A jövő nagy kapusai

Két olasz is van a világ tíz legértékesebb U20-as kapusa között. A listán van még francia-tunéziai, lengyel, szerb, argentin, portugál, angolai, orosz és spanyol hálóőr is, magyar viszont az első százba sem fért be.

Nagy-Pál Tamás Két megállapítás a kapusokról, melyekkel ritkán szoktunk vitatkozni: egyrészt később érnek, mint a mezőnyjátékosok, így nagyon ritkán forduló elő az, hogy akár már húsz éves kor alatt sztárokká váljanak. A másik, hogy bár a magyar játékosképzés messze az európai színvonal alatt van, legalább hálóőreink ott vannak a világ élvonalában.

Pierluigi Gollini

Pierluigi Gollini

A transfermarkt.de adatait figyelembe véve összeállítottuk a világ tíz legértékesebb U20-as kapusát, és a lista mindkét állítást cáfolja.

A lajstrom tizedik helyén Pierluigi Gollini áll, akinek értékét 800 ezer euróra, vagyis több mint 240 millió forintra becsülik. A 20 éves játékos már egy évvel ezelőtt debütált a Serie A-ban: a Genoa, az AS Roma és a Sampdoria ellen is a gólvonalra állhatott. A Fiorentina neveltje három évet a Manchester United utánpótlásrészlegénél is eltöltött. Természetesen kirobbanthatatlan a korosztályos válogatottak kapujából.

Kilencedik az angolai Cadú, aki egy milliót ér és a Porto alkalmazottja. A 20 esztendős ígéret négy évvel ezelőtt került Portugáliába, de a stabil Bajnokok Ligája-résztvevő gárda B csapatában, vagyis a másodosztályban már 45 alkalommal védhetett, míg csereként kilenc percre egy alkalommal már az élvonalban is beállhatott.

Kepa értéke és kora akár Cadúé, ám ő baszk. Az Athletic Bilbao nevelése és játékosa is, viszont megfordult már a Real Valladolidban. Ahogy a Ponferradinában is, melynek színeiben húsz alkalommal védett a spanyol másodosztályban. A válogatottban is számítanak rá, jelenleg az U21-es gárda alapembere.

Az orosz Anton Mitriuszkin az utolsó egymilliós: a 19 éves kapus eddigi pályafutását a Szpartak Moszkvában töltötte. Korán megkapta a bizalmat: már másfél éve annak, hogy először pályára lépett az orosz élvonalban, azóta három mérkőzésig jutott. Esetében sem túl nagy meglepetés, hogy mindig vele kezdődik valamelyik korosztályos válogatott összeállítása.

Bruno Valera értéke másfél milliót kóstál, köszönhetően például annak, hogy húsz éves korára már közel száz mérkőzésen védett a portugál második vonalban. A Benfica ígérete is végigjárta a válogatott szamárlétrát, úgyhogy a következő lépés a lisszaboni klub első csapata lehet.

A lista egyetlen dél-amerikai résztvevője Augusto Batalla. A 19 éves argentin abból a szempontból kakukktojás, hogy felnőtt mérkőzésen még nem lépett pályára, viszont rendre ott ül a kispadon a River Plate bajnoki és Libertadores-kupa találkozóin is. Az U20-as világbajnokságon a válogatott kapuját is védte, igaz ottani teljesítményére nem lehet büszke, hiszen három mérkőzésen öt gólt is kapott, és már a csoportkörben búcsúzott csapatával.

A szerb utánpótlás mostani teljesítményét látva – aranyérem az U20-as vb-n – nem meglepetés, hogy delegált játékost a listára. Predrag Rajkovics az előkelő negyedik helyet foglalja el kétmillió euróval. Pályafutása eddigi csúcsa természetesen az, hogy Új-Zélandon csapatkapitányként vezette világbajnoki címig a válogatottat, hét mérkőzésen mindössze négy gólt kapott. A Crvena Zvezda kapusa még csak 19 éves, de már nem kevesebb, mint 35 szerb élvonalbeli bajnokin lépett pályára, egyértelműen első számú kapusa a gárdának.

A dobogó legalsó fokán a lista legfiatalabb tagja, Bartlomiej Dragowski áll. A lengyel hálóőr 17 éves mindössze, mégis – leírni is őrület – 32 (!) élvonalbeli bajnokin van már túl a Jagiellonia csapatában. Idén nyáron pedig négy alkalommal az Európa-liga selejtezőjében is védhetett, és csak négy gólt kapott. Hogy mindemellett korosztályos válogatott is? Ez csak természetes…

A második helyen francia-tunéziai kettős állampolgárt találunk: Mouez Hassen a Nizza kapusa. Húsz éves, de már most két és fél millió euróra becsülik az értékét. Megdolgozott ezért az irdatlan összegért: már 35 francia bajnoki mérkőzésen állt a kapuban, vagyis korához képes elég nagy rutint szedett fel. A két válogatott közül a franciát választotta.

Simone Scuffet

Simone Scuffet

A lista első helyén pedig az a Simone Scuffet található, aki már most elmondhatja magáról, hogy sztár, játékjoga öt és fél millió eurót ér. Az Udinese olasz kapusa a tavaly év elején még csak 17 éves volt, de már debütált a Serie A-ban és védett is a szezon végéig. Az előző évadban nem volt első számú kapus, de sérülés esetén bátran lehetett rá számítani. Aki élőben is szeretné megnézni, az augusztus 12-én megteheti, ugyanis az U21-es válogatott az olasz korosztályos gárdával találkozik Felcsúton felkészülési mérkőzésen.

És hogy hol helyezkedik el ezen a listán az első magyar? Elég hátul…

A Csákvár 20 éves kapusa, Gelei Vince száz ezer euróval a 147., 25 NB II-es mérkőzéssel a „tarsolyában”.

TOP10 legértékesebb U20-as kapus
1. Simone Scuffet (olasz, 19 éves, Udinese), 5,5 millió euró
2. Mouez Hassen (francia-tunéziai, 20, Nizza), 2,5
3. Bartlomiej Dragowski (lengyel, 17, Jagiellonia), 2,5
4. Predrag Rajkovics (szerb, 19, Crvena Zvezda), 2
5. Augusto Batalla (argentin, 19, River Plate), 1,5
6. Bruno Valera (portugál, 20, Benfica), 1,5
7. Anton Mitriuskin (orosz, 19, Szpartak Moszkva), 1
8. Kepa (spanyol, 20, Athletic Bilbao), 1
9. Kadú (portugál, 20, Porto), 1
10. Pierluigi Gollini (olasz, 20, Hellas Verona), 0,8
…147. Gelei Vince (Csákvár, 20), 0,1

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS