Andorra, a futballsors ajándéka

Sonejee, Oscar; Garcia, Marc; Koman Vladimir; Stieber ZoltánKoman és Stieber andorraiakkal csatázik a 2013-ban, Budapesten 2-0-ra megnyert mérkőzésen (Fotó: MTI)

Magyarország a 2018-as oroszországi labdarúgó-világbajnokság selejtezőin az európai B csoportba soroltatott, növekvő erősorrendben Andorra, Lettország, a Feröer-szigetek, Svájc és Portugália mellé.

Sorozatunkban Bernd Storck szövetségi kapitány válogatottjának ellenfeleit mutatjuk be, kezdve a 209 nemzetet számláló világranglista 202. helyezettjével, Andorrával.

Andorrát ellenfélül kapni (nem csak futballban) több szempontból is a sors kivételes ajándéka. Kezdjük az esztétikaival: a Pireneusok lágy ölén fekvő parlamentáris társhercegség – nem vicc, ez az államformája a hivatalos nyelvén, katalánul Principat d’Andorra nevet viselő miniállamnak – Európa egyik legszebb országa. Mivel meglehetősen elszigetelt, repülőtere nincs – Barcelonából ajánlatos megközelíteni autóbusszal –, ezért egészen a közelmúltig teljesen egyedi módon fejlődött, és a történelem meghatározó futballáramlatai jobbára elkerülték a parányi országot.

Persze nem teljesen. Ott él például, Andorra la Vellában, a fővárosban a 79 éves Csóka József, a Honvéd egykori labdarúgója, aki az ötvenes évek derekán többször Puskás Ferenc csapattársaként is pályára lépett. Csókát 1956-ban a forradalom vihara egészen Spanyolországig vetette, s miután játszott az Atlético Madridban, 1964-ben az FC Andorra játékosa lett, s ott is telepedett le, idestova 51 éve él ebben a hegyvidéki ékszerdobozban.

Csókával 2012 szeptemberében volt alkalmunk találkozni, az Andorra–Magyarország világbajnoki selejtező előtt, alatt és után, az estadi Comunal büféjében, négyesben egy-egy korsó Águila Dorada sörrel. Csóka úr – korábban a Népsport spanyolországi tudósítója – akkor tudathasadásos állapotában, összefonódó magyar és andorrai énje szorításában óvatos jóslásra vállalkozott. „Persze Magyarország az esélyes – mondta. – Nyilván nincsenek már olyan játékosaik, mint az ötvenes-hatvanas években voltak, Puskás, Kubala, Czibor, Kocsis, de fejlődnek. Mindenesetre nem lesz könnyű dolguk, nem egyszerű győzni Andorrában, az oroszoknak is csak 1-0-ra sikerült, igaz, annak már öt éve.” – mondta Csóka úr, a másnapi mérkőzés – a két ország válogatottjának első összecsapása! – azonban nem igazolta a veterán szakember szavait: az Egervári Sándor dirigálta magyar együttes 5-0-ra lelépte a házigazdát. Juhász, Gera (11-esből), Szalai, Priskin és Koman szerezte góljainkat az európai D csoport nyitómeccsén, amellyel azonnal a hatos élére álltunk.

Már akkor is Koldo Álvarez volt Andorra szövetségi kapitánya, akinek pályafutása mintha cáfolni látszana azt az alapvetést, miszerint a sikerek alapja az állandóság. Az időközben eltelt három év az andorrai futball feltartóztathatatlan és meredek hanyatlásának jegyében múlt el: 2012 szeptemberében még a világranglista 200. helyén vitézkedett válogatottjuk, jelenleg viszont a 202. pozícióban szerénykedik a szebb napokat látott gárda – még mindig a baszk származású, vitoriai születésű Koldo irányításával.

Az andorrai szurkoló azonban türelmes fajta, senki sem akarja lebontani az andorrai szövetség épületét (ha van egyáltalán ilyen…), nem akarják megkövezni, keresztre feszíteni a boldogtalan szakembert. Aki az eddigi második Magyarország–Andorra mérkőzésen is dirigálta hazája válogatottját, 2013. október 15-én, a Puskás Ferenc Stadionban, amikor – már a megbízott kapitány, Csábi József ült a kispadunkon – mindössze 2-0-ra győztünk Nikolics fejesével és Ildefonso Lima öngóljával, eget verő füttykoncert kíséretében.

A bevezetőben emlegetett esztétikai szempont mellett tehát ott van a haszonelvű: Andorránál kívánatosabb riválist nem sodorhatott volna utunkba a sors, mert Európában – a világranglista tanúsága szerint – nem létezik gyengébb válogatott. Amelynek idestova öt éve egy kapus a szövetségi kapitánya… Jelenleg is tök utolsó az Eb-selejtezők B-csoportjában, hat fordulóból nulla ponttal, 3-23-as gólkülönbséggel. A nemzeti együttes rövidke, 19 éves (!) története során örökmérlege 3 győzelem, 11 döntetlen, 113 vereség, írd és mondd egyetlen tétmeccset nyert, a 2006-os világbajnokság selejtezőiben, Macedónia ellen 1-0-ra. A mérkőzés után Dragan Kanatlarovski, a vesztes szövetségi kapitánya azonnal lemondott, mondván, „az eredmény szégyenteljes, megalázó”.

Az bizony. Bármelyik európai válogatott számára.

(napigazdasag.hu / Ch. Gáll András)

 

Forrás: www.jochapress.hu – RSS