Két keréken öt karika felé

A versenysportoló arra törekszik, hogy saját szintjén a lehető legjobb teljesítményt érje el, és sikeres legyen. Sajnos nagyon sokan vannak, akik elért eredményeik ellenére sem kapják meg azt az elismerést, ami méltán lehetne megfeszített munkájuk gyümölcse.

...még 30 kör

Kenyó Anita, többszörös magyar bajnok kerékpározó kézséggel válaszol kérdéseinkre a Millenáris sportlétesítmény kispadján, a kerékpárpálya szélén.

Mikor kezdtél el kerékpározni?

1996 óta kerékpározom, ebből 8 évet a BVSC-ben, és már több mint két éve a Ferencvárosban vagyok.
Rengeteg edzéssel, szorgalommal jár, illetve én mindig azt vallom, hogy edző nélkül nincs versenyző, és versenyző nélkül nincs edző. Az edzőmmel, Lali bácsival, megvan közöttünk az abszolút bizalom, mindemellett nagyon jó szakembernek tartom. Amit eddig mondott, és úgy is csináltam, az mindig bejött.
Jelenleg sincs semmi szórakozás, de mindig azt mondom, hogy megéri, mivel nagy faggatásörömömet lelem a kerékpározásban.

Milyen versenyeken indultál eddig, és milyen elért eredményeid vannak?

1996 óta serdülőben, ifiben és felnőttben is többszörös magyar bajnok vagyok országúton és pályán is egyaránt. Pályán inkább a hosszabb távokat szeretem. Sprinternek nem vagyok igazán jó, mert nagyon lassú vagyok. Ifiben voltam kétszeres időfutam magyar bajnok. 2005-ben felnőtt magyar bajnokok voltunk a társammal, Zelinka Gabriellával.
Mindemellett 1999.-ben,  a veronai világbajnokságon ifiként 38.-ik voltam, Nápolyban egy profi versenyen 13.-ik, Brno-ban pályán versenyeztem fiúk között, ott 12.-ik helyezést értem el.

Mire figyelsz leginkább egy versenyen?

Leginkább mentálisan kell készülni a versenyre. Azzal vannak problémáim, hogy túlaggódom a dolgot a rajtnál. Ez a mai napig egy pánik, egy stressz, amit fel kellene dolgozni, és mentálisan teljesen ott lenni. Ha ez meglenne, akkor ez már 20% előnyt jelent.
Főleg a külföldi versenyekre jellemző, hogy rajt után rögtön 45-el mennek. Magyarországon ilyen nincs. Itt szép lassan indul el a mezőny.
Tavaly főiskolás világbajnokságon voltam, ahol 17-ik lettem, viszont ott is az volt a gond, hogy helyezkedtem szépen, csak az egyik elmenésre pont nem figyeltem, és azon el is úszott az egész.

Amikor külföldi versenyre mész, akkor itthon úgy edzel, hogy eleve te is 45-el tudj sprintelni?

edzés közben

Hát igen, az edzőm, Lali bácsi ennek nagyon nagy szakembere. Hál Istennek nagyon jó erőben van, és remek edzésprogramokat készít. Nyílván, én egyedül mindezeket nem tudnám megcsinálni.

Melyik volt a legnehezebb versenyed?

Valamilyen szinten az összes verseny nehéz. Én mindegyikhez úgy állok, hogy nehéz lesz, senkit nem szabad lenézni. A mezőnyben a nők között, szinte én biciklizem a legrégebb óta. Mindig jönnek úja, erősebbek, fiatalabbak, szóval mindenkit ellenfélnek tekintek.

bringámHány bringád van?

Otthon van egy, amit viszont nem szeretek, van amivel edzésekre és versenyekre járok, van egy pályakerékpárom és egy időfutambiciklim, amit a Fradi ad nekem. Figyelni kell, hogy a kerékpár olyan állapotban legyen verseny előtt, hogy azzal ne történjen semmi. Defektet, kopogjam le, még sosem kaptam versenyen.

A közeljövőben Dél-Afrikába utazol, a B. világbajnokságra, ahol egyedül képviseled majd Magyarországot. Mesélnél erről?

Június 27.-én utazom, július 1.-én versenyzem, és július 3.-án jövök haza. Konkrétan 2,5 óra alatt fog eldőlni az életem, azon a 81 km-en. Végig a mezőny elején kell lennem, és ha ez sikerül, akkor már nem lesz probléma.
Az, hogy egyedül fogom képviselni Magyarországot, bizonyítás szempontjából még nagyobb terhet jelent.
Itt jól kell szerepelnem, mivel ez a legnagyobb és talán egyetlen esélyem kijutni a pekingi olimpiára. Eleve úgy is állok hozzá, és minden tőlem telhetőt meg fogok tenni, viszont akkor kőkemény egy év áll előttem.
Igaz, Stuttgartban is lesz egy világbajnokság szeptemberben, amin szeretnék indulni. Viszont ez még távlati cél. Egy évben csak egy-két versenyre lehet felkészülni 100%-an, és nyílván most Dél-Afrikára koncentrálok 100%-an.
tekerek...tekerekMindenképpen köszönettel tartozom a támogatóimnak, a Vasló Kft. és a Barbara Trans Kft. segítsége nélkül nehezebb lett volna megteremteni a részvétel anyagi hátterét.

Hogy készülsz lelkileg arra, hogy egyedül, az edződ nélkül fogsz utazni?

Meg fogom oldani. Somogyi Miklós, a KSI edzőjén keresztül felvettük a kapcsolatot a fokvárosi magyarokkal, akik felajánlották a segítségüket akkor, ha bármi gond adódna.
Nem vagyok annyira elveszett, hogy kétségbeessek. Vannak emberek, akikkel tavaly találkoztam Dél-Afrikában, ők is teljes mértékben segítőkészek voltak. Másrészt, egy nemzetközi versenyen felkarolják azokat a versenyzőket, akik egyedül vannak.

Szerkesztőségünk nevében nagyon sok sikert kívánunk!

A továbbiakban lássuk ki az a személy, aki sikeresen és kitartóan egyengeti Anita pályafutását, és aki már nagyon sokat tett a sportág életben maradásáért:

Hóbor Lajos, Anita edzője, 14 éves korában került közelebbi kapcsolatba a sportággal. Az első nyeregbe ülésétől kezdve húsz éven át az élvonalban versenyzett, pályakerékpárosként több országos bajnokságot is megnyert.

1982-ben kezdett el edzőként dolgozni, eleinte csak a Ferencvárosnál, később pedig a magyar válogatottnál is. A legnagyobb kihívás számára az volt, amikor az elhanyagolt női kerékpározást kellett talpra állítania. Versenyzői nem csak magyar bajnokságokat nyertek, hanem a nemzetközi mezőnyben is kiváló eredményeket értek el (pl. Seregély Márta, Szabolcsi Szilvia)

Anita és Lali bácsi

Kenyó Anitára is méltán lehet büszke. Manapság heti 17 alkalommal tartanak edzéseket. A világbajnokság előtt leginkább gyorsasági erőt fejlesztenek, minden nap együtt edzenek, így Lali bácsi fel tudja mérni, hogy tanítványa milyen erőben van.
Szerinte, ha az eszét tudja használni, akkor minden esély megvan arra, hogy győzzön. Illetve, ha a 40 induló között bejut az első 15 közé, akkor már indulhat a pekingi Olimpián is. Bár sajnálja, hogy az anyagi körülmények miatt Dél-Afrikában nem lehet támasza sportolójának, örül a lehetőségnek, hogy Anita ott lehet a világbajnokságon!

XLsport   Szabó Gabriella – Faragó Beatrix – Ezüstszegi József