Véremet a csapatért, avagy komoly sérüléssel is a frontvonalban

Kormány Sport

„Semmi komoly, csak egy kis karcolás” – egy mondat, ami talán az ebben az összeállításban szereplő játékosok szájából is elhangzott. A meccs heve fűtötte mindegyiket és a lényeg az volt, hogy engedje már végre vissza a pályára a csapatorvos, hiszen dolguk van a zöld gyepen… legyen szó törött kulcscsontról, orról, vagy nyakról.

Kocsis Sándor (FC Barcelona)

Az FC Barcelona játékosa két gólt is szerzett az első félidőben, a Wolverhampton elleni BEK-negyeddöntőn, így csapata 3-1-es előnnyel ment az öltözőbe. A szünetben Kocsis majdnem elájult a fájdalomtól és csak egy rövid injekciós kúra után tudott nekifutni a második játékrésznek. Mi történt a pihenő előtt? Nos, a magyar válogatott második legeredményesebb játékosa törött kulcscsonttal parádézta végig az első negyvenöt percet. A Wolverhampton játékosok a mérkőzés második felében sem tudtak mit kezdeni a sérült Kocsissal, aki még két gólt berámolt, s csapata 5-2-re nyert. Ő volt a legnagyobb ragadozó a farkasok barlangjában.

Cesc Fabregas (Arsenal)

A csapatkapitánynak igazi vezérként kell viselkednie. Bár sok Arsenal drukker nem bocsájtotta meg Fabregasnak, hogy a Barcelona után a Chelsea csapatához igazolt, egy hősies pillanatát biztosan nem felejtik el. Az FC Barcelona elleni Bl-meccs előtt összeszedett egy komolyabb zúzódást a Birmingham ellen, de vállalta a pályára lépéssel járó kockázatot. A 85. percben Carles Puyol, a vendégek csapatkapitánya tizenegyest érően buktatta a londoniak csapatkapitányát, aki odaállt a büntetőponthoz, majd berúgta a labdát a kapuba. Törött szárkapocscsonttal. A mérkőzés ezzel a találattal lett döntetlen: 2-2.

Terry Butcher (Angol válogatott)

Kulcsfontosságú vb-selejtezőt játszik az angol válogatott a svéd ellen. Alig telik el pár perc, Butcher emelkedik a labdáért, de homloka csak egy svéd tarkót talál. A felszakadt fejbőrt a partvonal mellett összestoppolják, Butcher visszatér a pályára, majd földöntúli erővel hajtja végig az egész mérkőzést. Ahogy telik az idő, a meze egyre véresebb, hiszen a svédek folyamatosan ívelgetik rá a labdákat, amit a lelkes hátvéd gond nélkül fejelget ki, folyton felszakítva ezzel a szemöldöke felett húzódó sebet. Igen, ekkoriban még nem volt tiltott, hogy vérző játékos a pályán maradjon. Az eredmény? Az angolok 0-0-s döntetlennel behúzzák a meccset, Butcherről és véres mezéről pedig elkészül pár igazán ikonikus kép.

Bert Trautmann (Manchester City)

A második világháborút követően, a német Luftwaffe korábbi pilótájaként angol csapatban pályára lépni… nos, elég megosztó megoldás, de a Manchester City vezetősége és Bert Trautmann bevállalta. 20.000 szurkoló tüntetett a kapus leigazolása ellen, de végül be kellett látniuk, hogy jó döntést hoztak a klub fejesei. Sokat segített a népszerűségi indexének növekedésén, hogy a brit fogolytábort is megjárt hálóőr az 1956-os FA-kupa döntőjének hajrájában parádés védéseket mutatott be… törött nyakkal. A 73. percben egy beadás után lefejelt labdára robbant ki a kapuból, de pechére a Birmingham csatára is pont ezt tervezte. Az eredmény egy találkozó a támadó lába és Trautmann feje között, aminek következtében a német kapus nyaka eltört. Nem lehetett kellemes érzés, de csere lehetőség akkoriban nem volt, ezért végigvédte a döntőt, amit csapata 3-1-re nyert meg. Három nappal később röntgenezték meg, s ekkor derült ki, hogy miért is volt igazi hőstett, amit a Citizens játékosa összehozott.

Fotó: Evening Standard, Magyar Hírlap, The Times, Soccer Hotspot