Vívó vb – Szatmári remekelt, ezüstérmet szerzett

Vívó vb – Szatmári remekelt, ezüstérmet szerzett
Kormány Sport

Nagyszerű hangulat, négyezer néző és magyar ezüstérem! Szatmári András második helyen végzett egyéni kardvívásban a budapesti vívó-világbajnokságon. 

Hosszú és nehéz út után ért ismét kis híján a csúcsra Szatmári. Két évvel ezelőtt némi meglepetésre nyert kard világbajnoki aranyérmet Lipcsében, kimagasló vívással. Utána azonban nem jött a hasonló folytatás, sérülések is hátráltatták. Ezt a vb-t a világranglista 21. helyéről kezdte, hazai páston, a BOK Csarnok csodálatos, “elvarázsolt vívókastélyában”, a budapesti vb arcaként, négyezer fantasztikus szurkoló előtt.

És hogy milyen útja volt? Korántsem kikövezett… Az egyedüli “kötelező győzelemnek” a legjobb 64 közötti, grúz Mardelaisvili elleni 15:10 számított. Utána viszont sorra következtek a klasszisok. A 16 közé jutásért a félelmetes koreai új hullám egyik legjobbja, a világranglista hetedik helyén álló Kim Junho volt. Szatyi szenzációsan kezdett, 10:4-nél mi már hátra is dőltünk, Kim viszont hatalmas zárkózásba kezdett. Két tusra tudta megközelíteni az MTK vívóját, utána viszont lefőtt a kávé, a vége magabiztos 15:11 lett.

A nyolcaddöntőben két egyéni világbajnok találkozott. Andris ellenfele ráadásul az orosz Venjamin Resetnyikov volt, aki éppen Budapesten, pont a BOK Csarnokban nyert hat évvel ezelőtt vb-t. A negyed órás meccs végén kiderült, a címvédésre kettejük közül  a magyarnak maradt esélye. Izgalmas, fordulatos meccsen 15:12-re nyert Andris, és ezzel egyetlen lépésre került az éremtől, és a finálétól.

Az a lépés azonban hétmérföldesnek tűnt. A negyeddöntős rivális ugyanis a világranglistát vezető, tavalyi világbajnoki ezüstérmes amerikai Eli Dershwitz volt. Magas színvonalú, remek meccsen szurkolhatott a hazai közönség. Izgalmas, fordulatos volt az asszó, ám a leglényegesebb: végül magyar győzelmet hozott! A félidőben 8:6-ra az amerikai vezetett, aztán a 26 éves klasszisunk olyan parádét nyomott le, amit ritkán láthatunk. Védett, támadott, közbeakciót csinált. A végeredmény 15:12 lett, és ezzel megszületett a vb első magyar érme, csak ekkor még nem tudtuk a színét…

Mindenki várta Szilágyi Árontól a “nagy dobást”, de a kétszeres olimpiai bajnok ismét bebizonyította, hogy leginkább négyévente képes erre… Első meccsén is akadozott kicsit a gépezet, a hongkongi Low ellen a hajrában tudta bebiztosítani a győzelmet, 15:11 lett a vége. A következő ellenfele a japán Josida volt. Áron győzellme12:8-as vezetésénél majdhogynem biztos volt. Ám az ázsiai hat tust adott zsinórban, de 12:14 után a magyar egyenlíteni tudott, de a győztes találatot a japán vitte be. Áron ezzel a 32 között búcsúzott. Decsi Tominak sem ment igazán, talán a bíró ítéletei is megzavarták kicsit, így a 64 között 15:7-re kikapott az egyiptomi Amertól.

Gémesi Csanád leiskolázta a belga De Riddert (15:7), majd emlékezetes asszót vívott az olasz Aldo Montanóval. A gödöllői fiatalember végig együtt haladt a 2004-es, athéni olimpia aranyérmesével. Az előny hol itt, hol ott volt, ezek után nem is volt váratlan, hogy 14:14-ig jutottak el a felek. Ekkor Csanádnak helyén volt az esze, és valamennyi testrésze. Egy villámgyors mozdulattal megelőzte az olaszt, akinek a vereség után a mérgelődés jutott – miközben Csanádot okkal ünnepelte a közönség. A nyolcaddöntőben aztán a fentebb már említett amerikai Dershwitz megállította őt, és 15:8-ra nyert.

A legfontosabb csata azonban még hátra volt. A 22 éves koreai sztár, a szezon egyik legjobbja, nagyszerű formában vívó, világranglista 2. Oh Szanguk volt az ellenfél. Most is remekül kezdett Szatmári, és álomszerű vívással húzott el 7:2-re, majd a félidőre 8:4-re. A közönség hatalmas örömére 9:5 is volt az állás, viszont ekkor a koreai váltott, és hat tust adott zsinórban. Andris nagyon akart, de innen már nem volt visszaút, 15:12 lett a vége, és a közönség vastapssal, felállva köszönte meg neki a nagyszerű ezüstérmet.

A nap másik fegyverneme a női párbajtőr volt. Pástra lépett mindkét, a legjobb 64 közé bejutó két magyar párbajtőröző, a 16 esztendős Muhari Eszter, és a 21 éves Nagy Kinga is. Életkorukból fakadóan mindketten a jövő emberei lehetnek, ám most a jelenben kellett helyt állniuk. Megtették, méghozzá nem is akárhogyan!

Az első körben Eszter elképesztően magabiztos vívással, fölényesen, 15:6-ra verte a svájci Brunnert. Kinga valamivel nagyobb küzdelemben, de az asszót végig uralva, 15:12-re győzött a kazah Balaganszkaja ellen. Ezzel mindketten bejutottak a legjobb 32 közé,de ott Muharinak nem volt sok esélye az észt Lehisszel szemben (6:15), ám ennek ellenére nagy dicséret jár a Honvéd kadet világbajnokának.

Nagy Kinga a Diósgyőr vívója, Andrásfi Tibor tanítványa legyőzte a világranglista negyedik helyezettjét a koreai Csojt. Sokáig fej-fej mellett haladtak, aztán a magyar versenyző pillanatai következtek. A hajrára Kinga három tussal elhúzott, majd a meccs végi párbajtőrben megszokott rohanásban korát meghazudtoló rutinnal hozta az együtteseket, és az asszót 15:12-re. Az újabb bravúr a nyolcaddöntőben már nem jött össze. A kínai Lin felőrölte a magyart, és 15:7-re győzött. Kinga 15. helyével élete eddigi legjobb felnőtt eredményét érte el.

“Nehéz ilyenkor a szépre gondolni, de megpróbálok. Ami bizonyosan örök emlék marad számomra, az a hangulat, a szurkolás, és a szeretet, amit kaptam a szurkolóktól. Nagyon izgultam reggel, de olyan hangulat vett körül, hogy csak a győzni akarás lebegett a szemem előtt. Mindkét meccs nagyon nehéz volt, a koreai ellen kitaláltuk a taktikát, amit többé-kevésbé meg is tudtam valósítani. Egy nap pihenő, aztán jöhet a csapatverseny, nagyon szeretnénk ott is bizonyítani” – mondta a magyar versenyző.

Forrás, fotó: hunfencing.hu