Bajos kislányból érett nő – Ónodi Henrietta 46 éves

Bajos kislányból érett nő – Ónodi Henrietta 46 éves

Kormány Sport

Nagyon hamar „ott volt a szeren”, és korán a csúcson is találta magát: olimpiáról, világ- és Európa-bajnokságról is aranyéremmel tért haza, a kilencvenes évek elején az egész ország imádta őt. Azóta háromgyermekes családanya, Amerikában él, de a Viharsarokba mindig nagy örömmel tér haza. Boldog születésnapot Ónodi Henriettának!

1989-ben a brüsszeli Eb-n mindenkit meglepett az akkor 15 éves magyar lány: felemás korláton szerzett aranyérmével a női tornasport első hazai kontinensbajnoka lett. Persze ez sem a levegőből jött, Ónodi ötéves korában kezdett el tornázni, fiatalsága felét iskolában, másik részét a teremben töltötte. Mégsem érezte úgy, hogy lemondott volna bármiről is, barátai is mind tornáztak. A békéscsabai klubnál az Unyatyinszky házaspár egyengette edzőként a fiatal Ónodi útját, aki tehetsége és szorgalma révén már a rendszerváltás előtt is kijutott nyugatra versenyezni.

Bár első jelentős nemzetközi sikerét felemáskorláton aratta, később a lóugrás lett a specialitása, a ’91-ben szerzett vb-ezüstjét a következő évben egy arannyal fejelte meg, emellett talajon is a dobogó második fokára ért Párizsban.

Vidámságával, eleganciájával és persze sikereivel hamar a magyarok kedvence lett, 18 évesen már favoritként utazott Barcelonába, és bár nagy volt a nyomás rajta, ugrása gyönyörű volt, olimpiai bajnok lett. Elmondása szerint annyira elfáradt a felkészülésben és a játékokon, hogy ott nem is érzékelte sikere súlyát, csak itthon tudott felszabadultan örülni aranyérmének.

Az olimpiát követően tanulmányait helyezte előtérbe, érettségi után ösztöndíjat nyert a San Antonio-i Incarnate Word Egyetemre, ahonnan csak az Universiade-felkészülésre tért haza. 1996-ban még elindult Atlantában, de nem tudott már eléggé az élsportra koncentrálni.

Tornászkarrierje után fitneszcentrumot szeretett volna nyitni Békéscsabán, de édesapja halála átírta terveit. „Apu nélkül nem az igazi” – mondta Ónodi, és végleg Amerikába költözött.

Miamiban az Olimpikonok Világszövetségénél kezdett dolgozni, majd megismerte férjét Jimbot, aki magánrendelőt nyitott, jelenleg ott segédkezik. Időközben három gyermeknek is életet adott, azt mondta, Annabella, Sebastian és Christian az igazi büszkeségei, csak őket követi az olimpiai arany. A család azóta is az Egyesült Államokban él, de Ónodi gyakran látogat haza Békéscsabára, ahol közben a város díszpolgára lett, ahol azóta is felismerik az utcán, ahol igazán otthon érzi magát.

Szepes Viktor, fotó: femina.hu, sportmonitor.info, behir.hu