Bronzba öntött siker

Bronzérmet szerzett a serdülő-fiúcsapat a zágrábi asztalitenisz Európa-bajnokságon. Az elődöntőben a svédektől kaptak ki, de a nyolc között legyőzték az esélyesebb franciákat. A serdülő-leánycsapat az ötödik helyért játszik.

Pusztai Viola Legutóbb 2010-ben az Ecseki Nándor, Lakatos Tamás, Szita Márton, Szudi Ádám – mindannyian már a felnőttválogatott tagjai – alkotta serdülő fiúcsapat szerzett érmet korosztályos asztalitenisz Európa-bajnokságon. A sikerre akkor a 2001-es Eb-arany után kilenc évet kellett várni, ahhoz képest a mostani hat szinte semmi…

A szezon nemzetközi versenyein elért eredmények bizakodásra adtak okot: az András Csaba, Both Olivér, Juhász Patrik, Terék Norbert alkotta serdülőcsapatnak a zágrábi Eb-n elérhető a dobogó. Vitsek Iván szövetségi kapitány az európai szövetség honlapján elmondta, a tizenhat közé kerülés volt a kitűzött cél, minden más eredmény óriási sikernek számít.

Juhász Patrik (elöl) és András Csaba remekül játszott a franciák ellen és majdnem megcsípte a svédeket is Forrás: MOATSZ

Juhász Patrik (elöl) és András Csaba remekül játszott a franciák ellen és majdnem megcsípte a svédeket is  •  Forrás: MOATSZ

Miután a csapat a csoportban az olaszok mögött a második helyet szerezte meg, a minimális célkitűzés már meg is valósult. Csakhogy akkor már nem volt megállás, a fiúk a dánok legyőzésével hétfőn az előzetesen a négybe várt franciákkal mérkőztek az elődöntőért. Játékosaikat az európai ranglistán mind a magyarok előtt jegyzik, így nem volt kérdés, hogy a papírforma szerint melyik csapatnak áll a meccs, csakhogy az asztalnál egész más történt: Andrásék az esélyekkel cseppet sem törődve 3-1-re győztek.

– Igaz, hogy a franciák három játékosa is a top 12-ben szerepel az európai ranglistán, de a serdülők mezőnyében ez nem ad mindig reális képet – nyilatkozta Vitsek az ETTU honlapján. – Tudtam, hogy az ellenfél jól játszik, de azt is, hogy ha a legjobbunkat nyújtjuk, képesek vagyunk legyőzni őket.

A fiúk az aranyérem egyik legnagyobb várományosa, a svédek ellen sem feltett kézzel álltak asztalhoz az elődöntőben. Juhász Patrik rendkívül jól játszott Martin Friis ellen, akit 3-2-re múlt felül. Majd miután András Csaba a Truls Möregardh elleni meccs első szettjében 6-1-es hátrányból 11-9-re fordított, elérhetőnek tűnt a győzelem. A svéd azonban jobban bírta a játszmák végét, 3-1-re hozta az egyest. Párosban ugyancsak kiélezett meccset játszottak a felek, amely után ismét a vetélytárs hagyta el győztesen az asztalt, Möregardh pedig Juhász ellen be is húzta a meccset 3-1-gyel.

A döntő elúszott, de a csapat a bronzéremmel is elégedett. Juhász Patrik az elődöntő után azt mondta honlapunknak:

– Szuper eredmény értünk el. A negyeddöntőben legyőztük a franciákat, és a csoportban is erős ellenfeleket vertünk. Örülök az elődöntőben aratott győzelmemnek, de amiatt természetesen szomorú vagyok, hogy nem sikerült a döntőbe jutás. Ha a párost megnyerjük, akkor szerintem az is meglett volna.

A svédek a döntőben az ugyancsak oda várt oroszokkal mérkőznek.

Harasztovich Fanni (a képen) és Nagypál Márta mindent megtett a sikerért az oroszok ellen Forrás: MOATSZ

Harasztovich Fanni (a képen) és Nagypál Márta mindent megtett a sikerért az oroszok ellen  •  Forrás: MOATSZ

A serdülő leánycsapat negyeddöntőben elszenvedett 3-0-s veresége az oroszoktól igencsak csalóka. Azt sejteti, hogy a Nagypál Mártával és Harasztovich Fannival felálló együttesnek esélyese sem volt a négybe jutásra, pedig az korántsem igaz. Mindkét lány alaposan megszorongatta egyesben ellenfelét: Nagypál az európai ranglistán harmadik Kazancevától, Harasztovich a kontinenselső Kolistól kapott ki 3-2-re. Párosban ugyancsak nagyot küzdöttek, de a 3-1-es vereség elütötte őket az éremszerzéstől.

A folytatásban az 5-8. helyért mérkőztek az ukránokkal, Harasztovichot Drabant Anita váltotta, s bár a második meccsen 3-0-ra kikapott Dimitrenkótól, végül a magyar csapat 3-1-re nyert. Az ötödik helyért kedden az angolokkal játszanak a lányok, a döntőben Oroszország és Lengyelország csap össze.

Az ifjúsági csapatok legjobb esetben már csak a 9. helyet érhették volna el, de már kora délután kiderült, hogy a fiúk és a lányok is a 13-16. helyért játszanak a folytatásban: előbbi a dánoktól, utóbbi a lengyelektől szenvedett 3-0-s vereséget. Az este sem hozott jobb híreket, miután a fiúcsapat a lengyelekkel, a leány a norvégokkal szemben maradt alul 3-0-ra. Kedden az első osztályban való bennmaradást érő 15. helyért harcolnak.

A csapatverseny negyedik napja sem maradt meglepetés nélkül. Az ifjúsági fiúk mezőnyében a magyarokat a nyolc közé jutástól elütő csehek a favorit franciáknak sem kegyelmeztek. Utóbbi topjátékosai közül Alexandre Cassin és Joe Seyfried sem nyert meccset, Irvin Bertrand pedig egyedül kevésnek bizonyult a sikerhez: Thomas Polanskyék 3-1-re nyertek. A csehek az elődöntőben 3-2-re múlták felül a magyarok által a csoportban legyőzött Belgiumot. A másik ágon a másodosztályból a bronzéremig meneteltek a románok, a döntőbe jutásért az olaszoktól kaptak ki 3-0-ra.

A lányok között a végső győzelemre is esélyes franciák és a románok negyeddöntőbeli csatáját utóbbi egészen simán nyerte 3-0-ra. Az aranyéremre ugyancsak esélyesnek tartott oroszokkal már korántsem volt olyan könnyűd dolga Diaconuéknak, de végül 3-2-es győzelemmel bejutottak a döntőbe. A másik elődöntőben a szerbek 3-0-ra diadalmaskodtak a spanyolokkal szemben.

A részletes eredmények ITT megtekinthetők.