Lengyelországban is nagy várakozás előzi meg a Bajnokok Ligája indulását, az Ekstraklasa bajnoka, a Lech Poznan ugyanis már ma megkezdi szereplését, az első selejtező odavágóján hazai pályán fogadja az azeri Qarabagot. Az egyik lengyel honlap, a sportowefakty.wp.pl azt vette végig, mennyire számít lehetetlen küldetésnek egy első selejtezőkörből induló együttesnek, hogy eljusson a csoportkörbe. Írásukban ijesztően alacsony esélyekről és a szintén az első körből rajtoló Fradiról is szót ejtenek.
Az egyik legrosszabb előjelek
Szintén hasonlóság a lengyel és a magyar bajnokság között, hogy mindkét pontvadászatból háromszor sikerült eddig elérni a BL-t: a Legiának 1996-ban és 2016-ban (utóbb Nikolics Nemanjával), míg a Widzew együttesének 1997-ben. (Nálunk a Fradinak sikerült kétszer (1996, 2021), valamint a DVSC-nek egyszer (2010).)
A lap szerint ez az egyik legrosszabb teljesítmény Európában, ami nem túl jó előjel a poznaniak számára.
Ennyire nehéz még sosem volt
Ráadásul amíg a 90-es években még nyolc bajnokcsapat küzdhetett meg a szabad helyekért, és erre mindössze 16-an pályáztak, addig ez a szám az évek alatt alaposan megváltozott. Most már csak 6 szabad hely van a BL-ben, és ebből mindössze 4-et kapnak meg a bajnokok – a négy helyért pedig 52-en harcolnak!
Azaz a csoportkörös pozíciók 81 százalékát előre “odaadják” a legjobb bajnokságok képviselőinek. Igaz, 2009-től létezik a bajnokok ága út, aminek köszönhetően az biztosított, hogy a kisebb nemzetek aranyérmesei topligákból érkező csapatok ellen ne játsszanak.
A 3,5 százalékos kivétel
A lengyelek szerint azonban nem ez a legijesztőbb, hanem, hogy a jelenlegi kvalifikációs szabályok, azaz a 2018/19-es szezon óta mindössze öt klubnak sikerült az első selejtezőkörből indulva beverekednie magát a legjobbak közé. Pedig 142 próbálkozó is akadt, azaz az esély 3,5 százalék a nagy menetelésre.
A pozitív példák között szerepel a Crvena zvezda (2019, 2020), a Sheriff (2022), a Malmö (2022), valamint a Ferencváros (2021), igaz, a zöld-fehéreknek annyival könnyebb volt a helyzetük, hogy abban a szezonban az első három selejtezőkörben a koronavírus miatt csak egymeccses párharcok voltak, egyedül a rájátszásban kellett két találkozón jobbnak bizonyulniuk ellenfelüknél (a Moldénél).
A kevesek jutalma
Az oldal azt is megjegyzi, hogy azoknak a kluboknak, amelyeknek mégis sikerül “a lehetetlen küldetés”, azokat alaposan megjutalmazza az UEFA, amely közel 16 millió eurót ad a sikerért.
Érdekesség, hogy a jelenlegi lebonyolítási forma hamarosan megszűnik, a Bajnokok Ligája ugyanis a 2024/25-ös szezontól brutálisan átalakul. Minderről az alábbi cikkünkben írtunk nemrégiben.
Hivatalos: Óriási változást vezet be az UEFA a Bajnokok Ligája lebonyolításában – íme, a részletek