Az úszó Barta és a diszkoszvető Aranyi aranya

Barta Márton 400 vegyesen az ötödik magyar aranyérmet nyerte az uszodában, és egyáltalán: a tbiliszi EYOF-on.  Este a diszkoszvető Aranyi Ferenc szerezte meg a hatodikat; a mezőtúri ifjú – és ez szinte hihetetlen – több mint öt méterrel javította meg az egyéni csúcsát. Azt is elégedetten könyvelhettük el, hogy a szertorna egyéni összetett versenyében Kovács Zsófia a rendkívül értékes ötödik helyet szerezte meg az egyéni összetettben, Boncsér Krisztián pedig az előkelő nyolcadik helyen végzett. Két kiváló gátfutónk pontszerző lett a 400 m gátfutás fináléjában. Az országúti kerékpárosok mezőnyversenyében Karl Ádám kilencedik helye igazi szakmai szenzáció.

Munkatársainktól Négy sportágban voltak érdekeltek a magyar csapat tagjai a tbiliszi EYOF negyedik versenynapján. Ez csakugyan mini olimpia a maga sürgés-forgásával. Mi ugyan csak lélekben járunk színhelyről színhelyre, de az izgalom itthonra is átragad.
Volt okunk csendes ünneplésre a tornászok teljesítménye miatt is, akik – ahogy ilyenkor illik – túlszárnyalták önmagukat.

Aztán jött az úszóarany.

Kiss László szövetségi kapitány szeme csalhatatlan. A szakember már korábban, jóval korábban felfedezte magának a szombathelyi Barta Mártont, mondván, sokra viheti még. (Címlapfotó: Szalmás Péter/MOB). A céltudatos, 15 évesen is komoly célokat megfogalmazó versenyző, aki nem mellékesen közgazdász szeretne lenni, a hazai medencében és kisebb nemzetközi versenyeken már bizonyított, de jelentősebb korosztályos versenyen most először hívta fel magára a figyelmet.
A 4×100 m-es gyorsváltó tagjaként már szerzett bronzérmet az EYOF-on, de a délelőtti úszásán érezhető volt, hogy 400 m vegyesen sokkal több is vár rá. A fináléban imponáló fölénnyel nyerte meg hagyományos magyar számot, így Késely Ajna triplázása és Gyurinovics Fanni sikere után már ötödszörre szólt a himnusz a tbiliszi uszodában.

Fanni az előfutamhoz hasonlóan a középdöntőben is a legjobb időt úszta 50 m gyorson (26,24), így nyugodtan várhatja a finálét. Nem mondható el ugyanez Végh Istvánról, aki 100 m gyorson 52,52-es idővel ért falat, így a 13. helyezettként nem jutott döntőbe.

Az uszoda délelőtti krónikája

Előre dörzsölhetik a tenyerüket az úszás kedvelői, hiszen a délelőtti teljesítmény alapján ma is lesz miért tapsolni a tbiliszi döntőkben – írtuk délelőtt.
Persze, jó okkal.
Holló Balázs nemezise lesz lassan Barta Márton: ezúttal 400 m vegyesen nem juthatott az egyik magyar a fináléba a másik miatt. Barta a legjobb időt úszta a számban, így Holló Balázs hiába lett a negyedik, azonos ország két képviselője nem kerülhet a legjobb nyolcba.
Gyurinovics Fanni a tegnapi 200 m vegyes sikere után ezúttal sprinttávon hasított, 50 m gyorson elsőként biztosította a helyét a fináléban, elütve a folytatástól a 7. helyen záró Kurdi Zsófiát. Barócsai Petra 100 m pillangón másodikként érte el a falat, így hiába lett negyedik Bíró Lili.

ATLÉTIKA

Több mint érdemes volt várni a nap utolsó magyar érdekeltségű versenyszámára, a fiú diszkoszvetésre.

A nagyra nőtt mezőtúri legény, Aranyi Ferenc az előzetes eredmények alapján mindenképpen esélyesnek számított, de jócskán felülmúlta a várakozásokat azzal, hogy felülmúlta önmagát. Már a második sorozatban 56,95-öt dobott, s az a teljesítmény már győzelmet ért volna, de később 57,45 méterre szállt a szer. Az előző egyéni csúcsát (52,33) több mint öt méterrel (!) javította meg.

Íme, itt a kitűnő dobóhagyományok legújabb képviselője, aki Halász Bence két évvel ezelőtti sikerét követően ismét hazaszállította a szám aranyérmét.

