Aranyeső a Maty-éren

Nyolc aranyat, összesen pedig 17 érmet szereztek a magyarok a szegedi kajak-kenu Olimpiai Reménységek Versenye első napján. A teljesítmény értékét növeli, hogy az indulók javarészt a hosszabb távokat kedvelik, s akad, aki egy hete maratonon nyert vb-elsőséget, most pedig ezüstérmet szerzett.

MKKSZ/UP-info  Tulajdonképpen már a startpisztoly első eldördülése előtt eldőlt, hogy a magyarok számára hosszú lesz a mostani hétvége a Maty-éren, ahol a 15-17 évesek részvételével rendezik meg az Olimpiai Reménységek Versenyét.

A biztonság kedvéért „hajnali” fél nyolcra kiírt első rajt után ugyanis szép sorban jutottak középdöntőbe és döntőbe a hazai egységek. A 87 fős magyar küldöttségből 52-en már az első nap délelőttjén vízre szálltak, s szinte mindenki tovább is lépett a futamából a 200 m-es távokon.

szeged_orv

Nem volt üresjárat a Maty-éren  •  Fotó: MKKSZ

A délután pedig a várakozásoknak megfelelően szép magyar sikereket hozott. Életkoruk alapján három korosztályban versenyeztek a mieink, s rögtön a nyitányon nyolc aranyérmet szereztek, és összesen 17-szer állhattak fel a dobogóra. E teljesítmény különösen annak tükrében megsüvegelendő, hogy a többség a hosszabb távok specialistája.

A sort Lucz Anna kezdte, aki a 17 évesek K–1 200 m-es küzdelmeiben kevesebb, mint három századdal előzte meg a második Orosz Adriennt. A kenusok első aranyérme sem váratott sokáig magára. A 2000-ben született lányok egyes versenyében Nagy Bianka óriási fölénnyel, több mint három másodperccel verte meg másodikként célba érő francia ellenfelét. Az EDF Démász Szeged ifjú sportolója még a nagy különbség ellenére sem volt teljesen elégedett a döntőbeli teljesítményével:

„Úgy érzem, nem tudtam kievezni magamat. Az olyan versenyen sokkal könnyebb jó időt lapátolni, amikor jönnek mellettem és hajtanak, erre most nem volt lehetőségem, még maradt bennem.”

A párosok mezőnyében nyolc döntőt rendeztek. A magyar egységek fantasztikus teljesítményüknek köszönhetően ötször a dobogó legfelső fokára állhattak fel. A legidősebb korosztály lányai ismét kifogástalanul lapátoltak, így újabb magyar kettős győzelem született. Az arany K–2-ben Szabó Cintia és Gábor Netta nyakába került, akik 33 századdal előzték meg a Sáling Laura, Kovács Petra Sára párost.

Az 1999-ben született fiúk C–2-es versenyében is mindkét hazai egység odaért az első három közé: Slihoczki Ádám és Szőke Attila nagy csatában megelőzte a lengyeleket, míg a harmadik hely Kocsis Ádámé és Zombori Dominiké lett.

orv_csapat

Éremhalmozók  •  Forrás: MKKSZ

A 2000-es korosztály elismerésre méltó teljesítménnyel fejezte be a kettesek sprintversenyeit. A kajakosoknál a Csokor Erik Ferenc, Gergő Bálint összetételű hajó cseh és szlovák vetélytársat szorított maga mögé. Csokor Erik a győzelem után a színvonalat méltatta, valamint előre is tekintett.

„Harmincegy ország van itt, a fiataloknak lendületet ad, hogy folytassák tovább. Komoly a verseny, remélem, hogy az ötszáz párost is meg tudjuk nyerni” – mondta a Tatai Hódy kiválósága.

A lányoknál a Nyuli Dóra, Biben Karina Klaudia kajakpáros két német duót utasított maga mögé. Az újabb magyar aranyéremre csupán néhány percet kellett várni, ugyanis Zupkó Balázs Péter és Zombori Csongor is mindenkinél jobbnak bizonyult a 16 éves korcsoport kenu kettes viadalában.

A nap végén a három korosztály legjobb négyesei mérték össze tudásukat, és az utolsó versenyszám után is két magyar egység volt érdekelt az eredményhirdetésnél. A fiú kenusoknál a Slihoczki Ádám, Kállai Róbert Gida, Mitró Márton, Szőke Attila összetételű hajó – megszerezve a magyar csapat nyolcadik aranyát – megelőzte cseh riválisát, és a Kocsis Ádám, Zupkó Balázs Péter, Zombori Dominik, Zombori Csongor magyar egységet is. A győztes négyes két tagja, Slihoczki Ádám és Szőke Attila a kettes után elsőként tudott duplázni a magyar csapatból.

„A párost nehezebbnek éreztem a négyesnél, mert az előfutamban is sok megdőlésünk és apróbb hibánk volt, ezeket megpróbáltuk korrigálni a döntőre, és úgy érzem, sikerült is. Az utolsó húsz-harminc méteren dőltünk meg kicsit, de jó pályát mentünk” – mondta Slihoczki Ádám.

Az eddig felsorolt érmek mellett Bragato Giada a legidősebbek között kenu egyesben kaparintotta meg a második helyet (múlt héten még maraton vb-t nyert), ugyanebben a korosztályban K–2-ben Lazúr Barnabás és Erős Patrik Dániel két századdal csúszott le a győzelemről. A kajak négyesek között a Lucz Anna, Szendy Lilla Katalin, Gamsjager Lisa-Maria, Gazsó Dorka Alida alkotta egység is ezüstéremig jutott.

A bronzérmek számát a legfiatalabbaknál a kajak egyesben harmadik helyezett Csikós Zsóka mellett a 16 éves kenus Zombori-ikerpár egyik tagja, Dominik is gyarapította.

Az Olimpiai Reménységek Versenye szombat reggel az 1000 méteres táv előfutamaival folytatódik. Az összes eredményt itt találja.