A Duna Aréna világszínvonalon bizonyított az első nemzetközi versenyen – BL-győztes a Szolnok


A május 25-27. közötti férfi vízilabda Bajnokok Ligája Final6 az első olyan nagy nemzetközi esemény, amit Európa legújabb és legkorszerűbb vizes létesítményében, a nyári vizes világbajnokság fő helyszínén, a világrekord idő alatt és költségkereten belül elkészült Duna Arénában rendeztek meg. A BL-t a Szolnoki VSK nyerte.

A létesítményt a szombati köszöntőeseményen méltatta Szabó Tünde sportért felelős államtitkár, Szalay-Bobrovniczky Alexandra, Budapest főpolgármester-helyettese, Fürjes Balázs kiemelt budapesti beruházásokért felelős kormánybiztos, valamint Kemény Dénes, a Magyar Vízilabda  Szövetség elnöke. 

„Megcsináltuk, sikerült. Budapest készen áll. Minden más felújítás is időben elkészül majd, több és jobb vízfelület áll mindenki rendelkezésére Budapesten a világbajnokság után” – mondta el Fürjes Balázs, kiemelt budapesti beruházásokért felelős kormánybiztos az Arénában elhangzott köszöntőjében. „A Duna Aréna mindannyiunké: otthona a kicsik úszásoktatásának, edzőbázisa a korosztályos és felnőtt vizes sportoknak, büszke helyszíne rangos versenyeknek, és újabb, télen-nyáron nyitott sokmedencés uszodája a nagyközönségnek, a szabadidős sportolóknak. Ezek a fejlesztések a világverseny után is a budapestiek és Magyarország javára válnak és évtizedekig használjuk őket a hétköznapokban” – tette hozzá Fürjes Balázs.


Az Aréna építése 2015 májusában kezdődött és ötezer magyar család megélhetését biztosította. Nem csak egy versenyuszoda nőtt ki eddig soha nem látott rekordgyorsasággal a földől, mert a megújuló Dagály Strandfürdővel együtt az ország legkiemelkedőbb sport- és fürdőközpontja jön létre. Az Aréna elkészülésével jelentősen növekedett a sportolásra, mozgásra alkalmas vízfelület a fővárosban: két 50 méteres medence, egy műugró-medence, egy gyerekmedence valamint egy pezsgőfürdő, konditerem és számos a versenysportokat kiszolgáló helyiség várja a sportolókat.


A Final6, a vizes világbajnokság, valamint az azt követő masters világbajnokság idejére 15 ezer nézőt képes befogadni, később, a lelátók egy részének elbontásával 6 ezer fős lesz a nézőtér. A világszínvonalú magyar úszósport az elmúlt évek olimpiáinak és rangos nemzetközi versenyek legsikeresebben szereplő magyar sportága. Élsportolóink és az utánpótlás-nevelés részéről is jogos elvárásként merült fel az elmúlt években az, hogy a társadalom egésze számára, valamint a gyermekkori sporttevékenység, ezen belül az úszásoktatás céljaira biztosított létesítmények fejlesztése mellett sikeres úszóink és vízilabdásaink világszínvonalú körülmények között készülhessenek fel az előttük álló megmérettetésekre.

Az uszoda örömeit több ezren élvezhetik majd, amikor a világbajnokság után megnyílik a nagyközönségnek. A gyerekeknek tanuszodája, és a magyar úszó- és vízilabdasportnak pedig edzőbázisa lesz, e mellett természetesen otthont ad majd több tucat hazai és nemzetközi versenynek. A felújított Dagály-strand pedig elsőrangú környezetet nyújt a vizet kedvelő, kikapcsolódni vágyó közönségnek.

A beruházás kiadásait Magyarország Kormánya 49 milliárd forintban maximálta, amit a rendkívül szoros felügyelet mellett végzett megvalósítás egy fillérrel sem lépett túl. A kormányhatározatban meghatározott összegből felépült maga az Aréna, valamint a környező műtárgyak, a csaknem egy kilométeres árvízvédelmi gát, a közművek, megvalósult a közlekedésfejlesztés. Ugyancsak e keretből épültek az ideiglenes lelátók, a csatornavédelem, de benne van az Aréna vb utáni visszaalakításának és a bontásoknak a költsége, illetve a tartalékkeret.

Az elkészült Duna Arénáról a háromszoros olimpiai bajnok úszó, Hosszú Katinka azt mondta, hogy a világ legjobb öt uszodaközpontja között van. Cornel Marculescu, a Nemzetközi Úszó Szövetség (FINA) igazgatója szerint pedig lenyűgöző az Aréna, amelyet és példaként állított a 2020-as tokiói olimpia Budapesten tapasztalatokat gyűjtő szervezőinek.

A Bajnokok Ligája döntőjét a Szolnoki VSK csapata nyerte.

(KKBK-MOB, fotók: MTI/Koszticsák Szilárd)

Forrás: www.mob.hu – RSS