Bronzérem Emesétől

Elekes Emese a stockholmi Európa-bajnoki címe után bronzérmet nyert a tbiliszi kadet-világbajnokságon. Profimód tudatos, okos, érett birkózással haladt előre, csak az elődöntő ment el a későbbi aranyérmes, az orosz Velijeva ellen. Európa ezt az egy világbajnoki címet hódította el a női birkózás első versenynapján, hármat Japán, az ötödik pedig India első vb-aranyát jelenti a szakágban.

Szekeres István Szó, ami szó, a stockholmi Európa-bajnokság valóban lidérces lett azáltal, hogy a nemzetközi szövetség – máig állítom: hibás – döntése értelmében a kadet-kontinensbajnokságokon minden országot két versenyző is képviselhet minden súlycsoportban. Ezt a két férfiszakág nagyon megsínylette, hiszen a volt szovjet tagországokból – legalábbis elméletileg – kétszer annyi minőségi birkózó zúdult a mezőnyre.

A női szakág helyzete más, hiszen abban nem voltak erős szovjet szakmai hagyományok. A döntésnek még mi is a haszonélvezői voltunk, hiszen az 52 kg-ban Bognár Erika második, Szekér Szimonetta harmadik lett. (A vébére aztán Szimonetta visszalépett a 49 kilóba.) Nyertünk összesen egy aranyat, két ezüstöt és egy bronzot.

Még szakmai körökből is elhangzott olyan vélemény, hogy a világbajnokság ezek után könnyebb lehet. A női szakágban azonban nem lehetett, már csak a japánok egyeduralma miatt sem, hiszen három földrész versenyzői is veszélyesek az európai vetélytársakra. Az első tbiliszi nap ékes bizonysággal szolgált: az öt aranyéremből hármat nyert Japán, egyet India, amelynek a 38 kilós képviselője Manisa Manisa a szakág első világbajnoki címét szerezte meg hazájának.

Nézhetjük úgy is, hogy a nap öt magyar vereségéből hármat is más földrészről érkezett vetélytárs mért a mieinkre. Két amerikai és egy egyiptomi. Mert bizony a női birkózásban Afrika is jelentős erőt képvisel, és hát Egyiptom sportági kultúrája és fejlettsége közismert. A 43 kilós Rim Juszef Ahmed, miután tusolta Molnár Nikolettát, az elődöntőig menetelt; ott aztán 12-2-re legyőzte őt az orosz Hvosztova, a bronzérmet viszont megszerezte.

Emese civilben

Emese civilben

De hagyjuk a csodába a vereségeket, hiszen van érmesünk is! Elekes Emese az Európa-bajnoki címe után Tbilisziben világbajnoki bronzot nyert.

Profi módon építette fel a mérkőzéseit. Elsőként az idei Eb-döntő visszavágóját is megnyerte az olasz Esposito ellen. Határozott fölényben birkózta végig az első menetet, s az ellenfelét megintették, 1-0. A másodikban a fölényét már biztonságos akciókban is érvényre juttatta. Egy levitel, egy mögékerülés, 5-0. Szó szerint ugyanez volt a története a negyeddöntőben, az Eb-ötödik, bolgár Ivanova elleni győzelmének. Csak kicsit módosított a forgatókönyvön a bronzmérkőzésen, az amerikai Ortega ellen, akkor ugyanis levitellel már az első menetben megszerezte a vezetést (2-0), és azt őrizte okosan, jól, mi több, a végére még egy intés is belefért (2-1).

Csupán az elődöntőt vesztette el az orosz Velijeva ellenében, aki 2014-ben kadet világ- és Európa-bajnok volt, az idén pedig már a junior Eb-n lett harmadik. Az első menetben levitellel szerzett vezetést (0-2). A másodikban egy pillanatra megvolt a fordulat lehetősége, Emese kikapta az orosz fél lábát, de nem sikerült a helyzetből levitelt végrehajtani, és azzal egyenlíteni. Végül Velijeva nagy küzdelemben a magyar mögé tudott kerülni (0-4), és a meccs akkor dőlt el. Nem mellékesen: az orosz a döntőben 4-2-re legyőzte Morikavát, a nap egyetlen vereségét mérve a japánokra, és megszerezte Európa egyetlen aranyát.

