal.
Tippek a hőség idejére:
• Nem tanácsos megerőltető tevékenységeket végezni, vagy amennyiben feltétlenül szükséges, akkor ajánlott átütemezni azokat más napszakokra, amikor valamivel hűvösebb van már.
• Könnyű anyagú, világos színű ruhákat érdemes viselni, amelyek visszaverik a hőt és a napfényt, így segítenek a test megfelelő hőmérsékletét fenntartani.
• Fontos a sok folyadék fogyasztása, ami víz, de legalábbis alkoholmentes ital legyen. Nagyon lényeges, hogy még azelőtt igyunk, hogy megszomjaznánk, testünknek ugyanis szüksége van a vízre a testhőmérséklet csökkentéséhez.
• Nyáron leégni is sokkal könnyebb, a leégett bőr pedig jelentősen megnehezíti a hő elpárologtatását, ezért érdemes védekezni a napsütés ellen: ha lehetséges, ne tartózkodjunk huzamos ideig a napon, viseljünk világos színű, karimás fejfedőt, és használjunk fényvédő krémet.
Forrás: Medipress