A videóbíró Budapesten is jól vizsgázott

Videobiro.jpgA hétvégi női kard világkupa viadalon mutatkozott be hazánkban a videóbiró a vívósportban.

A versenyzők több izben kérték a bírókat, hogy az akciót nézzék vissza a videó monitoron, s utána értékeljék újra a találatot.
"Az athéni olimpián tapasztalt birói tévedések után vált szükségessé, hogy valamit tenni kell a vívósportban a biráskodás a terén." -mondta Kamuti Jenő, a MOB főtitkára, aki egyben az Európai Vívószövetség alelnöke is.

A Nemzetközi Szövetség (FIE) francia elnöke René Roche kezdeményezésére fejlesztette ki a svájci Tissot cég a videó bíró rendszert, amit előszőr a torinói világbajnokságon alkalmaztak sikerrel.
A rendszer lényege, hogy kamerával figyelik az asszókat, s a találatok után a bíró előtti LCD képernyőn megjelenik a találat visszajátszása. Így a biró könnyebben tudja megitélni a vitás akcióknál a találatokat.

Emellet számítógépen is rögzítődnek a történtek, s vitás esetben, ha ezt az asszók résztvevői kérik (kétszer tehetik egy asszóban) , ezt nézhetik vissza a bírók, s akár a korábbi itéletüket is felülbírálhatják.
Ez történt több esetben is a hétvégi női kard viadalon , s több esetben is a versenyzőknek adtak igazat a bírók. Így kevesebb lett a vita, s nyugodtabb légkörben zajlottak le az asszók.

Most mégcsak a kardvívó versenyeken használják a technikát, de tervezik, hogy a tőr és párbajtőr sportban is bevezetik majd a vídeó bírót.
Egy másik találmány is jól vizsgázott Budapesten, bár ezt már korábban is alkalmazták a pástokon. Az ukránok (StM ®) fejlesztették ki a vezeték nélküli találatjelzőt. A vívók nem huzzák maguk mögött az elektromos vezetéket, hanem a találatokat a testükre szerelt jeladó segítségével egy rádiófrekcenciás rendszer jelzi. Ezt a módszert 1999-ben fejlesztették ki, s már abban az évben a Goppingeni-i kard világkupán be is mutatták. 2001 óta a FIE Grand Prix versenyein már alkalmazták ezt a rendzsert, s a 2004-es athéni olimpia kard versenyeit is ezzel vívták.

Budapesten hibátlanul müködött mind a két technika, s bár a rendezés költségei kb. 2 millió forinttal megnövekedtek, de a látottak igazolják, ennek van jövője a vívósportban.
Valószinüleg Pekingben az olimpián is találkozhatunk mindkét technikával, már mind három fegyvernem küzdelmein.(www.mob.hu)

XLsport.hu