Az áttörés éve

András Csaba, a BVSC-Zugló 14 esztendős asztaliteniszezője valósággal berobbant a köztudatba 2016-ban. A serdülőként már az ifjúságiak között is kiemelkedő eredményeket elérő, felnőtt Extraligában játszó fiatalt az áttörést jelentő évről, az edzőit pedig róla kérdeztük.

Majer Dániel András Csaba óriásit lépett előre 2016-ban. A BVSC-Zugló korábban is ígéretesnek tartott, korosztályában győzelmeket halmozó asztaliteniszezője az idősebbek között megnyert ifjúsági top-12-vel tette fel a pontot az i-re, mi pedig utánajártunk a robbanásszerű fejlődés okainak.

Edzés közben Forrás: BVSC facebook

Edzés közben  •  Forrás: BVSC facebook

Legyen edző vagy csapattárs, egytől egyig ugyanazt emelte ki elsőként András Csabáról, a munkamorálját. „Ő az egyik legszorgalmasabb fiú ebben a klubban” – mondta róla klubtársa, Bruckner Máté, akit – noha négy évvel idősebb nála – már többször legyőzött. Máté szavait Tokaji Sándor utánpótlás-vezetőedző is csak megerősíteni tudta, mondván Csaba rengeteg különfoglalkozást vállal az általános tréningek mellett. Ez különösen azért fontos, mert a nemzetközi mezőnyben olyan országok versenyzőivel kell felvegye a kesztyűt, amelyekben bentlakásos, a futballakadémiákhoz hasonló intézményekben készülnek a fiatalok, napi hét-nyolc órát edzenek, és az egész életük a sport köré szerveződik. „Magántanuló vagyok, de így is nehéz összehangolni a sulit és az edzést. Én jelenleg a kondiedzéssel együtt kettőtől nagyjából fél hétig tréningezem mindennap, de például megkérdeztem az orosz Európa-bajnokot, és ő napi nyolc-kilenc órát tölt ugyanezzel” – mondta Csaba.

A másik nehézséget a hirtelen jött növekedése jelenthette volna, végül azonban éppen emiatt javult nagyot a játéka. „A tapasztalat szerint a fiataloknak ilyenkor szétesik a mozgásuk, visszaesik a teljesítményük, Csabánál viszont ez, valamilyen csodával határos módon, pont fordítva történt. Erőteljesebb, dinamikusabb lett a játéka – avatott be a fejlődés okaiba Jakab János, Csabának az aktív pályafutását nemrég befejező edzője, akivel Tokaji Sándor is egyetért. – Hosszabb a karja és lába, jobban odaér a labdákra, és a lendítőereje is nagyobb lett.”

Ne gondoljuk azonban, hogy csak a fizikai paraméterek megváltozásának köszönhetően javult ekkorát. „Rendkívüli falsérzéke van, olyan pörgést tesz bele a labdába, ami a korosztályában egyedülálló, de még a felnőttmezőnyben sem megy mindenkinek” – mondta Jakab. Emiatt az ellenfeleknek is mind nagyobb gond a legyőzése. „Egyre kevésbé szeretek ellene játszani, mert az utóbbi időben többször is megvert. A szervája nagyon sokat fejlődött, valamint külön erőssége a balkezes elleni játék” – dicsérte Bruckner Máté.

A dobogó tetején az ifjúsági top 12-n

A dobogó tetején az ifjúsági top-12-n

A 2016-os év két legemlékezetesebb pillanatát a korosztályos Európa-bajnokságon a serdülő fiúcsapattal nyert bronzérem – amelynek elérésében Csaba oroszlánrészt vállalt –, valamint a nála négy évvel idősebbek ellen veretlenül megnyert ifjúsági top-12 jelentette, azt megelőzően pedig (de az a papírforma volt) a saját korosztályában is a top első helyén zárt. „Már februárban és márciusban éreztem, hogy ez egy nagyon jó év lehet, az edzőim szerint ebben a két hónapban szenzációsan játszottam.”

Mindennek tetejébe az ősszel, a felnőtt Extraligában is bemutatkozhatott, a sorozat férfiaknak szóló kiírásában minden idők legfiatalabbja lett. A fejlődéséhez ez, a folyamatos felnőttek elleni játék is hozzájárult. Tokaji Sándor szerint ha ilyen szorgalommal folytatja, az európai ranglistán is az élmezőnybe tartozó felnőtt asztaliteniszező válhat belőle.

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS