A klub honlapja emlékeztet arra, hogy a 2002-ben elhunyt Kubalának szobrot emeltek a barcelonai Camp Nou előtt, és több mint egy évtizede az ő nevét viseli a Vasas utánpótlás labdarúgó-akadémiája (VKLA).
Markovits László klubelnök elmesélte, hogy 2011-ben Barcelonában személyesen kérte fel a Vasas nevében a legendás futballista kisebbik fiát, Carlos Kubalát, hogy járuljon hozzá az akadémia névadásához.
– Az első pillanattól a legnagyobb nyitottsággal és bizalommal állt ehhez a kezdeményezésünkhöz, elsősorban az Illovszky Rudi bácsival és édesapámmal ápolt régi barátságnak köszönhetően. Az elmúlt bő egy évtizedben a Vasas Kubala egy branddé vált, és ez a kiállítás is tovább erősíti azt a szándékunkat, hogy megőrizzük Kubala László magyarországi kultuszát – jelentette ki a klubvezető.
Nagy Miklós, a VKLA akadémia igazgatója kifejtette, nagy büszkeség a számukra, hogy megkapták az államilag elismert sportakadémia minősítést, ami méltó Kubala László személyéhez.
– Kubala László kiemelkedő labdarúgó és emberi kvalitásai példaértékűek az akadémiánk valamennyi növendéke és munkatársa számára. Az általa képviselt szellemiségben próbáljuk mi is nevelni a jövő vasasos labdarúgóit.
Nagy büszkeség számunkra, hogy kitartó munkával sikerült elérnünk, hogy megkapjuk az államilag elismert sportakadémia minősítést, úgy gondolom, ez is méltó Kubala László személyéhez.
– A mostani kiállítás és az értékes tárgyak bemutatása pedig tovább erősítheti a névadónkhoz való kötődést – mondta Nagy Miklós.
Balogh Balázs, a Kubala-hagyatékot gondozó Puskás Intézet igazgatója közölte, számos különleges tárgy tekinthető meg a Fáy utcában.
– Kiemelném azt az ezüsttálat, amit Kubala 1961-es búcsúmeccsén Puskás Ferenc adott át neki a Real Madrid nevében. Emellett láthatóak lesznek trófeák, bajnoki érmek, és olyan személyes tárgyak is, mint például egy 1950-es igazolvány, amelyben Kubala László édesanyja is szerepel – mondta.
Szöllősi György, a Puskás-ügyek és a magyar futballhagyomány nagykövete kiemelte, Puskás Ferenc és Kubala László is 1927-ben született, mindketten az NB I, a magyar válogatott, majd a La Liga sztárjai voltak, egyikük a Real Madrid, másikuk az FC Barcelona történetének egyik legnagyobb játékosa lett, szobruk van Spanyolországban és Magyarországon is, és közterület is viseli a nevüket mindkét országban.
Carlos Kubala, a legendás középpályás fia Katalóniából küldött üzenetében megemlítette, édesapja sokszor beszélt neki a nagy vasasos sportolókról, külön kiemelve Markovits Kálmánt, akit minden idők egyik legjobb vízilabdázójának tartott.
– Ezért is volt különleges, amikor tizenegy éve egy férfi hívott Magyarországról, és Markovits néven, a Vasas elnökeként mutatkozott be, és kért találkozót tőlem. Később kiderült, hogy egy fociakadémiát szeretnének elnevezni édesapámról. Nagy öröm és megtiszteltetés, hogy édesapám születésnapján kiállítással emlékeznek meg róla a Fáy utcában – jelentette ki Carlos Kubala. (MTI nyomán)