Az újonc meg a többiek

Parádézó kispesti fiatalokat, ismét számos 1996. január 1-je után született játékossal felálló Haladást, meglepően sok huszonegy év alattit pályára küldő Diósgyőrt és egy újoncot hozott a labdarúgó NB I őszi idényének utolsó előtti, tizennyolcadik fordulója.

Majer Dániel Több fiatalnak is emlékezetes maradhat az élvonalbeli labdarúgó-bajnokság 18. fordulója. Szabó Ádám NB I-es bemutatkozása, a honvédos Gazdag és Koszta remek teljesítménye adhatott okot elégedettségre, a sokszor ificsapatra emlékeztető Haladás azonban ezúttal vereséget szenvedett.

Szabó Ádám (labdával) bemutatkozott Fotó: mtkbudapest.hu

Szabó Ádám (labdával) bemutatkozott  •  Fotó: mtkbudapest.hu

Kezdjük az újoncot avató MTK–Újpest találkozóval,  amely a kék-fehérek új stadionjának eddigi legmagasabb nézőszámát hozta. A hazai fiatalokat azonban a megszokottnál kisebb számban láthatták, ugyanis mindössze egyikük, Katona Máté (19) kapott helyet a kezdőcsapatban, hogy szembenézzen az újpestiek 20 éves védőjével, Kecskés Ákossal. A figyelmet azonban szarvashibával hívta fel magára a 16. percben, amikor a saját térfelén csapattárs helyett Balogh Balázshoz passzolt, ő gyors helyzetfelismeréssel Bardhi elé emelt, aki kapásból a hálóba lőtt, megszerezve a vezetést az Újpestnek.

A második félidő eleji kék-fehér egyenlítésben a másik fiatal, Kecskés is benne volt kicsit, többek között az ő feje felett is átszállt Kanta szöglete, amelyet Poór kotort közelről a kapuba. Az újpesti védő a 93. percben javíthatott volna, Balogh szögletét azonban a kapu torkából nem tudta átjuttatni Petkovicon. Két perccel a rendes játékidő vége előtt újoncot avattak a hazaiak, a 2012/13-as bajnokság óta az MTK-ban nevelkedő, azelőtt az NB III-as csapatban játszó Szabó Ádám (20) Katonát váltotta.

A Diósgyőrnek a Vasas elleni idegenbeli mérkőzésén debütáns ugyan nem volt, abból a szempontból azonban különleges összecsapásnak lehettünk szemtanúi, hogy a DVTK-ban eddig egyszer sem kezdett három fiatal, ráadásul mindegyikük – Makrai Gábor (20), Kitl Miklós (19) és Nemes Milán (20) is – végigjátszotta a találkozót. A Vasasban ugyanezt Vida Mátétól (20) és Murka Benedektől (19) láthattuk. Létszámfölény ide, vagy oda, meglehetősen alárendelt szerepet játszott a diósgyőri kontingens, a helyzetek többségét az angyalföldiek dolgozták ki. A 38. percben 0-0-s állásnál Ristevski tört be a tizenhatoson belülre, centerezésén Remili átesett, majd érkezett Murka, de 15 méterről a kapu fölé vágta a labdát.

A Vasas fiatalja az 58. percben sem talált ugyan kaput, gólt azonban ekkor már szerzett. Remili felívelt szabadrúgását a diósgyőri Eperjesi bólintotta a tizenhatos sarka felé, az ott álló Murka pedig kapásból a jobb kapufa irányába tüzelt. Szerencséjére a kapu mellé tartó lövés Németh Milán lábán irányt változtatott, így öngóllal szerzett vezetést a Vasas. Előnyét később még kettővel növelte, a vége 3-0 lett.

Parádéztak a kispesti fiatalok a Gyirmót ellen Fotó: Buapest Honvéd FC facebook

Parádéztak a kispesti fiatalok a Gyirmót ellen  •  Fotó: Buapest Honvéd FC facebook

A Gyirmót–Honvéd találkozón igazi fiatal-parádét láthattak a nézők. Az első félidőben még haloványabbak voltak Koszta Márkék (20), a másodikra azonban rákapcsoltak. Holender labdaszerzése után Koszta remek meglátással ugratta ki a büntetőterületre betörő Prossert, aki ballal, laposan a hálóba lőtt, megszerezve a kispesti vezetést. Tíz perccel később Gazdag Dániel (20) is megvillant, gyirmóti szögletet követő, három a kettő elleni kontratámadás befejezéseként a Prossertől kapott labdát két védő között középre juttatta, a tizenegyesponthoz érkező Holender pedig felvarrta a bal felsőbe.

Hogy a négy gólból háromban fiatalok is közreműködjenek, arról az utolsó húsz perce beálló Zsótér Donát (20) gondoskodott, aki a félpályáról megindulva, közben félig a földre kerülve, előbb két védőt kicselezett, majd a tizenhatoson begyalogló Gazdag elé passzolt. A lövés ugyan nem sikerült a legjobban – Sebők kapus lábbal a jobb kapufára tudta tolni –, a kipattanót azonban Vasiljevic Hidi elé gurította, aki ballal eltekerte a labdát a hosszúba. A Honvéd 4-0-ra nyert idegenben, a hazai csapatban 90 percet kapó Jancsó András (20) és a második félidőre beálló Sallói Dániel (20) bánatára.

