A topbajnokságok legjobbjai

A labdarúgást tudományos szemüveggel vizsgáló CIES ezúttal azt gyűjtötte össze különböző szempontok alapján, hogy posztonként kik voltak a topbajnokságot legjobb fiatal játékosai? Ezeknek az ígéreteknek a nevét szinte biztosan megtanulja a sportág az elkövetkező években.

Nagy-Pál Tamás Az Európa-bajnokság miatti szünetet kihasználva a svájci székhelyű Sporttudományok Nemzetközi Központja (CIES) listát állított össze az öt topbajnokságban legjobban szereplő játékosokról, külön foglalkozva a 21 éven aluli labdarúgókkal. Hat szempontot vizsgáltak: a gólszerzési hatékonyságot, a gólpasszt, a veszélyes szituációk kialakítását, a labdatartási és labdaszerzési hatékonyságot, illetve párharcok megnyerésének eredményességét. Külön kategóriában értékelték a belső és szélső védőket, a védekező és támadó középpályásokat, valamint a csatárokat.

Emre Can

Emre Can

A Premier League legjobb középső védője a kongói Chancel Mbemba (21) lett, aki nyáron került az Anderlechtből a Newcastle gárdájába. Azonnal alapemberré vált, mind a nyolc bajnokit végigjátszotta. Apróbb szépséghiba, hogy a Szarkák, mindössze három ponttal, tök utolsók a tabellán. A francia Jordan Amavi (21) is most igazolt az Aston Villába, csapata szintén kieső helyen tanyázik. Ő is kihagyhatatlan volt a csapatból, amellett jelentős fegyvertény, hogy bal oldali védőként két gólpasszt is kiosztott.  Mindkettejüknél jóval ismertebb név a török származású, német válogatott középpályás, Emre Can (21), aki már második idényét kezdte meg a Liverpoolban. Minden meccsen pályára lépett, nemcsak a bajnokságban, hanem az Európa-ligában is.

Nathan Redmond (21) az előre játékot hivatott támogatni a Norwich Cityben. Teszi mindezt igen sikeresen: három gólt lőtt és egy gólpassza is volt. Vezetésével csapata egyelőre a tabella középén tanyázik – igaz, eddig elkerülték a topcsapatokat. A csatárok között Raheem Sterling (20) végzett az élen, akinek van mit megszolgálnia, hiszen több mint 40 millió fontot fizetett érte a Liverpoolnak a Manchester City. Ehhez képest az egy-egy gól és gólpassz nem is tűnik kimagasló eredménynek, de a posztján így sem volt nála jobb a fiatalok között.

A spanyol pontvadászat legjobb középső bekkje az a Carlos Vigaray (21) lett, aki első szezonját kezdte meg nevelőklubjában, a Getaféban a felnőttek között, rögtön öt mérkőzésen lehetőséget kapott. João Cancelo (21) kimagasló teljesítménye nem meglepetés, a Valenciára ugyanis nem jellemző, hogy felelőtlenül elköltene bárkire 15 millió eurót. A portugál védő a támadásoktól sem riad meg: a Bajnokok Ligájában már gólt is szerzett. Az U21-es magyar válogatott tagjai testközelből ismerik, hiszen pályára lépett a legutóbbi, 2-0-ás portugál győzelemmel véget ért Eb-selejtezőn.

Víctor Camarasa (21) a kiesés elől menekülő Levantéban remekelt, nem rajta múlik a csapat gyengélkedése. A gárda összesen hat gólt lőtt, ő kettőből is alaposan kivette a részét. A lista legérdekesebb tagja a horvát Alen Halilović (19). A középpályás ugyanis a Barcelona játékosa, de a katalánok a szezon elején úgy gondolták: egyelőre nem fér be a csapatba, ezért kölcsönadták a Sporting Gijónnak. Duplán bánhatják: Halilović egyrészt remekel (egy gól, két gólpassz), míg a katalánokat sérüléshullám sújtja a középpályán. A Granada utolsó helyen áll a tabellán, de az nem feltétlenül a mindössze 19 éves nigériai csatár, Isaac Success hibája. Az ígéretnek ez az első teljes szezonja, már most megszerezte azt a gólt és gólpasszt, amely az előző idényben 19 meccs alatt jött össze neki.

