A 2008-as pekingi olimpia rendezői a tesztversenyen mutatták be az új rajtkő tervét a Vizes kocka 9-es pályájánál.
A Watercube névre keresztelt ötkarikás uszodában a rajtkövek hátsó részén van egy ék alakú elem, ami így az atlétikában használt rajtgéphez hasonlóvá teszi a szerkezetet. A pekingi játékok szervezői ettől az újítástól azt remélik, hogy akár egy tizeddel is javulhatnak az időeredmények.
Az ausztrálok azonban hevesen ellenzik a bevezetését. Alan Thompson szövetségi kapitány legfőbb érve az, hogy a legtöbb versenyzőnek már nincs elég ideje, hogy tapasztalatokat szerezzen az új rajtkőről, így ők hátrányba kerülhetnek.
„Mindenki úgy gondolja, hogy nagyszerű az ötlet, de nincs elég időnk, hogy ezeket használva tréningezzünk” – mondta a szakember a The Australian című lapnak.
„Ha pedig nincs idő arra, hogy megfelelően felkészüljünk a használatára, akkor ne vezessék be. Úgy gondolom, először rendesen el kellene terjedniük az új rajtköveknek.
"Edzéseken és versenyeken kell használnunk őket” – tette hozzá.
Kiss László, a magyar úszóválogatott szövetségi kapitánya egyetért ausztrál kollégájával.
"Úgy látszik visszatérő jelenség az úszósportban, hogy minden olimpia előtt feltűnik valamilyen forradalmi újítás” – kommentálta némi malíciával az új rajtkő tervét Kiss László szövetségi kapitány.
„Határozottan igazat adok az ausztrál kollégának ebben és őszintén szólva nem tudom elképzelni, hogy a FINA ilyen rövid idővel az olimpia előtt bevezesse ezt az újítást.
Azzal egyet tudnék érteni, ha a játékok után tennék meg, hiszen akkor van négy év a következő olimpiáig, és ennyi idő elég arra, hogy meghonosodjon.
Bizonyos technikai újításoknak és szabályváltoztatásoknak persze egyértelműen pozitív hatása van a sportágra, de mindenre elegendő időt kell hagyni” – tette hozzá a szakember.
„Már az is igen furcsa lesz, hogy reggel rendezik a döntőket, de hát tudom, a pénz nagy úr a mi sportágunkban is.”
Kiss László azt is elárulta: valószínűnek tűnik, hogy az olimpiára az úszócsapat nem hét, hanem nyolc-kilenc nappal a versenyek kezdete előtt el kell hogy utazzon. Pekingben az utóbbi napokban elsősorban Cseh Lászónak voltak átállási nehézségei, és mivel az ő egyik fő száma, a 400 méteres vegyes úszás már az első nap programjában szerepel, valószínűleg előbbre kell hozni a kiutazást néhány nappal.
A Nemzetközi Úszószövetség (FINA) tervbe vette az eszköz bevezetését, a kitűzött dátum és a helyszín április és a manchesteri rövid pályás világbajnokság.