Négy mérkőzést játszott a hétvégén a két csapatra bontott U14-es jégkorong-válogatott Bécsben. A mérleg két győzelem és két vereség, de az összkép ennél vidámabb.
STJ • Bécsben vendégszerepelt a múlt hét végén az U14-es jégkorong-válogatott. Valójában két kölyökcsapat utazott el az osztrák fővárosba, ahol az Albert-Schultz-Eishalléban a Fehérek és a Pirosak is megmérkőztek Dél-Ausztria és Kelet-Ausztria együttesével. A jelenlegi U14-es korosztálynak ez volt a nemzetközi bemutatkozása, de a csapatok felkészítése persze már korábban megkezdődött.
„Több mint másfél száz gyereket néztünk meg, közülük válogattunk ki nyolcvanat az októberi összetartásra – mondta honlapunknak Árkovics Bálint, a szakmai stáb tagja. – Ezt a létszámot szűkítettük aztán tovább, és végül 44 játékos neve került fel az utazólistára. A keretet két részre osztottuk, és Pirosak, illetve Fehérek néven szerepeltettük Bécsben. Az ausztriai erőfelmérés nagyon hasznosnak bizonyult, hiszen az osztrákoknak igen képzett hokisai vannak már ebben a korosztályban is.”
Az első nap két magyar győzelemmel zárult, a Fehérek Kelet-Ausztriát verték meg 8-4-re, a Pirosak pedig Dél-Ausztria ellen nyertek 7-4-re.
„Harcos, brusztolós meccseket vívtunk, és értékes győzelmeket arattunk – tette hozzá Árkovics Bálint. – Ezek a srácok most először viselhették a címeres mezt, óriási élményt jelentett számukra, hogy győzelemmel kezdődött a válogatottbeli pályafutásuk. Az pedig plusz motivációt jelentett a számukra, hogy a többségüket elkísérték a szülők, testvérek, rokonok is, így a bécsi mérkőzésekből életre szóló családi élmény kerekedett.”
A második nap már nem sikerült ennyire fényesre, hiszen mindkét magyar együttes vesztett: a Fehéreket Dél-Ausztria verte meg 5-2-re, a Pirosakat pedig Kelet-Ausztria 7-3-ra.
„A számszerű eredmény ellenére nem volt ekkora különbség a csapatok között – folytatta Árkovics Bálint. – Minden meccsen többet lőttünk kapura ellenfeleinknél, ez így történt vasárnap is, de ezúttal nem volt szerencsénk sem, a kapuvas a hazaiakat segítette. Nem keresünk azonban kifogásokat, mert a hét kapott gól nagyon sok. Ugyanakkor az is tény, hogy mindkét csapatot abban a rendszerben játszattuk, amelyet az U18-asok és az U20-asok is alkalmaznak, s ilyen rövid idő alatt ilyen fiatal korban ehhez még nehezebb alkalmazkodni. Kicsit talán fáradtabban is mozgott mindkét társaság, az első nap nagy kemény ütközetei sokat kivettek a srácokból. Azt viszont nagyon jó volt látni, hogy mindkét együttes igazi csapatként működött, a játékosok fegyelmezettek voltak, a saját feladatukra koncentráltak, ugyanakkor igyekeztek kisegíteni egymást.”
A korosztályos program februárban folytatódik. A szakmai stáb (Mihály Jenő szövetségi edző, Árkovics Bálint és Inglis Bálint edzők, valamint Székely Csaba kapusedző) a kiszemelt több mint másfél száz hokisból azt a 70-80 főt teszteli majd, akik most nem jutottak el Ausztriába. A kölyök korosztályban évről évre 10-15-20 fővel bővül a létszám, aminek hosszú távon bizonyosan hasznát látja majd a magyar jégkorongsport. De a kölyök válogatott szakvezetősége is kellemes helyzetben van, hiszen valóban válogathat az ígéretes fiatalok közül, s nem lasszóval kell fogni a hokisokat a nemzeti csapatba. A februári programnak is része lesz majd egy páros torna, ez alkalommal az osztrákok viszonozzák a mostani látogatást.
Az évad fő eseménye a 2017 májusi World Select-torna lesz. A meghívásos eseményt, amelynek ezúttal a franciaországi Chamonix ad otthont, a korosztály A csoportos vb-jeként könyveli el a szakma. A résztvevők között lesz svéd, kanadai, amerikai és norvég együttes is. A magyarok visszajáró vendégek, legutóbb idén áprilisban Pozsonyban vendégszerepeltek az elit mezőnyű tornán. A Chamonix-ba utazó keretet a bécsi és a budapesti páros tornák tapasztalatai alapján jelöli majd ki a szakmai stáb.