Ázsia, végszóra

Tizenhárom ország versenyzői nyertek aranyat Ázsia manilai juniorbajnokságán. Tíznél több érmet öt ország birkózói szereztek. A mezőnyt – az augusztusi világbajnokság jegyében – magyar szemmel is vizsgáltuk.

Szekeres István Honlapunkon beszámoltunk a pánamerikai juniorbajnokságról, majd naponta adtunk hírt az Eb történéseiről. Mindkettőt megelőzte a juniorok Ázsia-bajnoksága a Fülöp-szigetek fővárosában, Manilában (mert természetesen ott is él a sportág), csakhogy heteken át semmiféle információ nem jelent meg róla a világszövetség honlapján és a hivatalos adatbázisában. Nemrégiben pótolták.

Pótoljuk hát mi is. A többi kontinens eredménye különösen azért fontos (mármint önmaga jelentőségén túl), mert kellenek az információk az augusztus végén a franciaországi Mâconban kezdődő junior-világbajnokság várható mezőnyéről. Nem utolsósorban a magyar U20-asoknak.

A versenynek 241 indulója volt, a legeredményesebb országok közül egyedül a Koreai NDK hiányzott. Tizenhárom ország birkózói nyertek érmet, közülük hét aranyat is. Tíznél több érmet gyűjtött Japán és Kazahsztán (14), India és Üzbegisztán (12), valamint Irán (11), amely azonban a női birkózásban még mindig nem indított versenyzőt, bár a vallási okok miatt kizárt szakág is kezd lassacskán kibontakozni.

A kötöttfogásban tíz ország versenyzői nyertek érmet, a női birkózásban kilenc, a szabadfogásban pedig hét.

A női 59 kg-ban a kínai Pei Xingru, az ifjúsági olimpia ezüstérmese lett Ázsia bajnoka

A női birkózás nyolc aranyán két ország osztozott. Meglepetésre Kina szerzett meg belőle többet (5), a szakágban sokáig egyeduralkodó Japánnal (3) szemben, amúgy mindkettő összesen hét érmet gyűjtött. Nem meglepő, hogy az amúgy rohamléptekkel előrehaladó indiai birkózás áll az éremtáblázat harmadik helyén, három ezüsttel.

Indiának, amint az a sportágban közismert, van felnőtt szabadfogású világbajnoka is. Manilában a legtöbb érmet (7) szerezte meg a fogásnemben, egy aranyat, három-három ezüstöt és bronzot. De a rendkívül gazdag birkózókultúra a kötöttfogásban is érezteti sikerteremtő hatását, ott India egy-egy ezüsttel és bronzzal az ötödik helyet foglalja el az éremtáblázaton.

Kirgizisztánban a kötöttfogás viszi a prímet, a versenyzői csak abban nyertek érmet, abban viszont a legtöbbet (6) a kontinensen: egy aranyat, három ezüstöt és két bronzot.

A két férfiszakágban együttesen amúgy három nagyhatalom küzdelme zajlott. A legeredményesebb természetesen Irán – 11 éremmel (7 arany, 1 ezüst, 3 bronz), utána jön Üzbegisztán – 9 éremmel (4/2/3), majd Kazahsztán – ugyancsak 9 éremmel, de kevesebb arannyal (3/1/5). Irán nemzeti sportágáról, akár magyarázatként is, most elég annyit megjegyezni, hogy egymilliónál több igazolt versenyzője van, és az iráni férfiember legelső szabadidős sporttevékenysége is a birkózás, bár – amellett – szívesen futballozik is.

Az üzbég ifjúsági olimpiai bajnok, Ilhom Bahromov lett a kötöttfogás győztese az 50 kg-ban Fotók: Internet

Az üzbég ifjúsági olimpiai bajnok, Ilhom Bahromov lett a kötöttfogás győztese az 50 kg-ban  •  Fotók: Internet

Nézzük most a legesélyesebb magyar juniorok ponteciális, ázsiai vb-ellenfeleit!

A kötöttfogás 74 kg-os súlycsoportjában az Európa-bajnok Lévai Zoltán várhatóan Ázsia legjobbjával, az iráni Mahdi Ebrahimivel csap össze Mâconban. A tavalyi juniorvébén csak 10. lett, de az idén már a felnőttek között is nyerni tudott a rangos, bulgáriai Kolov/Petrov-emlékversenyen. A tovább érmeseknek, a második helyen végzett, kazah Tamerlan Saduhajevnek, illetve a két bronzosnak, a japán Hajasi Szajnak és a kirgiz Burgo Bejsalijevnek ez az első rangos eredménye, amely persze egyben jó ajánlólevél is.

A szabadfogású 66 kilóban Eb-bronzot nyert Vida Csaba ázsiai érmes ellenfele lehet az iráni Szaman Mohamed Sodzsejpacsi, akinek a manilai arany az első rangos eredménye. A mögötte végzett, indiai Vikasz Vikasz már tavaly is ezüstöt nyert a kontinens juniorbajnokságán, míg a kadetmezőnyben 2013-ban aranyat. A két harmadik helyezett közül a japán Kejszuke Otoguro azzal büszkélkedhet, hogy ötödik lett a földrész idei felnőttbajnokságán.

Az Eb-ről sérülés és hosszú gyógykezelés miatt távol maradt Galambos Ramóna – mint honlapunknak elmondta – az 55 kg-ban folytatja. Nos, ott most a kínai Pan Tinglin lett Ázsia bajnoka, élete első rangos sikerét szerezve meg. A döntőben a japán Nao Tanijamát győzte le, aki korábban nyert kadetaranyat a kontinensen. Mögöttük lett bronzérmes az a kazah Marina Szednyeva, akit Ramóna a tavalyi juniorvébén két vállra fektetett, de a vigaszágon akkor is megszerezte a bronzot. Manilában harmadik lett a kitűnő vietnámi női birkózás képviselője, Kieu Thi-ly is, aki tavaly aranyat nyert az 51 kg-ban, az idén pedig a mostani súlycsoportjában lett bronzérmes Ázsia felnőttbajnokságán.