Az év korosztályos edzőjének választották meg Nagy Zoltánt Németországban. Az Ulmban az U16-osokkal dolgozó szakember másodszor érdemelte ki az elismerést.
UP-info • Az U16-os korosztályban az év edzőjének választották meg Nagy Zoltánt Németországban. Az Ulmban edzősködő, 85-szörös válogatott kosárlabdázó a kosarsport.hu kérdéseire válaszolt.
– 2012-ben is elnyerte a korosztályos év edzője címet Németországban: most milyen érzésekkel fogadta az elismerést?
– Váratlan hír volt, mert a négyes döntő előtt hozták a nyilvánosságra, és mindenki az elődöntőre készült. De nagyon örültem. Kiváló szakemberek dolgoznak a német utánpótlásban, és büszke vagyok rá, hogy az ő szavazataik alapján esett rám a választás. Persze, ha az ember ilyen címet kap, köszönettel tartozik a vezetőinek, a segítőinek, a szülőknek és a csapatának.
– Melyek voltak az idei szezon legnagyobb kihívásai?
– Sokan úgy gondolják, a kérdésre egyszerű a válasz: bajnokságot nyerni. Ez óriási dolog. Mi is azért dolgoztunk, de sajnos a döntőben vereséget szenvedtünk, mégis nagyszerű szezont zártunk, ami erőt ad a folytatásra. De az igazi kihívás a tervezésben és a játékosok képzésében rejlik. Ez a szezon a hároméves ciklus befejező éve volt, amelyben az U16-os csapat játékosainak képzése, egyéni képességeinek továbbfejlesztése és a csapatmunka további felépítése volt a legfontosabb feladat.
– Miért döntött úgy, hogy külföldön próbál szerencsét?
– Kaland a családnak és nagy lehetőség a fiatal edzőnek, hogy megismerkedjen az utánpótlás-neveléssel. Az első német küldetés 1995-től 1999-ig tartott, még játszottam is alacsonyabb ligákban, de a fő feladatom az utánpótlás-program felépítése volt. Ezt követően, két év magyarországi tapasztalatszerzés után, 2001-ben kerültünk vissza Nördlingenbe. A német sportágfejlesztés alapja a magas színvonalú követelmények bevezetése volt. Ez évről-évre tovább bővül, és már az utánpótlás-programokat is magába foglalja. Infrastruktúra, gazdasági alapok, sportszakmai kötelezettségek. Ez a követelményrendszer mindenki számára kötelező, és a működéshez szükséges feltételeket is meg kell teremteni.
– Mik a hosszú távú tervei?
– Tovább bővíteni, tovább fejleszteni a Ratiopharm Ulm tehetségkutató és tehetséggondozó programját. A kiszemelt tehetségeket kiemelt képzésben részesíteni, csapatokat kovácsolni, amelyek megint versenyképesek lesznek a német utánpótlás négyes döntőjében, és a legtehetségesebbek később pályára léphetnek a Ratiopharm Arenában, a Bundesligában. De ne feledjük, hogy a fő cél a játékosok képzése, a versenyeztetés pedig a képzés része.
– Milyen különbségek vannak a német és a hazai utánpótlás-állomány között?
– Ismereteim szerint a magyar utánpótlás-program szövetségi szinten hasonló, mint a német, a különböző korosztályok programjai egymásra épülnek, és a játékosok képzése a leghangsúlyosabb feladat. Persze ehhez képzett edzők is kellenek. Németország utánpótlás-programja az elmúlt tíz évben a már említett törekvések miatt nagyot fejlődött. Kötelezték a Bundesliga-klubokat, hogy főállású utánpótlásedzőket és főállású fizikai képességfejlesztő edzőket foglalkoztassanak. A beiskolázótáborokat a tizenhárom-tizennégy éves fiatalabb korosztályokkal kezdték, a tehetséggondozás és a nemzetközi versenyeztetés pedig a tizenöt éves korosztállyal kezdődött. Négy főállású szövetségi edző egész éves munkájával a válogatott csapatok versenyképesek Európa élcsapataival. Természetesen, a sportág fejlődése ösztönzi a további fejlesztéseket, az újabb programok felépítését. Az U16-os, U18-as és az U20-as utánpótlás válogatottak nemzetközi sikerei megkoronázhatják ezt a fejlődést. A Bundesliga-csapatok állandó résztvevői a felnőtt nemzetközi kupáknak, a tehetséges fiatal korosztályok a Dirk Nowitzki-korszak után újra esélyesek lehetnek a nemzeti válogatottal a sikerekre.
– Pongó Marci is az Ulm csapatának tagja, őt edzette-e?
– Nem edzettem Marcit, de követtem a fejlődését, és próbáltam támogatni, ha szükség volt rá. Nagyszerű irányító lehet, mert érti a játékot. Tulajdonképpen minden téren sokat kell még fejlődnie, de a legfontosabb, hogy védekezésben lépést tartson a külföldi irányítókkal. Az atlétikus képzése kulcsfontosságú. A következő szezon meghatározó lehet a pályafutásában.
– Fazekas Máténak, a magyar U16-os válogatott tagjának viszont edzője volt.
– Nagy felelősséget vállaltunk Máté beiskolázásával. Ulmban előtte még soha senki nem igazolt külföldről játékost a 16. év betöltése előtt. Máté 14 éves volt, amikor hozzánk került. A legnagyobb sikernek a beilleszkedését tartom, hónapról hónapra egyre stabilabb lett az iskolában, a környezetében és a kosárlabdában. Nagy jövő előtt áll, tehetséges játékos, akinek még mindenben nagyon sokat kell fejlődnie. Az elmúlt két év komoly előkészítés volt a folytatásra. Nagyon örülök, hogy a magyar U16-os válogatottban is szerepelhet.