Az asztalitenisz ezer arca

Az asztalitenisz ezer arca
Kormány Sport

69 év elteltével rendeztek újra asztalitenisz világbajnokságot Magyarországon, mely végül a sportág történetének legnagyobb eseménye lett. A budapesti vb-n a szervezők is kitettek magukért, de a hangulatot és az igazi pingpong élményt természetesen a játékosok és a róluk készült pillanatképek szolgáltatták.

Játék, határok nélkül

Az asztaliteniszezőknek a születési rendellenesség, balesetben bekövetkezett maradandó sérülés, vagy akár a végtag hiány nem jelent leküzdhetetlen akadályt. Ékes példa erre az ausztrál Melissa Tapper és a lengyel Natalia Partyka. Előbbi plexus brachalis bénulásban szenved, ami a felkarban, vagy a vállban keletkező idegsérülésből adódó karbénulást jelenti, míg utóbbinak már születésekor nem fejlődött ki a keze és az alkarja. Natalia szervajátéka emiatt egészen különleges, a jobb felkarjával adja fel a labdát a játék megkezdéséhez.

A két sportoló a nehézségek ellenére nem állt meg a paralimpiánál. A 2016-os riói olimpiai játékokra mindketten kvalifikálták magukat, Budapesten pedig szintén ott voltak a versenyzők között. A világbajnokságon végül a csoportkörön nem jutottak túl, de egy-egy győzelmet azért így is jegyeztek. Melissa Tapper az elefántcsontparti Christine Kamenan-t (4-0), míg Natalia Partyka a horvát Mateja Jeger-t (4-1) győzte le női egyesben „fél kézzel”.

Kevert harcművészet

Az asztalitenisz a huszadik század elején való angliai feltalálása óta világszerte elterjedt sportág lett, mely az ázsiai országok versenyzőinek csatlakozásával, majd dominanciájával évről évre csak transzformálódott. Talán a keleti kultúra belépése, vagy éppen a sok közös pont okozta, de a budapesti Liebherr 2019 Asztalitenisz Világbajnokságon sok induló néha egészen meghökkentő, már-már a kevert harcművészetre hasonlító mozdulatokkal kápráztatta el a magyar közönséget.

Persze a sportolók között ez nem ritka, a labdarúgók közül Zlatan Ibrahimovic például kiválóan hasznosította taekwondo tudását a gólszerzésnél. A pingpong világában egy-egy ilyen mozdulat azonban élmény számba megy, és egészen feltüzeli a nézőket. A magyarországi vb-n a versenyzők bizonyították a nagy érdeműek, hogy nem csupán a veszélyes szavak szótárából ismerik a kungfu -t, a karatét, vagy a tai chi-t.

Csavard úgy, mint Ding Ning

Ha már labdarúgás, ki ne ismerné a „Bend it like Beckham” (csavard úgy, mint Beckham) angol kifejezést? Az ikonikus futballista elképesztő rúgótechnikája élményszámba ment, és bár visszavonulását követően a kor már őt is utolérte, a szófordulat azóta sem lett elavult.

Minden sportágnak meg van a maga virtuóza, a pingpong jelenlegi női mezőnyének kiemelkedő alakja pedig kétségkívül a kínai Ding Ning. A világranglista első helyét elfoglaló asztaliteniszező páratlan technikájának köszönhetően tetemes rajongótáborra tett szert. Játékának egyik leglátványosabb eleme a szervákban rejlik, melyeket egészen egyedi módon, a labda feldobása után szinte a földig leguggolva végez el. Budapesten meg kellett elégednie a bronzéremmel, a nézőknek viszont maradandó emlékeket hagyott.

A labda szerelmesei

A sportágból adódóan nem meglepő, hogy az asztaliteniszezők világa a labda körül forog. A mérkőzéseken készített pillanatképek alapján azonban azt sem túlzás állítani, hogy ez az imádat bőven felülmúlja Leonardo DiCaprio és Kate Winslett szerelmét a Titanic című filmben, sőt néhány fotó megtekintése után még a Gyűrűk Urából ismert Smeagol megszállottsága a „drágaság” iránt is eltörpülni látszik.

Egy tökéletes világban mindenki találna magának egy olyan társat, aki úgy néz rá, mint az asztaliteniszezők a pingpong labdára. Az említett versenyzők partnereinek viszont minden bizonnyal komoly lelki erőre van szüksége a féltékenység kordában tartásához.

Fotók: Flickr/ITTFworld