A Világraszóló bajnokaink – 177 mesés győzelem című interaktív olimpiatörténeti kiállítás az eddigi magyar ötkarikás győzelmeknek állít emléket a budai Millenáris Parkban. Az eseményen számos olimpiai bajnok részt vett, köztük a világ korelnöke, Keleti Ágnes. A Magyar Olimpiai Bizottság nevében Schmidt Gábor alelnök mondott köszöntőt. A kiállításon 304 ereklyét állítottak ki.
„Bármely nagy ország büszke lenne erre a teljesítményre, a 177 olimpiai aranyéremre” – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a kiállítás megnyitóján. A miniszter, aki a kiállítás fővédnöke, felidézte, hogy gyermekkorának meghatározó élménye volt a sport. Különösen a páros éveket várta izgalommal, amikor az olimpiákat, valamint közte a labdarúgó-világbajnokságokat rendezték. Hozzátette: ezúttal viszont a koronavírus-járvány miatt páratlan évben izgulhatunk a tokiói olimpián a magyar sportolókért. Gulyás Gergely felidézett néhány számára kedves olimpiai győzelmet: Gyurta Dániel, Kovács Ágnes és a férfi vízilabdacsapat sikerét. A miniszter ezt követően virágcsokorral köszöntötte a legidősebb olimpiai bajnokot, a január 9-én századik életévét betöltő Keleti Ágnes ötszörös ötkarikás aranyérmes tornászt, akit vastaps fogadott.
Schmidt Gábor, a Magyar Olimpiai Bizottság alelnöke, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség elnöke az olimpiai család nevében köszöntötte a jelenlévőket. Méltatta az ötkarikás sikereinket, majd a kiállított ereklyék közül kiemelt egyet, amely őt a legjobban megérinti: Kolonics György kenuját. A népszerű „Koló” tizenhárom éve, a 2008-as olimpiára készülve hunyt el edzés közben.
Dankó Virág, a Millenáris Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója szerint a huszadik születésnapját ünneplő Millenáris parkban létrejött kiállítás köszönet azoknak a bajnokoknak, akik teljesítménye nélkül nem valósulhatott volna meg ez a tárlat.
A kiállításon a 305 ereklye között van Hajós Alfréd sapkája, Kemény Dénes vízilabda szövetségi kapitány három inge, amelyekben a győzelmeket ünnepelve a megnyert döntőket követően játékosaival a vízbe ugrott, valamint Mező Ferenc szellemi olimpiai aranyérmét hozó eredeti kézirata 1928-ból vagy Ónodi Henrietta saját tervezésű dressze, amelyben aranyérmes tornagyakorlatát bemutatta; továbbá Hammerl László puskája, Kammerer Zoltán pekingi felvonulóruhája, Martinek János szöuli és Kovács István atlantai adidas-melegítője, Gyurta Dániel úszónadrágja, Széchy Tamás úszóedző legendás sapkája, Kőbán Rita és Szabó József aranyérme, Varga János birkózócipője, Igaly Diána aranyérme és kabalamackója, Gedó György ökölvívókesztyűje, Dömölky Lídia 1964-es japán vázája, és látható az a szett is, amiben Schmitt Pál a NOB tagjaként fáklyával futott Athénban. A tárlat látványos sorrendben mutatja be a vízilabdasapkák fejlődését is.
Dobor Dezső, a Magyar Olimpiai Bajnokok Klubjának titkára, a kiállítás kurátora elmondta: az ereklyék több mint száz személytől és intézménytől származnak, fél év alatt 25 településen gyűjtötték őket össze. „Büszke vagyok arra, hogy az ünnepélyes megnyitóra elfogadta a meghívást a legidősebb élő olimpiai bajnok, valamint a legidősebb férfi aranyérmes is, a 95 éves, Németországban élő Benedek Gábor.”
Az olimpiai, paralimpiai érmesek közt megjelent mások mellett Balczó András, Gedó György, Hammerl László, Berki Krisztián, Varga János, Borkai Zsolt, Kőbán Rita, Fábiánné Rozsnyói Katalin, Tatai Tibor, Szentmihályi Antal, Török Ferenc, Rejtő Ildikó, Sákovicsné Dömölky Lídia, Risztov Éva, Vörös Zsuzsanna, Dunai Antal, Benedek Gábor, Bóbis Ildikó, Martinek János, Szabó Gabriella, Szabó Szilvia, Fazekas-Zur Krisztina, Horváth Gábor, Vári Attila, Wladár Sándor, Bárány Árpád, Dombi Rudolf, Szekeres Pál és Becsei János is.
A kiállítás október 10-ig látogatható a Millenáris Parkban.
Forrás, fotó: MOB, MTI, Millenáris/Róth Tamás