Minden idők legeredményesebb világbajnokságát zárta a korosztályos karateválogatott, amely három érmet, köztük aranyat szerzett Dzsakartában. Büchler Zsolt szövetségi kapitány szerint örvendetes, hogy mindkét műfaj és mindhárom korosztály képviselői jeleskedtek.
reb • „A kétezres években még amiatt bontottunk pezsgőt, ha valaki ment egy vagy két kört. Ma pedig már világ- és Európa-bajnoki érmeknek örülhetünk” – idézi fel Büchler Zsolt szövetségi edző a kezdeteket, mert ugyebár, sosem szabad elfelejteni, honnan indultunk. Márpedig onnan, nagyon az alapoktól a karatésok, akik ma már egyetlen utánpótlás-világeseményről sem térnek haza üres kézzel.
Legutóbb, a néhány napja befejeződött dzsakartai kadet-, junior- és U21-es vb-ről az eleve esélyesnek számító Hárspataki Gábor hozott el aranyérmet, míg Tamás Ferdinánd és Vajda Lilien bronzéremmel zárt a kumitében (küzdelem) a „legidősebbek” között.
„Sokat ígérő, hogy éppen az utolsó utánpótlás-korosztályban sikerült kiválóan szerepelnie – kezdi Büchler. – Ideális esetben mindig az alsó korosztályoktól felfele fogy a létszám és javulnak az eredmények. Aki az U21-ben bizonyít, arról nagy biztonsággal állítható, hogy a felnőttek között is megállja a helyét.”
A kapitány szerint természetesen elsőként Hárspataki Gábort kell kiemelni, hiszen a 19 éves versenyző a 64-es főtábláról indult, hat mérkőzést nyert meg márkás, erős ellenfelek ellen. Az MTK karatékájára készültek a riválisok, mégis képes volt győzni a Büchler által királykategóriának tartott 75 kg-ban. Sikerét annyira elismerték az ellenfelek, hogy a török elnök – aki mással szóba sem áll – másnap ölelve gratulált a kapitánynak.
A szintén MTK-s Tamás Ferdinánd (67 kg) bronzérme nem lepte meg a szakembereket, bár nem is számítottak rá, mint ahogyan Vajda Lilien (55 kg) harmadik helyére sem.
Minden elismerés megilleti Boussebaa Aichát (59), aki a kadetkorosztályban szerzett egy világ- és két Európa-bajnoki címét követően a juniorok között bizonyította, korábbi eredményeit nem a véletlennek köszönheti. Súly- és korcsoportváltás után ötödik lett, igaz, ehhez volt némi köze a bíróknak is az hazai, indonéz induló ellen vívott meccsen…
A három hetedik helyezett közül (a kadetek között kumitében Nichols Dávid és Vécsei Balázs lett még pontszerző) kiemelkedett Sterck Laura, aki a katások valaha volt legjobb eredményét érte el formagyakorlatban, és az hetedik helye jelzi, az elkövetkező években akár a felnőttek között is teremhet babér a magyaroknak.
„Óriási tanulság volt a világbajnokság, hiszen mi általában a kontinens keleti felén élőkkel küzdünk meg, pedig a nyugat-európaiak, és főleg az ázsiaiak teljesen mások. Iráni vagy mondjuk egyiptomi ellenfél nem tudja elképzelni, hogy őt legyőzik, óriási önbizalommal harcol, roppant nehéz érvényesülni ellene. Aztán vannak országok, amelyekben mindent megér az olimpiai arany. Ilyen Kína is, amely zárkózik, hiszen a tokiói játékokon várhatóan helye lesz a karaténak. Biztos vagyok benne, hogy a jövő évi felnőtt-világbajnokságon már érmet szereznek a képviselői.”
S ami inkább örömteli: Magyarország sikerére is érdemes lenne fogadni. Korábban legalábbis sosem voltak olyan jó esélyesei hazánk képviselőinek a dobogós szereplésre, mint most. Dzsakartában 91 országból tizedik lett a magyar küldöttség, karatenagyhatalmakat maga mögött tudva.
Nem álom hát a (felnőtt)érem.
Napi beszámolóinkat itt olvashatja.
Első nap
Második nap
Harmadik nap
Negyedik nap