Az év német edzője

Az év korosztályos edzőjének választották meg Nagy Zoltánt Németországban. Az Ulmban az U16-osokkal dolgozó szakember másodszor érdemelte ki az elismerést.

UP-info Az U16-os korosztályban az év edzőjének választották meg Nagy Zoltánt Németországban. Az Ulmban edzősködő, 85-szörös válogatott kosárlabdázó a kosarsport.hu kérdéseire válaszolt.

– 2012-ben is elnyerte a korosztályos év edzője címet Németországban: most milyen érzésekkel fogadta az elismerést?

– Váratlan hír volt, mert a négyes döntő előtt hozták a nyilvánosságra, és mindenki az elődöntőre készült. De nagyon örültem. Kiváló szakemberek dolgoznak a német utánpótlásban, és büszke vagyok rá, hogy az ő szavazataik alapján esett rám a választás. Persze, ha az ember ilyen címet kap, köszönettel tartozik a vezetőinek, a segítőinek, a szülőknek és a csapatának.

– Melyek voltak az idei szezon legnagyobb kihívásai?

– Sokan úgy gondolják, a kérdésre egyszerű a válasz: bajnokságot nyerni. Ez óriási dolog. Mi is azért dolgoztunk, de sajnos a döntőben vereséget szenvedtünk, mégis nagyszerű szezont zártunk, ami erőt ad a folytatásra. De az igazi kihívás a tervezésben és a játékosok képzésében rejlik. Ez a szezon a hároméves ciklus befejező éve volt, amelyben az U16-os csapat játékosainak képzése, egyéni képességeinek továbbfejlesztése és a csapatmunka további felépítése volt a legfontosabb feladat.

– Miért döntött úgy, hogy külföldön próbál szerencsét?

Euer Foto ist hier nicht dabei? Schaut auf www.ulmtagundnacht.de, dort findet ihr es. Euch gefallen unsere Bilder? Bitte "liked" und "teilt" doch unsere Seite. © Alle Rechte vorbehalten. Die gewerbliche Nutzung ist nur mit schriftlicher Einwilligung gestattet. © Alexander Fischer

Nagy Zoltán  •  Fotó: Alexander Fischer

– Kaland a családnak és nagy lehetőség a fiatal edzőnek, hogy megismerkedjen az utánpótlás-neveléssel. Az első német küldetés 1995-től 1999-ig tartott, még játszottam is alacsonyabb ligákban, de a fő feladatom az utánpótlás-program felépítése volt. Ezt követően, két év magyarországi tapasztalatszerzés után, 2001-ben kerültünk vissza Nördlingenbe. A német sportágfejlesztés alapja a magas színvonalú követelmények bevezetése volt. Ez évről-évre tovább bővül, és már az utánpótlás-programokat is magába foglalja. Infrastruktúra, gazdasági alapok, sportszakmai kötelezettségek. Ez a követelményrendszer mindenki számára kötelező, és a működéshez szükséges feltételeket is meg kell teremteni.

– Mik a hosszú távú tervei?

– Tovább bővíteni, tovább fejleszteni a Ratiopharm Ulm tehetségkutató és tehetséggondozó programját. A kiszemelt tehetségeket kiemelt képzésben részesíteni, csapatokat kovácsolni, amelyek megint versenyképesek lesznek a német utánpótlás négyes döntőjében, és a legtehetségesebbek később pályára léphetnek a Ratiopharm Arenában, a Bundesligában. De ne feledjük, hogy a fő cél a játékosok képzése, a versenyeztetés pedig a képzés része.

– Milyen különbségek vannak a német és a hazai utánpótlás-állomány között?

– Ismereteim szerint a magyar utánpótlás-program szövetségi szinten hasonló, mint a német, a különböző korosztályok programjai egymásra épülnek, és a játékosok képzése a leghangsúlyosabb feladat. Persze ehhez képzett edzők is kellenek. Németország utánpótlás-programja az elmúlt tíz évben a már említett törekvések miatt nagyot fejlődött. Kötelezték a Bundesliga-klubokat, hogy főállású utánpótlásedzőket és főállású fizikai képességfejlesztő edzőket foglalkoztassanak. A beiskolázótáborokat a tizenhárom-tizennégy éves fiatalabb korosztályokkal kezdték, a tehetséggondozás és a nemzetközi versenyeztetés pedig a tizenöt éves korosztállyal kezdődött. Négy főállású szövetségi edző egész éves munkájával a válogatott csapatok versenyképesek Európa élcsapataival. Természetesen, a sportág fejlődése ösztönzi a további fejlesztéseket, az újabb programok felépítését. Az U16-os, U18-as és az U20-as utánpótlás válogatottak nemzetközi sikerei megkoronázhatják ezt a fejlődést. A Bundesliga-csapatok állandó résztvevői a felnőtt nemzetközi kupáknak, a tehetséges fiatal korosztályok a Dirk Nowitzki-korszak után újra esélyesek lehetnek a nemzeti válogatottal a sikerekre.

– Pongó Marci is az Ulm csapatának tagja, őt edzette-e?

– Nem edzettem Marcit, de követtem a fejlődését, és próbáltam támogatni, ha szükség volt rá. Nagyszerű irányító lehet, mert érti a játékot. Tulajdonképpen minden téren sokat kell még fejlődnie, de a legfontosabb, hogy védekezésben lépést tartson a külföldi irányítókkal. Az atlétikus képzése kulcsfontosságú. A következő szezon meghatározó lehet a pályafutásában.

– Fazekas Máténak, a magyar U16-os válogatott tagjának viszont edzője volt.

– Nagy felelősséget vállaltunk Máté beiskolázásával. Ulmban előtte még soha senki nem igazolt külföldről játékost a 16. év betöltése előtt. Máté 14 éves volt, amikor hozzánk került. A legnagyobb sikernek a beilleszkedését tartom, hónapról hónapra egyre stabilabb lett az iskolában, a környezetében és a kosárlabdában. Nagy jövő előtt áll, tehetséges játékos, akinek még mindenben nagyon sokat kell fejlődnie. Az elmúlt két év komoly előkészítés volt a folytatásra. Nagyon örülök, hogy a magyar U16-os válogatottban is szerepelhet.

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS