Aranyút, szarvasnyomon

A riói olimpiai első aranyérmét az amerikai tinédzser, Virginia Thrasher nyerte. A 19 éves, műkorcsolyázóból lett sportlövőnek csak a legvadabb álmaiban szerepelt az olimpiai bajnoki cím.

UP-info Az esélyesség bármilyen terhe nélkül állhatott az amerikai Virginia Thrasher löállásba a női 10 m-es légpuskások versenyében a riói olimpián. A 19 éves versenyzőt az eredményei alapján a 23. helyre sorolták, azaz a döntőbe jutás sem volt reális, csakhogy azzal senki sem számolt, hogy acélidegekkel bír.

Virginia Thrasher, Rió első olimpiai bajnoka Forrás: REUTERS/Jeremy Lee

Virginia Thrasher, Rió első olimpiai bajnoka  •  Forrás: REUTERS/Jeremy Lee

A springfieldi lány 14 éves koráig műkorcsolyázott, 2011-ben azután váltott sportágat, hogy a családjával elment vadászni, és első lövésre leterített egy szarvast. Az olimpia előtt azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy „gólyaként” légpuskában két egyéni bajnoki címet is szerzett az amerikai egyetemi bajnokságban, a West Virginia University csapatát is elsőséghez segítve.

Ha erre még nem is kapták fel a fejüket a vetélytársak, arra muszáj volt nekik, hogy megnyerte az amerikai olimpia válogatót, hiszen az már valóban fegyvertény. Pedig mint elmondta, nem is gondolt rá, hogy kvótát szerezhet Rióra.

Arra meg pláne, hogy megnyerheti az olimpiát. Aztán a selejtezőből 416.3 körös eredménnyel a hatodik helyen jutott be a fináléba, ott pedig 208 körrel maga mögé utasított mindenkit, köztük London olimpiai bajnokát, a harmadik helyen végzett kínai Ji Sze-linget, és az alapversenyben olimpiai csúccsal az élen végző, kétszeres bajnok, szintén kínai Tu Li-t is.

„Olyan verseny volt, mint a többi, amelyen kipróbálhattam, mit tudok, és a legjobbamat akartam nyújtani – mondta Ginny a verseny után. – Egyáltalán nem aggódtam az eredmény miatt, bár elérhetőnek tartottam a döntőt és azt is tudtam, ha már ott vagyok, bármi megtörténhet. Ez az év eddig elképesztően alakult, az olimpiai bajnoki cím csak a legvadabb álmaim között szerepelt.”