Angolai rágós falat

KIKÜLDÖTT MUNKATÁRSUNK JELENTÉSE POZSONYBÓL. Szívinfarktusos első félidőt követően, a másodikban már érvényesítve a tudáskülönbséget, 32-23-ra győzött a magyar leányválogatott Angola ellen a pozsonyi ifjúsági kézilabda-világbajnokság nyolcaddöntőjében. A négy közé jutásért csütörtökön a Szlovákia–Norvégia összecsapás nyertese vár rá.

Roska Emese Boglárka  Hétfőn éjjel érkezett az értesítés, hogy a másnap délutánra tervezett edzésidőpont reggel kilencre került, így a magyar leányválogatott a Brazília elleni sikert követően gyorsan megismerkedhetett a nyolcad- (és negyed)döntő helyszínével, az Ondrej Nepela Jégcsarnokkal a pozsonyi ifjúsági kézilabda-világbajnokságon.

klujber_katrin

Klujber Katrin óriásit játszott Angola ellen Forrás : world2016

A HC Slovan Bratislava jégkorongcsapat impozáns, több mint tízezer néző befogadására alkalmas otthona a jeges sportág hűvös (és az öltözőfolyosón masszív izzadságszagtól bűzös) leheletének köszönhetően kellemes klímát biztosított az együttesnek, amely a nyolc közé kerülésért az A jelű hatosban negyedikként végző Angolával került szembe.

Hajdu János már elmondta, a jó fizikai adottságú, a csoportkörben több rivális életét megkeserítő, kiszámíthatatlan afrikaiak ellen nem lesz könnyű dolguk, s a meglátásaiban osztozott az ismét a helyszínen szorító Marczinka Zoltán szakmai és sportigazgató. „Néha nehezebb képzetlen csapat, mint jó alapokkal bírók ellen játszani”. Noha tízezer nézőnek a tizede sem jött össze, a jónéhány magyar remek hangulatot teremtett, pláne amikor felcsendült az 1995-ös, magyar-osztrák rendezésű női vb dala, a „Szállj el, kismadár”.

A mi szempontunkból aztán az első félidő szállt el. A nemzetközi szövetség újságírói jegyezték meg, hogy rendkívül idegesen kezdett Angola. Nos, akkor a mieinkre nem találhattunk kellően kifejező szinonimát… A 10. percben, 5-5-ös állásnál Hlogyik Petra helyett Suba Sára érkezett a kapuba, őt pedig bő tíz perc elteltével Dányi Bernadett váltotta. Hajdu János már a félidő derekán az általa ritkán használt fegyverhez, az időkéréshez nyúlt (9-10), s ugyanezt tette nem sokkal később, négygólos hátrányban (10-14). Ziccerek maradtak ki, mindenkin a görcsösség érződött, kivéve az angolaiakon, akiknek mestere úgy tombolt a kispad mellett, mintha vb-döntőt vívna a gárdája.

pasztor03

Győzelemnek örülhettek Pásztorék

A félidő felénél hat percig nem talált be a magyar csapat, de aztán Hornyák és Márton Gréta megtörte a gólcsendet, hogy újabb Márton-találattal kialakuljon a 15-13-as félidei, noha angolai vezetés.

A szünetben meglehetősen gondterhelt arccal biztatta egymást a lányok többsége, s őket a stáb tagjai, ám a fordulás után gyógyírként érkezett Háfra Noémi pillanatok alatt szerzett gólja. Az ellenfélnek továbbra sem ízlett a 20. perc előtt nyitottá vált magyar védekezés, Klujber Katrin jól zavarta a támadásaikat, Pál Tamara pedig egyenlített (36. perc, 15-15).

Miután mindenki túljutott az ijedtségen, az együttes szellemesen és hatékonyan kezdett kézilabdázni: a 15 éves Pál remekül irányított, a jobbszélső Klujber átlövőként remekelt, Pásztor pedig beállóból szórta meg az afrikaiakat, míg Dányi kapuját csak ritkán vették be.

Végül magabiztosan, 32-23-ra diadalmaskodott a társaság, amely így negyeddöntős. A négy közé kerülésért csütörtökön a Szlovákia–Norvégia párosítás győztesével találkozik.

„Azt kaptuk, amit vártunk – mondta Hajdu János szövetségi edző, aki azért nagyot szusszant a lefújás után. – Álmosan védekeztünk, kapusaink sem fogtak túl sok labdát. A szünetben lehiggadtunk. Nem mondtam semmi különöset a lányoknak, csak annyit, hogy nyugodjanak meg, jobbak vagyunk. A második játékrészben feljavultunk, a nyitott védekezésünk jól ment. Klujber Katrin óriásit dolgozott elöl, de a többiek is mögötte, s a kapuscsere is bejött, hiszen Dányi Bernadett jól szerepelt. Örülök annak, hogy ötgólos hátrányból jöttünk fel, s hogy a kulcsjátékosaink relatív gyengébb játéka ellenére sikerült magabiztosan nyernünk.”

A meccs emberének Klujbert választották, aki a szokásához híven meg akarta úszni a nyilatkozatadást, aztán persze készségesen értékelt:
„Az elején nagyon görcsösek voltunk, megijedtünk, ők meg elléptek tőlünk. Össze kellett szedni magunkat, hogy ne legyünk feszültek és kapkodók. A félidőben kicsit pihentünk, megbeszéltük, mit kell csinálni. Személy szerint a végére nagyon elfáradtam, fájt már ez-az, de tudtam, tudtuk, nyernünk kell, így minden erőnkkel segítettük egymást.”

Korábbi anyagaink: beszámoló a vasárnapi érkezésről, hétfői szünnap, Magyarország–Kína,szerdai szünnap, Magyarország-Spanyolország, Magyarország–Kongó, interjú Siti Beátával, Magyarország–Svédország, Magyarország–Brazília, Hajdu János-interjú, beszélgetés az újoncokkal

IFJÚSÁGI LEÁNY KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG, POZSONY
Nyolcaddöntő
MAGYARORSZÁG–ANGOLA 32-23 (13-15)
Játékvezetők: Antics, Jakovljevics (szerbek)
MAGYARORSZÁG: Dányi, Hlogyik, Suba (kapusok). Fodor 1, Háfra 4, Hornyák 5 (2), Hudák, Klujber 6, Kuti, Lakatos 1, Márton 6, Pál 3, Pankotai, Pásztor 6, Szabó, Tóvizi. Szövetségi edző: Hajdu János
ANGOLA: Bazolau da Silva, Mota (kapusok), Aquila 1, Basilio, Costa, Delfina 1, Francisco, Gilda 3, Irinela 10 (3), Kiala 2, Leia, Madeira 2, Oliveira 1, S. Paulo, Santana 3, Sebastiao. Szövetségi edző: Alfredo Rodriguez Alvarez.
Kiállítások: 4, ill. 6 perc
Hétméteresek: 2/2, ill. 4/4