A Haladás paksi vendégjátéka vonultatta fel a legtöbb fiatalt egy csapatban, Mészöly Géza szokásához híven többeknek, egészen pontosan Polgár Kristófnak (20), Rácz Barnabásnak (20), Tóth Máténak (18) és Hegedűs Jánosnak (20) szavazott bizalmat, ráadásul mindannyiuknak a kezdőcsapatban. A Paksban egyedül Lenzsér Bence (20) várta 1996. január 1-je után születettként a mérkőzést. A találkozó egyetlen, fiatal szempontból említésre méltó momentumát az 58. perc hozta, 1-1-es állásnál Ars lőtte közelről Kemenesbe a labdát, aztán a kipattanót megszerezve a tizenhatoson álló Rácznak gurított, ő azonban csúnyán a kapu fölé lőtt. A mérkőzést Szakály Dénes szépségdíjas góljával a Paks nyerte 2-1-re.

A Debrecen–Videoton és a Mezőkövesd–Ferencváros találkozón nem játszott huszonegy év alatti fiatal.

HÉTRŐL HÉTRE
1. FORDULÓ. 8 csapatban 18 játékos összesen 1119 percet játszott.
2. FORDULÓ. 8 csapatban 15 játékos összesen 1170 percet játszott.
3. FORDULÓ. 7 csapatban 17 játékos 1045 percet játszott.
4. FORDULÓ. 8 csapatban 18 játékos 1030 percet játszott.
5. FORDULÓ. 8 csapatban 18 játékos 1204 percet játszott.
6. FORDULÓ. 8 csapatban 18 játékos 1117 percet játszott.
7. FORDULÓ. 7 csapatban 17 játékos 1090 percet játszott.
8. FORDULÓ. 8 csapatban 20 játékos 1176 percet játszott.
9. FORDULÓ. 9 csapatban 23 játékos 1396 percet játszott.
10. FORDULÓ. 9 csapatban 20 játékos 1306 percet játszott.
11. FORDULÓ: 9 csapatban 18 játékos 1089 percet játszott.
12. FORDULÓ: 8 csapatban 20 játékos 1264 percet játszott.
13. FORDULÓ: 8 csapatban 16 játékos 1139 percet játszott.
14. FORDULÓ: 8 csapatban 19 játékos 1180 percet játszott.
15. FORDULÓ: 8 csapatban 22 játékos 1543 percet játszott.
16. FORDULÓ: 8 csapatban 18 játékos 1222 percet játszott.
17. FORDULÓ: 8 csapatban 22 játékos 1373 percet játszott.
18. FORDULÓ: 8 csapatban 18 játékos 1334 percet játszott.
♦♦♦
U20-AS GÓLLÖVŐLISTA
Koszta Márk (Honvéd) 3 gól; Rácz Barnabás (Haladás), Sallói Dániel (Gyirmót) 2 gól; Hegedűs János (Haladás), Murka Benedek (Vasas), Vogyicska Bálint (MTK) 1 gól
♦♦♦
A LEGTÖBBET JÁTSZOTTAK
1. Gazdag Dániel (Honvéd) 1570 perc, 2. Koszta Márk (Honvéd) 1440 perc, 3. Lenzsér Bence (Paks) 1440 perc, 4. Vida Máté (Vasas) 1418 perc, 5. Polgár Kristóf (Haladás) 1380 perc, 6. Rácz Barnabás (Haladás) 1357 perc, 7. Hegedűs János (Haladás) 1344 perc, 8. Kecskés Ákos (Újpest) 1270 perc, 9. Vogyicska Bálint (MTK) 1141 perc, 10. Nemes Milán (Diósgyőr) 1112 perc, 11. Sallói Dániel (Gyirmót) 1004 perc, 12. Jancsó András (Gyirmót) 1001 perc, 13. Szivacski Donát (Vasas) 900 perc, 14. Korozmán Kevin (MTK) 878 perc, 15. Pávkovics Bence (Újpest) 865 perc, 16. Murka Benedek (Vasas) 511 perc, 17. Tóth Máté (Haladás) 469 perc, 18. Makrai Gábor (Diósgyőr) 449 perc, 19. Szatmári István (MTK) 350 perc, 20. Kleisz Márk (Vasas) 312 perc, 21. Zsótér Donát (Honvéd) 275 perc, 22. Katona Máté (MTK) 273 perc, 23. Kitl Miklós (Diósgyőr) 216 perc, 24. Szalai András (Paks) 199 perc, 25. Csernik Kornél (FTC) 160 perc, 26. Jelena Richárd (Paks) 146 perc, 27. Szegi Vince (Gyirmót) 143 perc, 28. Ternován Patrik (Diósgyőr) 135 perc, 29. Zachán Péter (Paks) 90 perc, 30. Tóth Patrik (Újpest) 69 perc, 31. Dombi Gergő (Haladás) 44 perc, 32. Takács Ronald (MTK) 36 perc, 33. Fejős Áron (Paks) 19 perc, 34. Tömösvári Bálint (Honvéd) 11 perc, 35. Sejben Viktor (Videoton) 8 perc, 36. Kovács Dániel (Honvéd) 6 perc, 37. Szabó Áron (MTK) 2 perc, 38. Szőke Dániel (Haladás) 1 perc, 39. Kovács Zsolt (Gyirmót) 1 perc