Franciaországban Olivier Boscagli nyerte a középső védők csatáját, ami azért nem semmi, mert mindössze 17(!) éves. Hivatalosan még csak a Nice B csapatának játékosa, ahhoz képest hét mérkőzésen kapott szerepet úgy, hogy a gárda stabil középcsapattá vált a Ligue 1-ben. Benjamin Mendyt (21) már két éve megvette a Marseille, de most kezd igazán beérni a védelem bal oldalán (illetve olykor a középpályán). A Nice még egy játékost delegál a listára, ráadásul Vincent Koziello (19) is fiatalabb az átlagnál. Nyolc meccsen gól, két gólpassz a mérlege, és persze magabiztos szűrés a középpályán.

Bernardo Silva (21) ellenben támad, de még milyen jól! A Monaco portugál középpályása már két gólt szerzett, és csak azért nem lépett pályára a mieink ellen az U21-es Eb-selejtezőn, mert már a felnőttválogatottban számítanak a szolgálataira. Csapattársa Corentin Jean (20), aki azonban ezt a szezont kölcsönben a Troyes gárdájában tölti. Az újoncnak még nem sikerült nyerni, de az egyik pontszerzése alkalmával Jean is betalált.

A Bundesligában Jonathan Tah (19) nagyot ugrott a nyáron, hiszen a kiesés elől menekülő Hamburgból a BL-résztvevő Bayer Leverkusenben igazolt. És ha már így tett, minden sorozatot figyelembe véve 13 mérkőzésen pályára is lépett, rendkívül magabiztosan. A védelem bal oldalán játszó Ulisses Garciának (19) is gyorsan sikerült bizonyítania, a svájci mindössze sérülés miatt hagyott ki két bajnokit a Werder Bremenben. Nagyon megy a Borussia Dortmundnak eddig a szezonban – csak a Bayern München túl nagy falat –, melyből Julian Weigl (20) is kiveszi a részét, pedig egy évvel ezelőtt még a másodosztályban (1860 München) szerepelt. Ezek után rögtön nyolc bajnoki kezdeni Németország egyik legerősebb csapatában, nem mindennapi teljesítmény.

A török Hakan Çalhanoğlu (21) nevét már azok is elég jól ismerhetik, akik nem számítanak a német futball rajongóinak. A támadó középpályás már egy éve is a Leverkusen alapembere volt. Idén eddig csupán egy gólt lőtt a bajnokságban, a BL-ben viszont kettőt – két gólpassz mellett. Értékét már most 20 millió euróra becsülik, és ez meredeken nőni fog. Michael Gregoritsch a Hamburg és Ausztria nagy reménysége. Rendkívül gólérzékeny: bár a német bajnokságban eddig mindössze egyszer volt eredményes, annál sokatmondóbb adat, hogy huszonegy U21-es válogatott meccsen 14 gólt szerzett.

Alessio Romagnoli

Alessio Romagnoli

Kissé meglepő, hogy a Serie A listáján Alessio Romagnoli (20) a legjobb középső védő. A Milan ugyanis 13 gólt kapott a bajnokságban, annál többször csak az újonc Carpi hálója rezdült meg. Romagnoli ezek szerint felfelé lóg ki a csapatból. Ahogy Adam Masina (21) is abból a Bolognából, amely a tabella utolsó helyén szerénykedik – a szélső védő hét meccsen lépett pályára a szezonban.

A középpályát az Empoli játékosai alkotják. A szenegáli Assane Diousse mindössze 18 éves, de nem hagyott ki meccset az idei kiírásban – Olaszországban azért ez igen nagy szó. Piotr Zieliński előtt is megemelhetjük a kalapunkat, hiszen a szezont még a lengyel bajnokságban kezdte, aztán a klubjánál jóval patinásabb Udinese szerződtette, amely az Empoliba küldte kölcsönbe, a fejlődése érdekében. Két gólpassznál jár, vagyis jó úton ahhoz, hogy visszahívják a nyáron. A lengyel válogatottnak már alapembere, három gólt is szerzett nemzeti mezben. A Lazio hosszú idő után ismét harcban lehet a bajnoki címért, többek közt a holland Ricardo Kishna (20) segítségével.

A topbajnokságokban is megfigyelhető tehát az a tendencia, ami itthon: nem a topklubok bíznak leginkább a fiatalokban. Inkább megvárják, amíg kisebb csapatokban bizonyítanak, és akkor bíznak rájuk nagyobb feladatot, ha már megfelelő tapasztalattal bírnak.

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS