A Nemzeti Sportszövetség díjazta a 2007-es év legjobb sportolóit

Budapest, 2008. február 22. – Ünnepélyes díjkiosztó gálán jutalmazták a 2007-es év legkiemelkedőbb sportolóit és a sportélet egyéb jeles képviselőit.

A Nemzeti Sportszövetség (NSSZ) idén 5. alkalommal ítélte oda a díjakat. A jelöltek közül hat kategóriában válogatott a szakértőkből álló bizottság, továbbá idén is átadták az Életműdíjat és a Szövetség Különdíját.

A díjazottak:

• Az év sportolója: Szávay Ágnes, teniszező
• Az év utánpótláskorú sportolója: Gyurta Dániel, úszó
• Az év edzője: Angyal Zoltán, a kajak-kenu válogatott szövetségi kapitánya
• Az év sportvezetője: Sinka László, a Magyar Kézilabda Szövetség főtitkára
• Az év sportújságírója: Szántó Dávid
• A sportolók egészségéért díj: Dr. Frenkl Róbert, orvos, egyetemi tanár
• Életműdíj: Dr. Ormai László, a Statisztika Sportegyesület alapítója
• Különdíj: Talmácsi Gábor, gyorsasági motorversenyző.

A kategóriák jelöltjei:

Az év sportolója 2007 kategória

Horváth Viktor
Kisgyermek korában először az úszással ismerkedett, majd a három-, négy- és öttusa következett. 2001 óta a felnőtt válogatott tagja, egyéni VB ezüstérem mellett csapatban és váltóban Európa- és világbajnok lett.
2007-ben egyéni Európa- és világbajnok, csapatban EB második, VB harmadik. Az országos bajnokságot három alkalommal nyerte meg, 2006-ban és 2007-ben is a világranglista élén végzett.

Kovács Katalin
1987 óta igazolt kajakozó; nevelőedzői Bódi Csilla és Schmidtné Palovics Angyal voltak. Sportolt többek között a Budapesti Spartacusnál, a BSE-nél, majd a BKV Előre, az UTE és az MTK csapatánál. 1996 óta tagja a válogatott keretnek. A 2007-es Európa Bajnokságon 500 és 1000 méteren három aranyérmet gyűjtött, 200 méteren négyesben második helyezést ért el. A duisburgi VB-n egyesben 500 és 1000 méteren arany-, valamint négyesben 200 és 500 méteren ezüstérmet nyert. Eddigi pályafutása alatt összesen 23 világbajnoki és 17 Európa-bajnoki aranyérmet szerzett.

Szávay Ágnes
Az utóbbi idők egyik „legfelkapottabb” hazai sportolója Kuharszky Zoltán és Bocskay József munkája nyomán vált ígéretes tehetségből világverő teniszezővé. Felnőtt eredményei között számos WTA és ITF tornagyőzelem, valamint döntő- és elődöntőbeli részvétel szerepel mind egyesben, mind párosban. Legjelentősebb tavalyi eredménye a GS US Open elődöntőbeli szereplése. Jelenleg a világranglista 18. helyezettje.

Az év utánpótláskorú sportolója 2007 kategória

Baczkó Bernadett
A fiatal hölgy 1995 óta judózik, korábbi klubjai között megtalálhatjuk a Kistarcsa 2000 SE-t, a KSI-t és az UTE-t, jelenleg ismét a KSI SE-t erősíti. Eddigi legkomolyabb sikere a tavalyi világbajnoki 3. helyezéssel megszerzett olimpiai kvóta. Ezen kívül nyert már felnőtt Világkupán arany, ezüst és bronzérmet is. Több korosztályos magyar bajnoki cím mellett eddig hat aranyéremmel büszkélkedhet felnőtt OB-ken. 1999 óta a korosztályos válogatott tagja, 2003 óta a felnőtt keretben is szerepel.

Gyurta Dániel (1989)
A fiatal úszótehetség igazi pályafutása a Darnyi Tamás Sport Clubban kezdődött Perjámosi Katalin irányítása alatt, innen került később a Sport Plusz Mahart SC-hez (ma Jövő SC), ahol Széles Sándor lett a mestere. A felnőttek mezőnyében a 2003-as barcelonai világbajnokságon mutatkozott be, a 2004-es athéni olimpián már ezüstérmet szerzett.

Szilágyi Áron (1990)
Az ifjú vívó 1999-ben kezdte pályafutását a Vasas SC-ben, azóta is ennél a klubnál sportol. Nevelő- és egyben jelenlegi edzője Gerevich György. Már 14 éves korában nemzetközi porondra lépett a kadet világbajnokságon, majd 16 évesen a junior válogatott tagja lett. Első igazán komoly sikerét a 2006-os poznani EB hozta meg, ahol egyéniben diadalmaskodott. 2007-ben a felnőtt válogatott 5. tagja lett, a szintén kerettag Lengyel Balázs sérülése adta lehetőséggel élve pedig csapatban aranyérmet szerzett a szentpétervári világbajnokságon.
További eredményei 2007-ből: kadet EB: egyéni és csapat 1. hely, kadet VB: egyéni 2. hely, junior EB: egyéni és csapat 2. hely

Az év edzői 2007 kategória

Angyal Zoltán
Irányítása alatt 1997 és 2007 között összesen 306 érmet szereztek legjobb síkvízi kajakosaink és kenusaink. Sikereihez – hozzáértésén kívül – nagyban hozzájárultak rendkívüli empatikus és konfliktusmegoldó képességei.

Kemény Dénes
1987-96 között olaszországi klubcsapatoknál edzősködött. 1997-től a magyar vízilabda válogatott szövetségi kapitánya. Eredményei között számos olimpiai, világbajnoki, Európa-bajnoki, világliga és világkupa-érem szerepel. Munkásságát számos kitüntetéssel ismerték el, többek között első helyezést ért el a Prima Primissima választáson.

Turi György
Sportolókánt 1973-tól a Vasasban úszott, majd 1982-2000 között edző a Spartacusnál. 2005-től a Kőbánya SC edzője. Olyan kiválóságok kerültek ki a kezei alól, mint Egerszegi Krisztina, Risztov Éva, Kovács Ágnes, Cseh László és Batházi István. Pályafutását összesen 50 felnőtt és 29 ifjúsági érem fémjelzi.

Várhidi Péter
Szakvezetőként az MTK, az Újpest, a Videoton és a Nyíregyháza munkáját segítette. 2006 óta áll az MLSZ alkalmazásában szövetségi edzőként, szövetségi kapitánysága alatt szerettek bele a nézők újra a magyar válogatottba.

Az év sportvezetője 2007 kategória

Császári Attila
Sportolóként az úszás és az öttusa terén jeleskedett a Budapest Vasutas, illetve a Budapest Honvéd csapatában. 1985-91 között a Magyar Öttusa szövetség főtitkára, majd az Adidas marketing igazgatója. 2000 óta több nemzetközi szövetségben vezető tisztségeket tölt be.

Faragó Judit
Aktív asztaliteniszezőként a Gamma, a Főkert HSC, a Budapesti Spartacus és a 31. sz. Építők csapatánál versenyzett, hazai és nemzetközi porondon is több értékes érmet szerzett. 1994-96 között a Magyar Asztalitenisz Szövetség nemzetközi titkára, 1997 óta főtitkára. Ezen felül több nemzetközi szövetségben is (ETTU, ITTF, MOB) vezető tisztségeket tölt be.

Dr. Mészáros János
Tizenkét éven át volt a karate válogatott tagja. Nevéhez fűződik a miskolci Gyermek és Ifjúsági Karate Világkupa. A Magyar Karate Szakszövetség alelnöke, majd elnöke, a B-A-Z megyei Karate Szövetség elnöke. 2001-től a Nemzeti Sportszövetség általános alelnöke.

Sinka László
A hazai röplabda és kézilabda sport kiemelkedő alakja. A Magyar Kézilabda Szövetség főtitkára, delegálták a MOB tagjai közé, valamint az Európai Kézilabda Szövetség végrehajtó bizottságának és elnökségének tagja.

Az év sportújságírója 2007 kategória

Bányász Árpád
A Mobilpress munkatársa; fő területe a nem olimpiai sportágak kommunikációja. Emlékezetesek a latin táncok világbajnokságáról és a kajak-kenu világkupáról szóló tudósításai, emellett tevékenyen részt vesz a Nemzeti Sportszövetség kommunikációjában, a versenytanc.com című honlap főszerkesztője.

Novotny Zoltán
A Magyar Rádió munkatársa; kezdetben bemondó, majd sportriporter, sportosztály-vezető, sportszerkesztőség-vezető, 1996 óta a Petőfi Rádió főszerkesztője volt. Munkásságának középpontjában az ifjúsági testedzés népszerűsítése és a szabadidősport támogatása állt.

Szántó Dávid
2001 óta dolgozik a Magyar Televízió sportosztályán műsorvezetőként, szerkesztő riporterként és kommentátorként. Az azóta eltelt évek alatt maradandót alkotott az olimpiák és más világversenyek alkalmával.

A „Sportolók egészségéért” 2007 kategória

Dr. Frenkl Róbert
Orvos, egyetemi tanár, 1971-2001 között a TF Egészségtudományi és Sportorvosi Tanszékének vezetője, 1981-2002 között a Magyar Sportorvos Társaság elnöke. Publikációi alapműveknek számítanak a doppingszerek vizsgálata és a doppingellenes tevékenység terén.

Dr. Györe István
Jelenleg az Országos Sportegészségügyi Intézet Kutató Osztályának Teljesítménydiagnosztikai laboratórium-vezető, majd megbízott osztályvezető főorvosa. Oktat a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen és a Testnevelési Egyetemen, ezen kívül több tudományos társaság tagja. 1996-2006 között egy nyári, valamint három téli olimpián vett részt.

Dr. Vura Márta
Sportpszichológusként 33 éve áll a hazai sportélet szolgálatára összesen 26 sportágban. Eddig 7 olimpiára készített fel sportolókat, az idei pekingi nyári játékok már a 8. a sorban. Filozófiája, amivel sígíti az  élsportolókat a minél jobb eredmények elérése és annak megtartására hosszú távon: a test és a lélek egyensúlyban és harmóniában tartása, a kiélezett, stresszes versenyhelyzetekben és az előforduló nehéz élethelyzetekben egyaránt. A sportolót nem csak a versenyekre, hanem a teljesebb élet megélésére felkészíteni, hogy képes legyen az élet más területein is kibontakozni önmagát.

Életműdíj 2007

A Nemzeti Sportszövetség az idei évben Dr. Ormai Lászlót, a Magyar Edzők Társaságának elnökét tüntette ki Életműdíjjal. Pályafutásának fő műve a Statisztika sportegyesület megalakítása (1954), amelynek azóta is edzője és vezetője, és amely az elmúlt bő fél évszázad alatt a világ egyik legeredményesebb klubcsapatává nőtte ki magát. Korábban kitüntették a Magyar Sportért Díjjal (1991), MOB Életműdíjjal (2000), valamint Bay Béla Díjjal (2001)

Különdíj 2007

Az NSSZ az idei évben mutatott kiváló teljesítménye elismeréseként különdíjjal jutalmazta Talmácsi Gábor gyorsasági motorversenyzőt. Az ifjú titán 2001 óta versenyez a gyorsasági motoros világbajnokság mezőnyében. Az évek során egyre nagyobb nevű csapatok szerződtették, majd a tavalyi év meghozta a rég várt sikert: Talmácsi Gábor magabiztos, meggyőző teljesítménnyel nyerte a 125 cm3-es VB-t.

www.nssz.hu