Néhány asztalra a világelsőktől, szurkolók hada, autogramáradat, ünnepség és csillogás – kijutott a jóból a Wimbledonban győztes magyar juniorpárosnak, Gálfi Dalmának és Stollár Fannynak. A Grand Slamek mindennapjai némileg szürkébbek, de mindenképpen különlegesek. Megpróbáltuk megtudni, milyenek – tinédzserszemmel.
reb • Bejárta a világhálót az angol nyílt teniszbajnokság bajnoki vacsoráján készült mókás videó, amelyen a két egyesben diadalmaskodó klasszis, az amerikai Serena Williams és a szerb Novak Djokovics táncra perdül a Bee Gees Szombat esti láz című filmből ismert Night Feverjére. Akár Stollár Fanny felvétele is felkerülhetett volna a világhálóra, hiszen a Wimbledonban Gálfi Dalma oldalán párosban győztes 16 éves játékos is hivatalos volt az ünnepélyre, és mint mondja, természetesen megörökítette a nem mindennapi jelenetet.
Az elmúlt napokban a sportsajtó számos cikkben taglalta a kettős sikerét, hiszen bár korábban Szávay Ágnes (2005) és Babos Tímea (2010) is nyert párosban Grand Slamet, olyan még sosem fordult elő, hogy színtisztán magyar duó ért volna révbe.
Ezúttal azonban nem a siker sportszakmai részére fókuszálunk, hanem a sokra hivatott fiatalok segítségével megkísérlünk bepillantást nyerni abba, milyen is a modern tenisz négy legkülönlegesebb versenye, az Australian Open, a Roland Garros, a US Open és elsősorban a szentély, Wimbledon – belülről, a fiatalok szemüvegén át.
„Persze nem volt akkora a felhajtás, mint a felnőtteknek, de egészen sok néző látogatott el a döntőnkre, és méltó volt a díjátadó is – mondja a fináléról Gálfi. – A győzelmünk után sokan gratuláltak, jó néhány autogramot osztottunk ki. Furcsa is volt a hirtelen jött népszerűség, de Fannyval együtt persze élveztük a helyzetet.”
A ruhapróbával Gálfinak jobban meggyűlt a baja, mint bármelyik ellenféllel a párosversenyben. A bajnokok vacsoráján szereplő játékosok számos estélyi közül választhattak. Míg Stollár elsőre megtalálta a nagyszerű ruhakölteményt, Gálfi jóval többet próbált fel, mire meglelte az igazit.
„Babos Timi a saját döntőjére készült, de közben segített, hogy melyik áll igazán jól, mit válasszak. Talán a tizenkettedik estélyi volt az, amelyik elnyerte a tetszésemet, a stylistok arcán pedig láttam a megkönnyebbülést, hogy végre végeztem.”
Miután a lányok kiválasztották a megfelelő kiegészítőket, és elkészült az alkalomhoz illő smink meg frizura, annyi idejük maradt, hogy lepakoljanak a szállásukon. Stollár a legendás IMG Akadémián készül az Egyesült Államokban, ő a társaival lakott egy apartmanban, míg Valkusz Máté és Gálfi a roehamptoni kollégiumban állomásozott, néhány percnyire a pályáktól.
A viadal fénypontja az elegáns esti ünnepség volt, amelyen Gálfi már tavaly is részt vehetett. Akkor azonban elveszítette a párosdöntőt, s úgy érezte, nincs helye a bajnokok között. Az idén ellenben nagyon is élvezte az ő tiszteletére is rendezett parádét.
„Hihetetlen volt, nyolcszáz éves épületben tartották a vacsorát. És azért az sem mindennapi, hogy melletted néhány asztallal arrébb Serena vagy Novak ül – fogalmaz Stollár. – Megkértek, hogy ne akarjunk közös képet készíteni vagy aláírást kérni, testőrök is igyekeztek távol tartani a legnagyobbaktól a többieket. Azt persze felvettem videóra, ahogyan táncoltak.”
Mindketten felejthetetlen élménynek tartják, hogy összeállhattak egy fotóra Boris Beckerrel. Az egykori német klasszis jó viszonyt ápol Temesvári Andreával, annak köszönhetően villanhatott a vaku.
A magyar fiatalok már szinte mindegyik Grand Slam-viadalon pályára léptek, így van összehasonlítási alapjuk. Gálfi szerint nincs nagy különbség a kiemelt versenyek között. A juniorok jellemzően külön laknak, étkeznek és versenyeznek a felnőttektől, akikkel persze néha összefutnak. „Azt nem mondanám, hogy közvetlenek, de normálisak és visszaköszönnek” – cseng egybe a két játékos véleménye a világklasszisokról.
Jellemzően valamelyest korlátozzák a szervezők, hogy melyik mérkőzést nézhetik meg a helyszínen. Wimbledonban például az elődöntőtől kezdve nem mehettek be a centerpályára, de Gálfi korábban látta élőben játszani Federert, Djokovicsot, és persze a honfitárs Babos meccseire is beült. Stollár nem tudott hasonló csemegékre időt szakítani, a saját mérkőzéseire koncentrált. A Melbourne-ben és Párizsban is párosban elődöntős Valkusz Máté pedig a meccsnézés mellett a legtöbbször telefonozással, kártyázással, dzsengával töltötte az idejét Wimbledonban.
A szabályok szempontjából a fiatalok elmondása szerint a US Open a leglazább: ott a tiniknek még a felnőttek pihenőszobájába is bejárásuk van. A lányok pedig Temesvári Andrea révén a szigetországban is bejutottak a felnőttek főhadiszállására.
„Más érzés volt ott ebédelni. Végig azon gondolkoztam, hogy két-három év múlva már saját jogomon szeretnék ott lenni. És akkor már nem figyeljem tátott szájjal a nagyokat, hanem én is egy lesz közülük” – fogalmazta meg találóan mindannyiuk vágyát Gálfi.
Semmi kétség: ha így haladnak, csak idő kérdése, hogy ez az álom is valóra váljon.