Bronzérmek súlyemelésben és vívásban – hétvégi összefoglaló

A hétvégén sportolóink közül a fiatal vívók világ-, a súlyemelők Európa-bajnoki érmekért versengtek. A háromszoros olimpiai bajnok Hosszú Katinka Svédországban gazdagította fényes éremkollekcióját. Birkózóink Bulgáriában, a ritmikus gimnasztikában a hölgyek pedig Olaszországban versenyeztek.

A spliti súlyemelő Európa-bajnokságon a magyar emelők közül Magát Krisztina (+90 kg) szerepelt a legjobban, aki három Európa-bajnoki bronzérmet szerzett. A Nemzetközi Súlyemelő Szövetség január elsejétől két új női kategóriát vezetett be. A korábbi +75 kilós mezőny a 90 és a +90 kilós súlycsoportban versenyez ettől az évtől kezdve. A változás kedvezett Magát Krisztinának, aki hibátlan kísérlettel utasította maga mögé közvetlen vetélytársait. Szakításban (104), lökésben (130) és összetettben is egyéni csúcsokkal érdemelte ki a harmadik helyet. A riói olimpikon Nagy Péter (+105 kg) szakításban a nyolcadik helyen állt 181 kg-os teljesítménnyel. Lökésben három hibátlan gyakorlatot bemutatva 224 kg-ot elérve, a pontszerző hatodik helyen végzett az összetettben.

Az elmúlt heti sikeres kadet-korosztályú versenyek után junior vívóinkon volt a sor a plovdivi világbajnokságon. Kadet világbajnoki aranyérme után a juniorok között bronzérmet nyert Pusztai Liza. A tizenhat éves magyar kardozó az egész nap folyamán kimagaslóan vívott, rendkívül simán jutott be a négyes döntőbe, ahol furcsa meccsen kapott ki az elődöntőben. Teljesítménye értékét növeli, hogy 16 évesen nyert érmet a nála négy évvel idősebbek mezőnyében. Siklósi Gergely, egy év után ismét a harmadik helyet szerezte meg a világbajnokságon párbajtőr egyéniben. „Természetesen örülök, de azért olyan nagyon nem. Tavaly is világbajnoki bronzot nyertem, és úgy jöttem ki ide, hogy ezúttal nem harmadik szeretnék lenni. Ugyanakkor azért úgy érzem, hogy az első asszóm után kifejezetten jól ment a vívás, élveztem a versenyzést. Azért abban őszintén hiszek, hogy nyerek, nyerünk mi itt ennél fényesebb érmet is majd csapatban… De hadd fejezzem be azzal, amivel kezdtem: örülök ennek az éremnek, eredményes napot zártam!” Férfi párbajtőrcsapatunk az elmúlt három évben egyaránt éremmel zárt a vb-n, legutóbb három esztendővel ezelőtt éppen Plovdivban nyert aranyérmet a magyar válogatott. Andrásfi Tibor, Esztergályos Patrik, Koch Máté, Siklósi Gergely összeállítású gárda a hétfőn a bronzéremért mérkőzhetett és 36:34 arányban nyert az amerikai csapat ellen. Női tőrözőink is a harmadik helyért mérkőzhettek ezen a napon. A Kókai Csilla, Kondricz Kata, Pásztor Flóra, Tóth Janka összeállítású kvartett az oroszokat verte 45:40-re, és szerzett bronzérmet.

A bulgáriai Ruszéban zajlott mindhárom szakág számára a Dan Kolov- és Petko Szirakov-emlékverseny birkózásban. A kötöttfogásúak között a 2009-es világbajnok Kiss Balázs (98 kg) négy győzelem után a dobogó tetejére állhatott, a vb- és Eb-3. Szabó László (80) ezüst-, a tavalyi vb-győztes Korpási Bálint (71), valamint a nőknél Sleisz Gabriella (60) bronzérmes lett. A vasárnap sem múlt el magyar diadal nélkül, Kiss Balázs szombati sikere után ezúttal a világ- és Európa-bajnok Bácsi Péter (kötöttfogás, 85 kg) állhatott a dobogó tetejére. Barka Emese (58) ezüstérmes lett, miután a döntőre nem állt ki vállsérülése miatt, a szabadfogású Ligeti Dánielnek (125) pedig bronzérem jutott.

A háromszoros olimpiai bajnok úszó Hosszú Katinka a stockholmi nagypályás versenyen a szombati nyitónapon 1500 méter gyorson elsőként, míg 50 méter háton és 200 méter gyorson másodikként csapott a célba. A vasárnapi folytatásban favorithoz méltóan könnyedén diadalmaskodott 400 méter vegyesen (4:40.90), 100 méter háton pedig második lett (1:00.59). A verseny kedden fejeződik be.

Ritmikus gimnasztikában Budapest rendezi az Európa-bajnokságot május 19-21 között. Ezért is kiséri nagyobb figyelem sportolóink világkupa-szereplését. A világkupa-sorozat 2017-es idényének első, pesarói állomásán a rendkívül erős mezőnyben Kis Alexandra bekerült a top 20-ba. A magyar kéziszercsapat a kifejezetten jó, 11. helyen végzett, a nagy esélyesek pedig az olimpia utáni generációváltással vannak elfoglalva – váltakozó sikerrel. Míg a csapatukat teljesen lecserélő bolgárok és a szintén majdnem teljes „sorcserét” végrehajtó olaszok remekeltek, az oroszok egy csúnyán elrontott gyakorlat után összetettben fel sem fértek a dobogóra.

A tornászok Matolay Elek Női Nemzetközi Emlékversenyén a szerenkénti finálékban a magyar tornászok összesen kilenc aranyérmet gyűjtöttek. A felnőtteknél Kovács Zsófia három szeren, Péter Sára egy szeren állhatott a dobogó tetejére, az ifiknél Schermann Bianka és Bácskay Csenge is duplázni tudott, a serdülő kategóriában pedig Szmirnov Anna szerzett egy aranyat.

Az athéni olimpikon – Rióra is kvótát szerző, bár ott nem induló – Staicu Simona pályacsúccsal nyerte a 32. Telekom Vivicitta városvédő futás félmaratoni számát, férfiaknál a brit Dan Nash győzött, másodikként Galamb Csaba, harmadikként a riói résztvevő Csere Gáspár ért célba. A 10 km-es távon Staicu Simona második lett Ohn Kinga mögött, férfiaknál Koszár Zsolt nyert, megelőzve a riói olimpikon Józsa Gábort. Az előző nap eseményein – a MOB szervezésében is – több olimpikon is részt vett; Kammerer Zoltán, Cseh László, Ungvári Miklós és Bedák Pál jótékony részvételével az autizmusra kívánták felhívni a figyelmet.

(MOB, fotó: MOB archivum)