Mátó Sára

Mátó Sára

Nemrégiben Hétpróbás tehetség címmel írunk az ARAK atlétájáról, Mátó Sáráról, akiről a sokoldalúsága miatt márciusban még azt sem tudták, hogy melyik számban induljon az EYOF-on. Tölgyesi Előd tanítványának a hétpróba az igazi terepe, csakhogy azt nem rendeztek Tbilisziben.

Végül a 400 m gát lett a kiválasztott, és az eredmény a döntést igazolja.
Az atlétapalánta az új egyéni csúcsot jelentő 1:01,45-tel ért a célba, 39 századdal leszorult a dobogóról, negyedik lett. Mátóhoz hasonlóan a klubtárs, az ugyancsak 400 m gáton induló Deák Márton új egyéni rekordot állított fel, és az 54,59-es idővel ötödikként fejezte be a versenyt.
A nap krónikájához tartozik még, hogy Kriszt Katalin 1,65 m-es eredménnyel a 10. helyen végzett magasugrásban.

SZERTORNA

Puskás Jenő utánpótlás-kapitány elégedetten nyilatkozott a fiúk teljesítményéről a csapatverseny után, akik – az értékelése szerint – túl is szárnyalták az előzetes elképzelést: Boncsér Krisztián és Kiss Balázs is bejutott az egyéni összetett fináléjába. Azt ugyanis csak előbbitől várta.
A döntő után még elégedettebb lehet, hiszen mindkét fiú felülmúlta a selejtezőben elért eredményét. Boncsér négy tizeddel teljesített jobban, és a 80,650 pontja a nyolcadik helyet eredményezte. Kiss 4,5 tizedet javított, és a 77, 350 ponttal a 20. helyen végzett.
A bajnok a brit Joe Connor Fraser lett az orosz Makszim Szinyicskin és a szintén orosz Artyom Arnaut előtt.
A szám ifjúsági olimpiai bajnoka, a brit Giarnni Lorenzo Regini-Moran lemaradt a dobogóról.

Délután következtek a lányok…

És a nagyon kellemes meglepetés.

Kovács Zsófia remekelt

Kovács Zsófia remekelt

Ha ugyanolyan jól sikerül Kovács Zsófia gerendagyakorlata az egyéni összetett fináléjában, mint a selejtezőben, akkor még a negyedik hely is meglehetett volna.
De ne legyünk telhetetlenek, a Dunaferr SE tornásza így is kiváló eredményt ért el, hiszen 54,000 ponttal az ötödik helyet szerezte meg a rendkívül erős mezőnyben.
Bár a három dobogós, a győztes orosz Darja Szkripnyik, a második belga Axelle Klinckaert és a harmadik, szintén orosz Anasztaszija Iljankova kiemelkedik, mögöttük nüanszokon múltak a helyezések. Zsófia csupán egy tizeddel maradt el a negyedik helyezettől, a hatodik előtt pedig csupán öt századdal végzett.

KERÉKPÁR

Ha kilencedik helyről értesül, fintorog az ínyenc, hiszen nem arany, nem dobogó…

Karl Ádám új korszakot nyitott?

Karl Ádám új korszakot nyitott?

A szakma azonban tévedhetetlen, amikor Karl Ádám helyezését (1:39,58) az országúti mezőnyversenyben több mint bravúrosnak értékeli. Táv közben másfél másodperccel a győztes svájci Samuel Til Steiger mögött haladt az első bollyal, és ha jobban robbant, talán még nyerni is tud.
Az alacsony magyar srácot ránézésre többen is inkább a mezőny végére várnák, viszont olyan erő lakozik benne, ami sokkal előrébb sorolja. Például a kilencedik helyre.
Szakemberek nem alaptalanul gondolják, hogy ha megfelelő utat jár be, visszahelyezheti a magyar országúti kerékpározást a térképre.
Dian Ábel 59. lett (1:41,43), Molnár Gábor nem ért célba.

Az időfutamon elért 65. helyezés után az országúti mezőnyversenyen próbált meg javítani László Tamara. Valamelyest sikerült is neki, hiszen a 62. helyen ért célba több mint négy és fél perc hátránnyal az aranyérmes olasz Letizia Paternoster mögött.

Az eddig megjelent tudósításaink az EYOF-ról
1. versenynap. Magyarok: 1 arany, 3 bronz
2. versenynap. Magyarok: 1 arany, 1 ezüst, 2 bronz
3. versenynap. Magyarok: 2 arany, 1 ezüst, 1 bronz

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS