A bronzcsapat titka

Tizenhét, de inkább huszonkét mozaikból áll össze a kép a szkopjei U17-es leány kézilabda Európa-bajnokságon. A játékosok és a stáb kiváló közösséget alkotott, amely méltán érte el a sportág legjobb idei utánpótlás-eredményét, a bronzérmet.

reb  „Nem az igazi már a smink” – viccelődnek a lányok a budapesti a Danubius Hotel Aréna előtt, ahová a keménymag – értsd, akik nem szálltak le Győrben vagy másutt – cirka éjjel tizenegykor megérkezett hétfőn. A cirka tízórás hazaút sem semmi, de erőltetettebb a menet, amelyen túl van az U17-es leányválogatott: az utolsó meccsen Romániát legyőzve (34-31), végül bronzérmet szerzett a szkopjei Európa-bajnokságon.

giricz_orom

 •  Fotó: mk2015.ehf-euro.mk

„Nagyon egyben volt a csapat” – feleli Hornyák Bernadett a kérdésre, minek köszönhető a kiemelkedő teljesítmény az életük első világversenyén szereplő lányoktól. Az irányító-átlövő többször is tíz gól fölé jutott a tornán, s csupán két találat hiányzott ahhoz, hogy a viadal gólkirálynőjeként értékeljen. De hogy mennyire a csapatszellem uralja a gondolkodását: az Eb alatt egyetlen egyszer sem nézett rá a listára, s a „lemaradásról” is csupán Hajdu János szövetségi edzőtől értesült, aki a bronzmeccs másnapján mondta neki: sokba került a két, előző nap kihagyott hétméteres.

A játékos viszont nem foglalkozik az elúszott egyéni elismeréssel, úgy látja, fontos, hogy mindig volt valaki a társaságban, aki túllendítette a válogatottat a holtponton. A záráson Lakatos Rita nyújtott extrát, a többnyire csereként szereplő Abuczki Fruzsina a franciák ellen brillírozott, Háfra Noémi pedig az oroszok ellen elveszített elődöntőben nyújtott extrát. A sor tetszőlegesen folytatható.

„Reménykedtem a döntőben, de megkaptuk azokat az ellenfeleket, akik most még erősebbek nálunk – veszi át a szót a szépségével a bírók között is nagy tetszést arató Háfra. – Azért örülünk nagyon a bronzéremnek, mert a sikerhez az kellett, hogy elhiggyük, képesek vagyunk a dobogóra érni. A játék sok elemében kell még fejlődnünk, de a csapat nagyszerű.”

hajdu_csapat

Csapatmunka  •  Fotó: mk2015.ehf-euro.mk

Kevesebb időt töltött együtt a lányokkal Dányi Bernadett, ám a legfontosabb mérkőzésre ő is csatlakozott a társulathoz. Történt ugyanis, hogy még a középdöntőt követően megsérült Suba Sára, s bár reménykedtek abban, hogy rendbejön az utolsó meccsre, Hajdu biztosra ment, és az oroszok elleni vesztes elődöntő után értesítette a kapust, szükség van rá. Noha a finálé első félidejében Hlogyik Petra és Abuczki igyekezett hárítani a román lövéseket, a kevésbé sikeres kísérleteket láva a mester a második félidőre Dányit küldte a pályára. S milyen jól tette! A „csodacsere” tizenegy védést mutatott be, s oroszlánrészt vállalt a diadalból.

„Otthonról is nagyon szurkoltam a lányoknak, és persze csodálatos érzés, hogy a nagy pillanatot közösen élhettük meg. Nem volt egyszerű, hiszen a meccs előtti napon több mint nyolc órát utaztam Szkopjéig, de igyekeztem a feladatra koncentrálni. Óriási lehetőséget kaptam, és hosszú évek munkájának gyümölcse, hogy tudtam vele élni.”

A győzelmet követően persze hatalmas ünneplést csaptak a lányok: a szövetségi edzőt és a kollégáját, Bartalos Bélát, no meg persze az orvost, dr. Kisegyházi Attilát a levegőbe dobálták a játékosok, s bár a szállodában bulinak tervezett záróbankett igencsak haloványra sikeredett, a magyarok nagy vircsaftot csaptak, és mindenkit megtáncoltattak.

csapat_koszonom

A családtag szurkolók is kellettek  •  Fotó: mk2015.ehf-euro.mk

„Gondoljatok erre a sikerre, amikor nehéz az edzés. Kevés csapat képes az első világversenyén érmet szerezni” – tudatosította a lányokban Hajdu, hogy mit is értek el, amikor a bécsi landolást követően utoljára maga köré gyűjtötte a játékosokat.

A viadal alatt (ahogyan mindig) valódi pedagógusként figyelt oda a szerinte néha kislányként, néha érett nőként viselkedő tanítványokra. Partnerként kezelte őket, de a döntőt nyertesét (Dánia) eltalálóknak (na jó, a rosszul tippelőknek is) járt a fagyi. Hajdu tudja, mi kell ahhoz, hogy jövőre, az U18-as világbajnokságon ne a lelátóról nézze a finálét a sokra hivatott korosztály.

„A védekezésben még közel sem tartozik a nemzetközi élmezőnybe a válogatott. Kreatívak, képzettek a játékosok, támadásban sokat tudnak, de az előrelépéshez sokkal jobban kell teljesíteni hátul. Kiváló klubokból érkeznek, az edzésmunkával nem lehet gond a szezon közben, de fontos, hogy egész évben a megfelelő szinten versenyezzenek. Egyúttal köszönöm az alapokat Bohus Beának, aki összeválogatta a korosztályt, és ifjabb Kiss Szilárdnak is hálás vagyok a munkájáért, illetve mindenkinek, aki hozzátett ahhoz, hogy megszerezzük a bronzérmet.”

Az Európa-bajnoki bronzérmes csapat
Kapusok: ABUCZKI Fruzsina (Nemzeti Kézilabda Akadémia), DÁNYI Bernadett (Nemzeti Kézilabda Akadémia), HLOGYIK Petra (FTC-Rail Cargo Hungaria), SUBA Sára (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Jobbszélsők: KLUJBER Katrin (Dunaújvárosi DKK), KUTI Bettina (Nemzeti Kézilabda Akadémia)
Jobbátlövők: PACSIRTA Zsóka (Nemzeti Kézilabda Akadémia)
Irányítók: LAKATOS Rita (Győri ETO KC), SZABÓ Kitti (Nemzeti Kézilabda Akadémia)
Beállók: GIRICZ Laura (Nemzeti Kézilabda Akadémia), HUDÁK Emma (Győri ETO KC), PÁSZTOR Noémi (Nemzeti Kézilabda Akadémia)
Balátlövők: HÁFRA Noémi (FTC-Rail Cargo Hungaria), HORNYÁK Bernadett (Nemzeti Kézilabda Akadémia), KUCZORA Csenge (Angyalföldi Sportiskola)
Balszélsők: FODOR Csenge (Nemzeti Kézilabda Akadémia), SALLAI Nikoletta (Nemzeti Kézilabda Akadémia)
Szövetségi edző: HAJDU János
Edző: BARTALOS Béla
Csapatorvos: DR. KISEGYHÁZI Attila
Masszőr: SCHRENK Péter
Technikai vezető: HARGITAI Gábor
Videóelemző: BERTA Sándor

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS