Beiktatták a Magyar Birkózó Hírességek Csarnoka tagjait

A koronavírus-járvány miatt 2021-ben elmaradt a sportág egyik legnagyobb hazai ünnepsége, a birkózókarácsony, ezért a Magyar Birkózók Szövetsége (MBSZ) 2022-ben az idei legjobbak mellett a tavalyiakat is kitüntette Csepelen, a Kozma István Magyar Birkózó Akadémián (KIMBA). Emellett a  nemzetközi szövetség (UWW) Hall of Fame-je mintájára a Magyar Birkózó Hírességek Csarnokának tagjait is beiktatták.

Az eseményt többek között megtisztelte jelenlétével Schmidt Gábor, a sportigazgatási- és fejlesztési ügyekért felelős helyettes államtitkár, Berényi Péter, a Nemzeti Sport Ügynökség (NSÜ) vezérigazgatója, Fábián László, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) főtitkára, Kovács Norbert, a Nemzeti Sportközpontok főigazgatója, házgazdaként természetesen Németh Szilárd, az MBSZ elnöke, a KIMBA alapítója, Bacsa Péter, az MBSZ ügyvezető alelnöke, a KIMBA operatív igazgatója, Ancsin László, az MBSZ főtitkára, valamint Lőrincz Tamás olimpiai bajnok, a KIMBA szakmai igazgatója.

Schmidt Gábor köszöntő beszédében méltatta a hazai birkózósport eredményességét és dicsérte az MBSZ, illetve a KIMBA tevékenységét. Németh Szilárd így fogalmazott: „Az elmúlt években hozzászoktunk ahhoz, hogy megvoltak a sportágfejlesztésre szánt támogatásaink, amelyeknek köszönhetően sportágunk szentélye, a KIMBA is megépülhetett. 2015-ben számos klubban szörnyű körülmények között zajlott a munka, így megálmodtuk a sportágfejlesztési programunkat, amelynek hála, napjainkban rengeteg egyesületben a kor igényeinek megfelelő edzésmunka folyhat. A KIMBA is meghozta azt, amit elvártunk tőle, a feltételek és a kiváló szakemberek adottak ahhoz, hogy elérjük a céljainkat – ebben nem csak a nemzetközi eredményesség tartozik, hanem az is, hogy jó embereket neveljünk. Állíthatom, remek úton járunk. Szeretném kiemelni, hogy az idei volt az eddigi legeredményesebb évünk, sportolóink ötvenkilenc érmet nyertek a világversenyeken – ez a szám 2019-ben negyven volt. Büszkék vagyunk arra is, hogy a sportágunkban zajló generációváltás ellenére birkózóink a 2022-es világbajnokságon ugyanannyi érmet szereztek, mint 2018-ban, Budapesten.”

A 2021 legjobbjainak járó díjak átadása előtt Janicsák Veca tartott koncertet. Ezután Németh Szilárd és Ancsin László együtt nyújtották át az elismeréseket.

2021-es díjazottak
Életmű-díj: Alker Imre, Módos János, Széles József
Fél évszázad-díj: Kapitány István, Lengyel Sándor
Média-díj: Suba Kata
Az Év bírója: Pál Szabolcs
Az Év edzője: Sike András
Az Év utánpótlásedzője: Kliment László
Az Év veterán birkózója: Lakatos Győző
Az Év utánpótlás-birkózói: Elekes Enikő, Józsa Attila, Tösmagi Attila
Az Év birkózói: Lőrincz Tamás, Muszukajev Iszmail,  Sastin Marianna

A Four Bones Quartett előadása után Németh Szilárd Bácsi Péterrel a 2022-es elismeréseket adta át.

2022-es díjazottak
Életmű-díj: Növényi Norbert, Tar Mihály
Fél évszázad-díj: Kálmán Tibor, Kurucz István, Savanya Ferenc
Média-díj: Krasznai Bence
Az Év bírója: Lukács Imre
Az Év edzője: Lévai Zoltán
Az Év utánpótlás-edzője: Lőrinczy Attila
Az Év veterán birkózója: Dajka Zsolt
Az Év utánpótlás-birkózói: Darabos László, Nyikos Veronika, Ritter Sophie
Az Év birkózói: Fritsch Róbert, Muszukajev Iszmail, Nagy Bernadett

A magyar birkózás hagyományait és erejét jól mutatja, hogy eddig összesen kilenc honfitársunkat választották be a nemzetközi szövetség (FILA, majd UWW) Hírességek Csarnokába, a Hall of Fame-be: Polyák Imrét (2003), Kozma Istvánt (2007, posztumusz), Kocsis Ferencet (2013), Varga Jánost (2016), Keresztes Lajost (2018, posztumusz) és Kovács Istvánt (2018) sportolói, Hegedüs Csabát (2005) a birkózás legendája, Kruj Ivánt (2009) versenybírói és Gáspár Tamást (2013) sportvezetői kategóriában.

Az MBSZ alapításának tavalyi centenáriumán 2021-es határozatával támogatta az önálló Magyar Birkózó Hírességek Csarnokának létrehozatalát és javasolta, hogy annak lső tagjai legyenek a nemzetközi Hall of Fame-be már beválasztott legendák. Hivatalos beiktatásukra azonban tavaly nem kerülhetett sor  a koronavírus-járvány miatt,most viszont pótolták a az „elmaradást”, a 2021-es Hírességek Csarnokába választott tagok mellett az idén megválasztottakat is beiktatták – Hegedüs Csabát kedd délelőtt, a KIMBA tanévzárójának ugyancsak ünnepélyes eseményén.

2022-ben a világbajnok Sastin Marianna, az olimpiai aranyérmes Sike András és a magyar birkózósport első olimpiai elsőségét elérő Weisz Richárd (posztumusz) sportolói, két mesteredző, Szőnyi János és Klinga László edzői, míg az aranysíppal kitüntetett bíró, Hessky Pál bírói kategóriában került be a Magyar Hírességek Csarnokába.

Fotók: MBSZ/Róth Tamás