A Mr. Tus új vezetője

A szabadfogásért felelős Péteri András lett a Mr. Tus Birkózó Akadémia vezetője, miután elődje, Bódi Jenő nyolc hónap után távozott posztjáról. A szakember a szabadfogás felzárkóztatása mellett az egyesületeket is érdekeltté tenné a versenyzők akadémiai képzésében.

Lakner Gábor Idén már Péteri András irányításával folyik a munka a Mr. Tus Birkózó Akadémián, miután az addigi vezető, Bódi Jenő – másik ajánlatot elfogadva – nyolc hónap elteltével lemondott tisztségéről. A szabadfogásért is felelős szakember természetesen saját szakágában lépne előre a legnagyobbat, de az egész akadémiát szívügyének tekinti.

A Mr. Tus birkózó-sportiskola története 2001-ig nyúlik vissza, akkor indította útjára – részben saját költségén – Hegedüs Csaba. Az alapító maga volt Mr. Tus, a becenevet a nemzetközi sajtótól kapta 1971-ben, amikor a szófiai világbajnokságon újoncként minden ellenfelét két vállra fektetve nyert aranyérmet. Az első tanulók közé tartozó Lőrincz Tamás 2006-ban felnőtt-, Módos Péter pedig junior Európa-bajnoki címet szerzett.

A gyors eredmények után mára az intézmény hírneve némiképp megkopott, mivel a korábbi vezető, Bacsa Ferenc különböző okok miatt nem tudott a megszokott lendületével dolgozni. Bódi Jenő alig nyolchónapos regnálása idejére esett a Körcsarnok birtokbavétele és a szabadfogású képzés beindítása. Az akadémia rangjának visszaállítása a tavaly áprilisban szabadfogású edzőnek szerződtetett, majd idén vezetővé előlépett Péteri András feladata lesz.

Péteri András

Péteri András

A szakember három évtizedes edzői múlttal rendelkezik, tizenkét évet dolgozott az utánpótlás-válogatott mellett is. A Kőbánya SC szakosztályvezetőjének így nem ismeretlen feladat az ország legjobb versenyzőinek felkészítése és fejlesztése. Amellett, hogy az egész akadémiai képzést felügyeli, a szabadfogású versenyzőkkel tovább dolgozik a szőnyegen.

„Az akadémián jelenleg negyvenöt versenyző készül együtt, és kilencven százalékuk kötöttfogású. Az elsődleges célunk nem is lehet más, mint a szabadfogás felzárkóztatása. Fontos tudnivaló, hogy mi az egyesületi edzők munkáját igyekezünk kiegészíteni, akik eljuttatták versenyzőiket az elitképzésig. Nem igazoljuk át a versenyzőket, maradnak az egyesületük színeiben, de tőlünk olyan jellegű pluszt kaphatnak, amilyet a klub nem tud megadni.”

Az akadémia három iskolával áll kapcsolatban, a birkózók választhatnak a gimnáziumi, a szakközépiskolai és a szakiskolai képzés közül. Amellett a továbbtanuláshoz is minden segítséget megadnak, legyen szó OKJ-s képzésről vagy felsőoktatásról. A tanulmányi eredményeket is szigorúan veszik, ugyanis a birkózószőnyeg mellett az iskolapadban is teljesíteni kell a tagsághoz.

„Az elképzelésünk az, hogy az egyesületeket is érdekeltté tegyük abban, hogy hozzánk küldjék a legjobb versenyzőiket. Szeretnénk megfelelő módon támogatni őket, és az is a terveink között szerepel, hogy a versenyzők által elért olimpiai pontokat is ők kapják meg.”

Az akadémia versenyzői a Körcsarnokban készülnek, a felújított létesítményben minden feltétel adott a minőségi munkához. A sportág állandó otthonában hat szőnyegen folyik a munka, az a duplája a korábbi otthon, a Müller Ferdinánd-edzőterem kapacitásának. Péteri kiemeli, hogy a Körcsarnok mindenkinek nyitott, a délutáni foglalkozásokra nemcsak az akadémia tagjait várják, hanem minden fejlődni vágyó versenyzőt is.

A kötöttfogásúakkal Fodor Zoltán és Struhács György foglalkozik, de sokat segít Takács Ferenc is. A lányokért Nagy Lajos felel, de gyakran felbukkan a szőnyeg mellett Ritter Diletta is. A szabadfogásúakkal – ahogy már említettük – Péteri András foglalkozik.

„A közelmúltban ért véget a felvételi eljárás, örömteli, hogy már most elég sokan jelentkeztek. Ha idén húsz fővel bővülne a létszám, azzal elégedett lennék. Úgy gondolom, az egyesületeket érdekeltté téve nem lehetetlen, hogy évről évre tartsuk ezt a növekedési ütemet.”

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS