Az első U23-as magyar Eb-arany

Szép magyar sikerrel ért véget az U23-as Európa-bajnokság kötöttfogású versenye. Az első napi egy bronz és két ötödik hely mellé a másodikon arany- és bronzérem érkezett: a 85 kg-os Szilvássy Erik megszerezte az első U23-as Eb-győzelmünket, míg a 75 kg-os Lévai Zoltán megismételte a tavalyi harmadik helyét. A pontversenyben Magyarország második lett a három bajnoki címet begyűjtő Grúzia mögött.

Szekeres István A kötöttfogás már befejezte a szereplését a ruszei Bulsztrad Arénában. Harminc ország 139 birkózója versengett két napon át a három szőnyegen. A sportág európai szuperhatalmai közül egyedül Örményország maradt távol. Az aranyérmek számában 4-4-es döntetlennel zárult a hajdani szovjetköztársaságok és a többi európai ország versenye. Az egyik részről a grúzok három, az oroszok egy Európa-bajnoki címet szereztek, míg a másik négyen a lengyelek, a németek, a törökök és – milyen jó kimondani! – a magyarok osztoztak.

Szilvássy Erik, a magyar aranyérmes

Szilvássy Erik fizikailag kitűnően megalapozott, és gazdag technikai tárházzal színesített birkózást mutatott be. Végrehajtott okos és mutatós emelést a görög ellenféllel szemben a selejtezőben, emelte a svédet is, majd szaltóval induló levitelt csinált meg ellene a negyeddöntőben. Az elődöntő első menetében négypontos, szép válldobást adott el a szerb Dobrevnek, a másodikban pedig megkontrázta a pörgetését.

A döntő már csak afféle jutalomjáték volt. Legalábbis utólag nézve a történteket. A bolgár Joan Dimitrov ugyan mindössze egy, kadet Eb-n szerzett hetedik helyet tudott felmutatni mostanáig, de Ruszéban mégiscsak elmenetelt a döntőig. Attól is lehetett tartani, hogy a döntő egyetlen hazai szereplőjének kicsit lejt a szőnyeg… Lejtett is, de csak icipicit, annyit, hogy előbb Szilvássyt intették meg a bírók, és került térdelő helyzetbe. Csakhogy a bolgárnak az lett a veszte. A pörgetését ugyanis a Pénzügyőr SE birkózója megkontrázta, és Jordanov szabályszerűen a hátán feküdt, de azzal már nem kellett törődni, látványos hátsó emelés követte ugyanis, amelyért járt a négy pont, és már 6-0 volt az eredmény. A vezetőbíró azonban jelezte, hogy a bolgár – szabálytalanul – lábat fogva próbált védekezni. Azért pedig intés jár, és még két pont is az ellenfélnek. Ezzel lett 8-0, azaz technikai tus az 1:57. percben.

A vezetőbíró Szilvássy kezét emeli a magasba

Lévai Zoltán bronzmérkőzése, amely ugyanúgy 8-0-ra végződött, egyetlen másodperccel tartott tovább. A dorogi versenyző térdelő helyzetből előbb hídba billentette, majd háromszor megpörgette az olasz Luca Dariozzit, mindegyikért járt a két pont, és négyszer kettő az ugyebár nyolc…

Zolinak már régen érik az aranya is, de most sem akart összejönni. A nem éppen dán nevű Bisultanovot szép, négy pontot érő válldobással verte meg. Majd a fehéroroszt intézte el gyorsan a második menet elején, mert előbb kiléptette a szőnyegről, majd mögékerülést hajtott végre, azzal lett 3-0. Következett még egy levitel is, azt azonban óvás után elvették tőle.

A dráma az elődöntőben következett be. A junior világ- és Európa-bajnok, és a későbbi aranyérmes, a grúz Bolkvadze ugyanis némiképp vitatható bírói ítélet nyomán szerzett hét pontot, ami persze sorsdöntőnek bizonyult. A magyar indított csípődobást, de az ellenfele rázuhant, és abból a helyzetből kétszer megpörgette, s máris 6-0-ra vezetett. De egyetlen pontot sem kellett volna kapnia, ha a bírók úgy ítélik meg, hogy az akciósor Lévai dobásából indult. Mivel a szabályok védik a saját akciót, fel kellett volna állítani a két versenyzőt, és a meccs 0-0-ról folytatódott volna. Az ítészek azonban úgy látták, hogy a magyar akcióját az ellenfél átvette, és be is fejezte. Hogy teljes legyen a baj, a magyar óvást elutasították, és az eredménytelen challege-ért is járt egy pont a grúznak. A 0-7 pedig már túlontúl sok volt…

Losonczi Ottó és Almási Ferenc egy-egy vereséget követően esett ki. Pedig mind a ketten nagyot harcoltak. Losonczi a török Başar ellen 0-6-ról jött vissza úgy, hogy a hajrában már 8-7-re ő vezetett. Akkor azonban a török akrobatamutatvánnyal mégis megszerezte a győzelmet. Almási a német junior Európa-bajnok John ellen vívott ádáz csatát. Az ellenfél – már elnézést a hasonlatért – olyan, mint valamilyen átok rossz kölyök, tör-zúz a szőnyegen… Szóval, nem az a technikás típus. Pedig tud birkózni, igaz, a második menet elején Almási 0-3-ról tanítani való csípődobással vette át a vezetést tőle. Két perc azonban még hátravolt. Fél perccel a vége előtt viszont már 8-4-gyel a németnek állt a zászló.

Almási akkor olyat tett, amit nem lenne szabad. Kituszkolta a szőnyegről – egyetlen pontért. Ahelyett, hogy kockáztatott, valamilyen nagy dobással állt volna elő a győzelemért, hosszú időt elvacakolt azért az egy pontért, holott azzal együtt kikapott.

Lesz tehát megbeszélni való itthon… Rá is kell szánni néhány percet.

Aztán pedig órák hosszat örülni, ünnepelni! Van mit.

U23-AS EURÓPA-BAJNOKSÁG, RUSZE (BULGÁRIA)
Kötöttfogás, 2. versenynap
A magyar szereplők. 66 kg (19 induló): Losonczi Ottó. 75 kg (20): Lévai Zoltán. 85 kg (15): Szilvássy Erik. 130 kg (15): Almási Ferenc
A magyar mérkőzések. Selejtező. Szilvássy–Dimitriosz Tszekeridisz (görög) 3-1, Christian John (német)–Almási 8-5. Nyolcaddöntő. Enes Başar (török)–Losonczi 10-8, Lévai–Raibek Bisultanov (dán) 4-2. Negyeddöntő. Lévai–Tyimur Berdijev (fehérorosz) 3-0, Szilvássy–Kristoffer Berg (svéd) 5-1. Elődöntő. Gela Bolkvadze (grúz)–Lévai 7-2, Szilvássy–Nikolaj Dobrev (szerb) 6-0