Búcsú negyedik hellyel

A Kossuth Bálint sérülése miatt is izgalommentessé vált bronzmérkőzésen a férfikardcsapat negyedik lett az újvidéki junior Európa-bajnokságon. A női tőrcsapat a hetedik helyen végzett, a párbajtőr pedig a nyolc közé jutásért vívott asszóban egy tussal maradt alul a spanyolokkal szemben. A magyar küldöttség hazaindult.

Kiküldött munkatársunk, Pusztai Viola jelenti Újvidékről Kedd este a szállodai vacsora is ízletesebb volt a megszokottnál. Nem a szakács bolondította meg a zöldséges krémlevest fűszerekkel, a sajttal töltött szeletet sem készítette el úgy, hogy az ember megnyalja utána a tíz ujját, és a kevert tésztasüti is csak olyan volt, mint az egy nappal korábbi. Csak a férfipárbajtőr-csapat Eb-sikerének ízével a szánkban, valahogy mindent sokkal finomabbnak éreztünk.

A Spens Arénát hat óra magasságában négy, nagyon boldog párbajtőröző hagyta el. Arra készültek az egész szezonban, hogy megnyerjék a junior Eb-t. Tavaly a franciák az aranyért folytatott harcban jobbnak bizonyultak. Pedig, ahogy Bányai Zsombor a szálloda felé utaztunkban mondta, akkor sokkal könnyedebben jutottak el a döntőig, mint most:

Az Eb-győztes párbajtőrözők Forrás FIS

Az Eb-győztes párbajtőrözők Forrás FIS

− Nagyon fájt, hogy ugyanilyen erős csapattal, simán véve a döntőig vezető akadályokat, végül az ezüstérem jutott Mariborban. Most végre sikerült visszavágnunk. Úgy érzem, a nap elején odatettem magam, de a döntőben nem tudtam megmutatni, a páston ki vagyok valójában. Nem voltam ott fejben. Úgy adtam át az asszót az utolsó körre, hogy Gergő tudja, mit kell vívni a francia ellen. Bíztam benne.

Abban mindannyian egyetértettek, hogy a franciák taktikai hibát követtek el, amiért Clement Dorigót szerepeltették befejező emberként.

− Rengeteget vívtam már a srác ellen, tudtam, ha ő fejez, akkor nagyon jó esélyünk van a győzelemre – magyarázza a végül az elképesztő, +40-es mutatóval záró Siklósi. – Az előző nyolc asszó alapján nem nekünk állt a zászló, de tudtam, képes vagyok megfordítani, akár 10-0-ra is nyerni. Zsombornak már akkor mondtam, hogy jöjjön le, amikor nyolccal vezettek a franciák. Nem akartam, hogy több legyen, de ő még kettőt hozott rajtuk, ami lényeges volt. Nagyon nyugodt voltam a döntőben, készen álltam arra, hogy megnyerjük csapatban is az Eb-t.

Siklósi a viadalon négyszer vívott aranytusra, és mindegyiket megnyerte. Úgy véli, ez szerencse, nem több.

Esztergályos Patrik pozitív energiával készülhetett a döntőre. A négy között a csehek elleni első asszójában nem ment neki a vívás, így a két edző, Andrásfi Tibor és Eitner Kinga úgy döntött, pihenjen kicsit, a következő körben Bakos Bálint vívott helyette. A szombathelyi fiúnak ez az egyetlen momentum jutott a versenyen – azon kívül, hogy rendületlenül biztatta a társakat −, mint mondja, nem egyszerű feladat beállni a mérkőzés közben. De fel volt készülve rá, ha így alakul, akkor fel tudja venni meccs ütemét, megoldja a feladatot.

− Miközben Bálint vívott, én pihentem, és össze tudtam szedni magam annyira, hogy amikor újra pástra léptem, megfordítottam az állást – idézi fel a történteket Esztergályos, aki Eb-arannyal lepte meg születésnapján, a helyszínen szurkoló édesanyját. – Miután jó barátok vagyunk, csapatban nagyon tudunk egymásért küzdeni, ami tovább erősíti a barátságunkat.

A kardozó fiúk is évek óta járják együtt a korosztályos világversenyeket, mindannyiuknak ez az utolsó junior Európa-bajnokságuk. Mesterük, Varga József már Péch Miklós bronzérme után is rendkívül boldog volt, de nem titkolta, a fiúk az örömét csapatban szerzett éremmel tudnák még fokozni. Már a bronzérem is nagy siker, azzal elégedett lenne, mondta a verseny előtti estén.

A férfi kardcsapat Forrás: FIS

A férfi kardcsapat  •  Forrás: FIS

Reggel a fiúk arcára viccekkel igyekezett mosolyt csalni, míg vártuk a buszt. Csupán annyit kért tőlük, hogy élvezzék a vívást, legyenek felszabadultak a páston. De felhívta a figyelmüket, hogy az első mérkőzésen, a tizenhat között a grúzokkal nagyok kell vigyázni, nem egyszerű ellenfelek.

Na, de ennyire nem? Lepődtem meg, amikor a kisterembe lépve azt láttam csupán két tussal vezetnek a fiúk a finisben. Mire közelebb értem, már ez az előny is elolvadt, sőt, a másik oldalon mutatott az eredményjelző több találatot. Kossuth Bálint azonban jól fejezett, utolsó, győzelmet jelentő találata után nemcsak a fiúk és az edzők repültek a nyakába, de Szetey András kommunikációs igazgató tollának ripityára tört tartozékai is ellepték a termet.

Dráma már a nap elején.

Negatív értelemben is, hiszen a női párbajtőrcsapat nyolc közé jutása egy árva tuson ment el. A lányok és mestereik arcáról a terem másik végéből is le lehetett olvasni a rendkívüli csalódottságot.

A női tőrcsapat érmes reményei is korán tovaszálltak. A nyolc közé jutásért még egészen simán nyert az ukránok ellen. Aztán a szerepek megfordultak, és a negyeddöntőben a magyar lányok lettek szenvedő alanyai az olaszok hengerlésének. Az első, spanyolok elleni helyosztón érdekes bírói ítéletek is születtek, a meccsnek piros lap, illetve az amiatt kapott tus vetett véget. A csapat végül Izrael legyőzésével a hetedik helyen végzett.

Időközben a kardozó fiúk is átköltöztek a nagyterembe, hogy a négy közé jutásért megküzdjenek az egyéni Eb-győztest a soraiban tudó franciákkal. A végjáték ezúttal egészen simára sikerült: Péch Miklós megszerzett előnyét Bancsics Máté tovább növelte, Kossuth pedig remekül fejezett. De mielőtt bevitte volna az utolsó tust, már mindenki arcára mosolyt csalt.

Történt ugyanis, hogy a magyar fiú kardot akart cserélni, amit jelzett a szerb vezetőbírónak. Ő a kérdésre kérdéssel válaszolt: párbajtőrre? Naná, hogy még Bálint is nevetett, nemhogy a neki szurkoló Európa-bajnok párbajtőrcsapat tagjai.

Csaknem az elődöntőnek is öröm és ujjongás lett a vége. Nagyon kevésen múlt, hogy ne így legyen. Talán ha Bancsics a nyolcadik körben megkapja azt a tust, amely a negyvenediket jelenti, akkor Kossuth is magabiztosabban veszi át tőle a kardot az utolsóra.

Nem így történt. A három tus előny kevésnek bizonyult, Federico Riccardi megfordította a meccset…

Szép lett volna a bronz is, de a helyosztón az oroszok voltak frissebbek és jobbak. Az sem jött jól, hogy Kossuth Bálint megsérült, cserélnünk kellett; valószínűleg bokaszalag-szakadást szenvedett.

Amúgy 45-29 lett a vége.

Azzal a magyar vívóknak véget ért a nagyszerű sikereket hozó, újvidéki kadet és junior Európa-bajnokság.

És a csapat elindult haza.

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS