Hosszú Katinka és Szilágyi Áron az év sportolója

Budapest, 2017. január 12.
Hosszú Katinka úszó, az év nõi sportolója díjjal, mögötte Szabó Tünde, az Emberi Erõforrások Minisztériumának sportért felelõs államtitkára az M4 Sport-Év sportolója gálán a Nemzeti Színházban 2017. január 12-én.
MTI Fotó: Bruzák Noémi

Hosszú Katinka ötödik alkalommal, Szilágyi Áron pedig először nyerte el az Év sportolója címet a Magyar Sportújságírók Szövetsége csütörtöki gáláján.

Budapest, 2017. január 12. Hosszú Katinka úszó, az év nõi sportolója díjjal, mögötte Szabó Tünde, az Emberi Erõforrások Minisztériumának sportért felelõs államtitkára az M4 Sport-Év sportolója gálán a Nemzeti Színházban 2017. január 12-én. MTI Fotó: Bruzák Noémi

(MTI Fotó: Bruzák Noémi)

Szilágyi a riói olimpián címét megvédve győzött a kardozók egyéni versenyében, míg Hosszú az augusztusi ötkarikás játékok negyedik legeredményesebb sportolója lett: aranyérmet nyert 200 és 400 méteres vegyesúszásban, valamint 100 méter háton, és másodikként csapott célba a 200 méteres hátúszás fináléjában. Hosszú mellett a riói olimpián szintén három aranyérmet szerzett Kozák Danuta, valamint a párbajtőr ötkarikás bajnoka, Szász Emese, a férfiaknál pedig az olimpiai ezüstérmes úszó, Cseh László és a Rióban egyéniben második, csapatban harmadik párbajtőröző Imre Géza került még a legjobb három közé.

“Rióban tett első nyilatkozatomban azt mondtam, hogy áldott ember vagyok. Nemcsak azért vagyok áldott, mert olimpiai bajnok lehetek, és nemcsak a díj miatt, hanem mert Isten megáldott egy csodálatos menyasszonnyal, családdal, barátokkal és támogató csapattal is” – szögezte le Szilágyi Áron. – “Áldott Magyarország is, hogy van nekünk a sport, és van nekünk az olimpia. Miért is ne lehetne 2024-ben Budapesten is?”

“Elég hosszú út vezetett az olimpiai aranyéremhez: négyszer voltam olimpián, és negyedikre végre összejött. Shane nélkül nem lennék itt, hiszen 2012-ben majdnem odébbálltam, és nem folytattam a sportot” – fejtette ki Hosszú. Hozzátette, a tavalyi év nagyon mozgalmas volt számára, s bízik benne, hogy 2017 egy új kezdet lesz a pályafutásában. –

“Még rengeteg közös célunk van Shane-nel, alig várjuk, hogy a magyar közönség előtt is bizonyíthassak a világbajnokságon.”

Az edzők és a szövetségi kapitányok összevont kategóriájában Hosszú edzője és férje, Shane Tusup győzött. Itt Dárdai Pál és Kulcsár Győző volt még a háromban.

A csapatok versenyében a férfi labdarúgó-válogatott nyert, amely 44 év után szerepelt Európa-bajnokságon, s Franciaországban csoportját veretlenül megnyerve a nyolcaddöntőig jutott. A legjobb háromba a női kajakkettes és kajaknégyes került.

“Nagyszerű és nagyon értékes ez a díj. Gratulálok a kategória jelöltjeinek, akik olimpiát nyertek. Mi nem nyertünk Európa-bajnokságot, talán annak szól az elismerés, hogy 44 év után kijutottunk a kontinensviadalra, ahol jól szerepeltünk” – hangsúlyozta Gera Zoltán azt követően, hogy társaival együtt átvette a díjat Claude Makelele világbajnoki ezüstérmes, Bajnokok Ligája-győztes labdarúgótól. – “Köszönjük a Franciaországban értünk szurkoló több tízezer embernek és a tv-k előtt drukkolóknak is, jó érzés volt, hogy ilyen sokan örültek velünk.”

Az év férfi futballistájának a nemzeti csapattól a kontinenstorna után elbúcsúzott Király Gábort választották a sportújságírók. A nőknél a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) döntése alapján Jakabfi Zsanett lett 2016 legjobbja, ő is a Nemzeti Színházban rendezett csütörtöki M4 Sport-Év sportolója gálán vette át elismerését.

A fogyatékos sportolók között a férfiaknál Tóth Tamás győzött, aki a riói paralimpián 100 méteres hátúszásban a magyar küldöttség egyetlen aranyérmét nyerte, míg 100 méter gyorson harmadik lett. A nőknél a kerekesszékes vívó Krajnyák Zsuzsannát választották a legjobbnak, aki a tőrözők egyéni versenyében bronzérmes lett, valamint tagja volt az ezüstérmes tőr- és a bronzérmes párbajtőr-csapatnak is. A női kerekesszékes válogatott – Krajnyák mellett Dani Gyöngyi, Hajmási Éva és Veres Amarilla voltak a tagjai – érdemelte ki az év fogyatékos csapata elismerést. A fogyatékos sportolókkal foglalkozó edzők között Beliczay Sándor végzett az élen, aki Hajmási mellett a tőrözők és kardozók között is ezüstérmet nyert Osváth Richárd felkészülését is segítette.

Az 59. alkalommal kiírt szavazás győzteseit 370 sportújságíró voksa alapján ítélték oda. Az MSÚSZ a második és harmadik helyezettek sorrendjét, illetve a pontszámokat pénteken hozza nyilvánosságra.

Az év góljának Gera Zoltán Európa-bajnokságon, Portugália ellen szerzett találatát választották a szurkolók az M4 Sport honlapján rendezett szavazáson.

Az ünnepségen a korábbi 62-szeres válogatott labdarúgó, Göröcs János az MLSZ életműdíját, míg a négyszeres olimpiai bajnok párbajtőröző Kulcsár Győző – akinek tanítványa, Szász Emese megnyerte a női párbajtőrözők egyéni viadalát a riói olimpián – az MSÚSZ és a Magyar Olimpiai Bizottság közös életműdíját vehette át.
A gála végén Hosszú Katinka az év magyar sportolója díj mellett 2016 legjobb európai női sportolójának járó elismerést is átvehette a kontinentális sportújságíró szövetség vezetőitől.

A díjak: 

Az Év fogyatékos férfi sportolója:
Tóth Tamás (úszó)

Az Év fogyatékos női sportolója:
Krajnyák Zsuzsanna (kerekesszékes vívó)

Az Év fogyatékos sportolókkal foglalkozó edzője:
Beliczay Sándor (Osváth Richárd, Hajmási Éva, kerekesszékes vívás)

Az Év fogyatékos csapata:
Női kerekesszékes vívóválogatott

Az Év férfi sportolója:
Szilágyi Áron (kardvívó)

Az Év női sportolója:
Hosszú Katinka (úszó)

Az Év edzője:
Shane Tusup (Hosszú Katinka)

Az Év csapata:
Férfi labdarúgó-válogatott

Az Év férfi labdarúgója:
Király Gábor

Az Év női labdarúgója:
Jakabfi Zsanett (nem volt szavazás, az MLSZ Év női játékosa cím alapján kapja a díjat)

Az Év gólja:
csak a gálán derül ki, ugyanis a szurkolók a rendezvény kezdetéig szavazhatnak

MLSZ-életműdíj:
Göröcs János

MSÚSZ-MOB-életműdíj:
Kulcsár Győző

Forrás: www.vizipolo.hu – RSS