Szekér Szimonetta az amerikai Kiltytől kapott ki, hősies küzdelemben, mert az ellenfél már közel állt a technikai tushoz (1-8), de a magyar rohamra indult, és 4-9-re kozmetikázta az eredményt. Kilty aztán az elődöntőben a későbbi aranyérmes Szuszakitól kapott ki, és Szimonettának akkor ért véget a verseny.

Szél Anna jobban járt, mert a legyőzője, az idei junior (!) Európa-bajnok, a moldovai Nichita döntőbe jutott, így ő a vigaszágon folytathatta. Ott drámai csatát vívott az amerikai Figueroa ellen. 2-2-es első menet után Anna csípődobást indított, de az amerikai kicsúszott alóla, és hátravágta a magyart, amiért két pontot kapott. A bírók ugyanis nem úgy értelmezték, hogy Annának a saját akciójából indult a dolog, mert akkor nem járt volna pont. A szakvezetők viszont úgy értelmezték, és challenge-et kértek, de azt elvesztettük, és az azért járó büntetőponttal 2-5 lett az állás. Egy perc még hátravolt, a magyar leány nagy hajrába kezdett, kétszer is kitolta ellenfelét a szőnyegről (4-5), és csak húsz másodperc ment el vele. Nagyszerű levitel következett, már itt volt az előny (6-5), és már csak húsz másodperc volt hátra… Akkor pedig már csak alig néhány, amikor az amerikai – levitellel – megnyerte a meccset (6-7).

Így aztán maradt egy érmünk, amellyel az ESMTK mennybe ment: Szőke Alex aranya után Elekes Emese bronza is Pesterzsébetre kerül.

KADET-VILÁGBAJNOKSÁG, TBILISZI
Női birkózás, 1. nap: 38, 43, 49, 56, 65 kg
A nap magyar szereplői
38 kg (10 induló): magyar nincs. 43 kg (13): Molnár Nikoletta. 49 kg (21): Szekér Szimonetta. 56 kg (21): Szél Anna. 65 kg (18): Elekes Emese
A nap magyar mérkőzései
Selejtező. Rim Juszef Ahmed (egyiptomi)–Molnár tus, 2-1-nél, hídba forgatás után a 2:21. percben. Szekér–Irlanda Ortega Moya (mexikói) 8-0. Nyolcaddöntő. Marcey Ellen Kilty (amerikai)–Szekér 9-4. Szél–Szonika Huda (indiai) 8-3. Elekes–Elena Esposito (olasz) 5-0. Negyeddöntő. Anastasia Nichita (moldovai)–Szél tus, 2-2-nél, hídba forgatás után az 1:09. percben. Elekes–Szijka Ivanova (bolgár) 5-0
Elődöntő. Hanum Velijeva (orosz)–Elekes 4-0
Vigaszág. Grace Figueroa (amerikai)–Szél 7-6
Bronzmérkőzés. Elekes–Ashlynn Justine Ortega (amerikai) 2-1
A nap világbajnokai és a magyarok helyezése
38 kg: Manisa Manisa (India), magyar induló nem volt
43 kg: Manami Ueno (Japán),… 11. Molnár Nikoletta
49 kg: Jui Szuszaki (Japán),… 9. Szekér Szimonetta
56 kg: Andoriahanako Szava (Japán),… 9. Szél Anna
65 kg: Hanum Velijeva (Oroszország),… 3. Elekes Emese (Magyarország)

Amit eddig írtunk az eseményről
Tizenheten Tbilisziben – előzetes
1. versenynap: kötöttfogás 50, 54, 58, 63 és 100 kg
2. versenynap: kötöttfogás 42, 46, 69, 76, 85 kg

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS